Regional gymnastics schedules and information

Gymnastics' regionals begin next week. Teams were then placed into one of three regionals, held at Overland, Mountain Range and Bear Creek.

Each regional is Oct. 29.

The criteria used to rank teams and determine regional placement is below the schedule.

Rotation schedule

Region 1 (Overland HS)
Rotation Warmup Vault Beam Bars Floor
1 8:55-9:03 1: Standley Lake 2: Denver East 3: Canon City 4: Denver South
9:03-9:11 5: Rocky Mountain 6: Palmer Ridge 7: Ponderosa 8: Loveland
9:11-9:19 9: Overland 10: Lakewood 11: Bye 12: Elizabeth
2 9:19-9:27 4: Denver South 1: Standley Lake 2: Denver East 3: Canon City
9:27-9:35 8: Loveland 5: Rocky Mountain 6: Palmer Ridge 7: Ponderosa
9:35-9:43 12: Elizabeth 9: Overland 10: Lakewood 11: Bye
• • • 48-minute timed warmups • • •
Rotation Warmup Vault Beam Bars Floor
3 (8 mins) 3: Canon City 4: Denver South 1: Standley Lake 2: Denver East
(8 mins) 7: Ponderosa 8: Loveland 5: Rocky Mountain 6: Palmer Ridge
(8 mins) 11: Bye 12: Elizabeth 9: Overland 10: Lakewood
4 (8 mins) 2: Denver East 3: Canon City 4: Denver South 1: Standley Lake
(8 mins) 6: Palmer Ridge 7: Ponderosa 8: Loveland 5: Rocky Mountain
(8 mins) 10: Lakewood 11: Bye 12: Elizabeth 9: Overland
Region 2 (Mountain Range HS)
Rotation Warmup Vault Beam Bars Floor
1 8:55-9:03 1: Buena Vista 2: Columbine 3: Alamosa 4: Thomas Jefferson
9:03-9:11 5: Rampart 6: Chatfield 7: Rock Canyon 8: Mountain Range
9:11-9:19 9: Pomona 10: Niwot 11: Bye 12: Arvada West
2 9:19-9:27 4: Thomas Jefferson 1: Buena Vista 2: Columbine 3: Alamosa
9:27-9:35 8: Mountain Range 5: Rampart 6: Chatfield 7: Rock Canyon
9:35-9:43 12: Arvada West 9: Pomona 10: Niwot 11: Bye
• • • 48-minute timed warmups • • •
Rotation Warmup Vault Beam Bars Floor
3 (8 mins) 3: Alamosa 4: Thomas Jefferson 1: Buena Vista 2: Columbine
(8 mins) 7: Rock Canyon 8: Mountain Range 5: Rampart 6: Chatfield
(8 mins) 11: Bye 12: Arvada West 9: Pomona 10: Niwot
4 (8 mins) 2: Columbine 3: Alamosa 4: Thomas Jefferson 1: Buena Vista
(8 mins) 6: Chatfield 7: Rock Canyon 8: Mountain Range 5: Rampart
(8 mins) 10: Niwot 11: Bye 12: Arvada West 9: Pomona
Region 3 (Bear Creek HS)
Rotation Warmup Vault Beam Bars Floor
1 8:55-9:03 1: Heritage 2: Evergreen 3: Lone Star 4: Fort Morgan
9:03-9:11 5: Pueblo Central 6: Bear Creek 7: Green Mountain 8: Fort Collins
9:11-9:19 9: Thornton 10: Broomfield 11: Bye 12: Cherry Creek
2 9:19-9:27 4: Fort Morgan 1: Heritage 2: Evergreen 3: Lone Star
9:27-9:35 8: Fort Collins 5: Pueblo Central 6: Bear Creek 7: Green Mountain
9:35-9:43 12: Cherry Creek 9: Thornton 10: Broomfield 11: Bye
• • • 48-minute timed warmups • • •
Rotation Warmup Vault Beam Bars Floor
3 (8 mins) 3: Lone Star 4: Fort Morgan 1: Heritage 2: Evergreen
(8 mins) 7: Green Mountain 8: Fort Collins 5: Pueblo Central 6: Bear Creek
(8 mins) 11: Bye 12: Cherry Creek 9: Thornton 10: Broomfield
4 (8 mins) 2: Evergreen 3: Lone Star 4: Fort Morgan 1: Heritage
(8 mins) 6: Bear Creek 7: Green Mountain 8: Fort Collins 5: Pueblo Central
(8 mins) 10: Broomfield 11: Bye 12: Cherry Creek 9: Thornton

Team ranking criteria

  1. Average the top three best team scores for each team as reported during the regular season to CHSAANow.com
  2. The top scores were placed in regions in a "serpentine" pattern into three regionals by classification (5A: Team #s: 1, 6, 7, 12,  = Region 1; Team #s: 2, 5, 8, 11= Region 2; 5A #s: 3, 4, 9, 10= Region 3; 4A: Team #s: 1, 6, 7, 12, 13 = Region 1; Team #s: 2, 5, 8, 11, 14 = Region 2; Team #s: 3, 4, 9, 10 = Region 3)
  3. Once the teams have been determined by classification for each region, the committee then ranked them by average team score to begin the drawings for competition rotations; with the top four teams garnering rotations 9-12;
  4. Region 1 is at Overland High School, Region 2 at Mountain Range and Region 3 will be held at Bear Creek. All regionals are on Saturday, October 28.