A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 8 of the 2017 season.

Class 5A
1 Valor Christian 8-0
Friday: W 48-7 at (8) Highlands Ranch
2 Eaglecrest 8-0
Thursday: W 41-13 at Castle View
3 Pomona 6-2
Friday: W 49-14 vs. Mountain Vista
4 Regis Jesuit 7-1
Friday: W 55-0 vs. Aurora Central
5 Columbine 7-1
Thursday: W 47-7 at Northglenn
6 Cherry Creek 6-2
Friday: W 42-21 at Horizon
7 Grandview 6-2
Friday: W 42-2 at Doherty
8 Highlands Ranch 6-2
Friday: L 7-48 vs. (1) Valor Christian
9 Fairview 7-1
Friday: W 18-16 at (10) Mullen
10 Mullen 3-5
Friday: L 16-18 vs. (9) Fairview
Class 4A
1 Ponderosa 8-0
Friday: W 26-7 at Grand Junction Central
2 Pine Creek 7-1
Friday: W 56-0 at Air Academy
3 Chatfield 7-1
Friday: W 63-7 vs. Gateway
4 Windsor 7-1
Thursday: W 44-0 at Greeley Central
5 Loveland 8-0
Thursday: W 49-0 at Grand Junction
6 Fruita Monument 8-0
Friday: W 42-8 at Standley Lake
7 Pueblo West 7-1
Friday: W 47-23 at Mesa Ridge
8 Monarch 7-1
Friday: W 35-13 vs. Mountain View
9 Pueblo South 7-1
Friday: W 49-14 at Cheyenne Mountain
10 Skyline 7-1
Saturday: W 35-28 vs. Fort Collins
Class 3A
1 Mead 8-0
Friday: W 45-0 vs. Holy Family
2 Palmer Ridge 8-0
Friday: W 26-6 at Thomas Jefferson
3 Erie 7-1
Friday: L 20-22 at (5) Roosevelt
4 Harrison 8-0
Friday: W 28-3 vs. Pueblo County
5 Roosevelt 6-2
Friday: W 22-20 vs. (3) Erie
6 Evergreen 7-1
Friday: W 38-13 vs. Conifer
7 Longmont 5-3
Friday: W 54-29 at Northridge
8 Silver Creek 4-4
Friday: L 13-16 vs. Centaurus
9 Canon City 7-1
Friday: W 41-21 at Discovery Canyon
10 Skyview 7-1
Friday: W 52-14 vs. Lutheran
Class 2A
1 Kent Denver 8-0
Friday: W 21-8 at (10) Bishop Machebeuf
2 Bayfield 8-0
Friday: W 45-0 vs. Delta
3 Platte Valley 8-0
Friday: W 45-14 at Brush
4 La Junta 7-1
Friday: W 39-16 vs. (9) Salida
5 The Classical Academy 7-1
Friday: W 49-6 vs. Lamar
6 Sterling 6-2
Friday: W 42-13 vs. Weld Central
7 Faith Christian 7-1
Friday: W 45-0 vs. Denver West
8 Basalt 7-1
Friday: W 47-0 at Moffat County
9 Salida 6-2
Friday: L 16-39 at (4) La Junta
10 Bishop Machebeuf 7-1
Friday: L 8-21 vs. (1) Kent Denver
Class 1A
1 Bennett 8-0
Friday: W 54-16 at Manual
2 Meeker 8-0
Friday: W 31-14 at (6) Paonia
3 Centauri 9-0
Friday: W 48-0 at Dolores
4 Strasburg 7-1
Friday: W 66-28 vs. Cornerstone Christian Academy
5 Limon 7-1
Friday: W 31-0 at Yuma
6 Paonia 6-2
Friday: L 14-31 vs. (2) Meeker
7 Crowley County 7-1
Friday: W 53-0 at Dolores Huerta Prep
8 Platte Canyon 6-1
Friday: L 42-62 at Clear Creek
9 Burlington 6-2
Friday: W 54-6 vs. Wiggins
10 Peyton 7-1
Friday: W 34-28 at Buena Vista
8-man
1 Sedgwick County 8-0
Friday: W 40-8 at Caliche
2 West Grand 8-0
Thursday: W 54-0 at Soroco
3 Hoehne 7-1
Friday: W 66-6 vs. Simla
4 Merino 7-1
Friday: W 14-12 vs. Dayspring Christian Academy
5 Haxtun 6-2
Friday: L 34-36 at Akron
6 Holly 6-1
Friday: W 22-6 vs. McClave
7 Fowler 7-1
Friday: W 46-12 vs. Swink
8 Gilpin County 7-1
Friday: W 36-28 at Rangely
9 Mancos 7-1
Thursday: W 54-0 at Dove Creek
10 Sargent 5-3
Friday: W 26-20 at Sanford
6-man
1 Stratton/Liberty 8-0
Friday: W 58-40 at Flagler
2 Prairie 8-0
Friday: W 32-30 at (10) Fleming
3 Peetz 6-1
Friday: W 74-27 vs. Weldon Valley
4 Cheyenne Wells 7-1
Friday: W 51-12 at Eads
5 Otis 7-1
Friday: W 55-23 at Arickaree/Woodlin
6 Kit Carson 7-1
Friday: W 68-6 vs. Walsh
7 La Veta 7-1
Friday: W 52-19 at Primero
8 North Park 5-2
Saturday: W 49-12 at Hanover
9 Genoa-Hugo 6-2
Friday: W 66-6 at Elbert
10 Fleming 3-5
Friday: L 30-32 vs. (2) Prairie