A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 7 of the 2017 season.

Class 5A
1 Valor Christian 7-0
Friday: W 41-7 at Lakewood
2 Eaglecrest 7-0
Friday: W 48-7 at Rangeview
3 Pomona 5-2
Saturday: W 42-7 at Hinkley
4 Regis Jesuit 6-1
Thursday: W 47-0 at Douglas County
5 Cherry Creek 5-2
Thursday: W 56-28 vs. Denver East
6 Columbine 6-1
Thursday: W 41-24 vs. (7) Mullen
7 Mullen 3-4
Thursday: L 24-41 at (6) Columbine
8 Grandview 5-2
Thursday: W 47-0 vs. Smoky Hill
9 Highlands Ranch 6-1
Friday: W 38-24 vs. Fountain-Fort Carson
10 Fairview 6-1
Friday: W 31-21 vs. ThunderRidge
Class 4A
1 Ponderosa 7-0
Friday: W 47-0 at Sand Creek
2 Chatfield 6-1
Friday: W 60-7 at Adams City
3 Pine Creek 6-1
Thursday: W 21-14 vs. (7) Pueblo West
4 Loveland 7-0
Thursday: W 63-0 vs. Niwot
5 Windsor 6-1
Friday: W 35-17 vs. (6) Monarch
6 Monarch 6-1
Friday: L 17-35 at (5) Windsor
7 Pueblo West 6-1
Thursday: L 14-21 at (3) Pine Creek
8 Fruita Monument 7-0
Saturday: W 48-6 at Thornton
9 Pueblo South 6-1
Saturday: W 48-16 at Liberty
10 Skyline 6-1
Friday: W 70-44 vs. Greeley Central
Class 3A
1 Mead 7-0
Thursday: W 36-17 at Frederick
2 Palmer Ridge 7-0
Saturday: W 58-0 at Denver North
3 Erie 7-0
Thursday: W 43-21 vs. Holy Family
4 Harrison 7-0
Friday: W 33-14 at Pueblo Central
5 Roosevelt 5-2
Friday: W 22-18 vs. (8) Berthoud
6 Silver Creek 4-3
Friday: L 7-17 at Fort Morgan
7 Longmont 4-3
Thursday: W 61-19 vs. Centaurus
8 Berthoud 5-2
Friday: L 18-22 at (5) Roosevelt
9 Evergreen 6-1
Friday: W 51-17 at Lutheran
10 Skyview 6-1
Friday: W 21-14 at Green Mountain
Class 2A
1 Kent Denver 7-0
Friday: W 38-0 vs. Englewood
2 Bayfield 7-0
Friday: W 21-3 vs. Pagosa Springs
3 Platte Valley 7-0
Friday: W 21-14 at Valley
4 La Junta 6-1
Friday: W 40-0 at Lamar
5 The Classical Academy 6-1
Friday: W 50-0 vs. Florence
6 Sterling 5-2
Friday: W 56-28 at Fort Lupton
7 Faith Christian 6-1
Saturday: W 14-7 at D'Evelyn
8 Basalt 6-1
Friday: W 54-14 vs. Coal Ridge
9 Salida 6-1
Friday: W 60-6 vs. Manitou Springs
10 Bishop Machebeuf 7-0
Friday: W 46-6 at Sheridan
Class 1A
1 Bennett 7-0
Friday: W 2-0 vs. Front Range Christian
2 Meeker 7-0
Friday: W 33-0 vs. Cedaredge
3 Centauri 7-0
Friday: W 51-0 vs. Ignacio
4 Strasburg 6-1
Friday: W 49-0 vs. Estes Park
5 Limon 6-1
Friday: W 41-0 at Wiggins
6 Paonia 6-1
Friday: W 42-7 at Olathe
7 Platte Canyon 6-0
Saturday: W 37-22 vs. Manual
8 Crowley County 6-1
Friday: W 50-7 at Ellicott
9 Burlington 5-2
Friday: W 36-20 vs. Wray
10 Clear Creek 6-1
Friday: W 42-8 vs. Vail Christian
8-man
1 Sedgwick County 7-0
Friday: W 57-14 vs. (3) Merino
2 West Grand 7-0
Friday: W 46-0 vs. Rangely
3 Merino 6-1
Friday: L 14-57 at (1) Sedgwick County
4 Hoehne 6-1
Friday: W 74-6 vs. Custer County
5 Haxtun 6-1
Friday: W 38-20 vs. (10) Caliche
6 Holly 5-1
Friday: W 41-8 vs. Granada
7 Fowler 6-1
Friday: W 40-14 at Simla
8 Gilpin County 6-1
Saturday: W 38-0 vs. Hayden
9 Sargent 4-3
Friday: W 53-15 vs. Del Norte
10 Caliche 3-4
Friday: L 20-38 at (5) Haxtun
6-man
1 Stratton/Liberty 7-0
Friday: W 63-6 vs. (3) Otis
2 Prairie 7-0
Saturday: W 52-12 at (6) North Park
3 Otis 6-1
Friday: L 6-63 at (1) Stratton/Liberty
4 Peetz 5-1
Friday: W 39-26 at (10) Fleming
5 Cheyenne Wells 6-1
Friday: W 54-6 at Cheraw
6 North Park 4-2
Saturday: L 12-52 vs. (2) Prairie
7 Kit Carson 6-1
Friday: W 53-7 vs. Eads
8 La Veta 6-1
Friday: W 63-26 vs. Mountain Valley
9 Genoa-Hugo 5-2
Thursday: W 60-0 vs. Colorado School for the Deaf & Blind
10 Fleming 3-4
Friday: L 26-39 vs. (4) Peetz