A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 6 of the 2017 season.

Class 5A
1 Valor Christian 6-0
Friday: W 44-7 vs. Legend
2 Eaglecrest 6-0
Friday: W 40-7 vs. Rocky Mountain
3 Pomona 4-2
Saturday: W 62-21 at Rock Canyon
4 Regis Jesuit 5-1
Friday: W 32-7 at Legacy
5 Fairview 5-1
Friday: L 14-35 at (9) Columbine
6 Cherry Creek 4-2
Friday: W 56-7 at Fossil Ridge
7 Mullen 3-3
Thursday: W 55-41 at Mountain Range
8 Grandview 4-2
Friday: W 45-6 vs. Boulder
9 Columbine 5-1
Friday: W 35-14 vs. (5) Fairview
10 Highlands Ranch 5-1
Saturday: W 35-28 at Lakewood
Class 4A
1 Ponderosa 6-0
Thursday: W 61-0 vs. Liberty
2 Chatfield 5-1
Friday: W 52-0 at Golden
3 Pine Creek 5-1
Thursday: W 56-15 at Pueblo Centennial
4 Windsor 5-1
Thursday: W 21-14 at Mountain View
5 Loveland 6-0
Friday: W 28-21 at Broomfield
6 Pueblo West 6-0
Friday: W 34-7 vs. Air Academy
7 Monarch 6-0
Thursday: W 52-42 vs. (10) Skyline
8 Fruita Monument 6-0
Friday: W 43-15 vs. Denver South
9 Pueblo South 5-1
Saturday: W 42-14 vs. Grand Junction Central
10 Skyline 5-1
Thursday: L 42-52 at (7) Monarch
Class 3A
1 Mead 6-0
Friday: W 33-6 vs. (5) Roosevelt
2 Palmer Ridge 6-0
Friday: W 49-10 vs. Lincoln
3 Erie 6-0
Friday: W 33-7 at (4) Berthoud
4 Berthoud 5-1
Friday: L 7-33 vs. (3) Erie
5 Roosevelt 4-2
Friday: L 6-33 at (1) Mead
6 Skyview 5-1
Friday: L 9-10 at Evergreen
7 Holy Family 4-2
Friday: L 6-7 vs. Frederick
8 Harrison 6-0
Friday: W 46-0 vs. Sierra
9 Silver Creek 4-2
Thursday: W 44-7 vs. Northridge
10 Longmont 3-3
Friday: W 40-8 at Thompson Valley
Class 2A
1 Kent Denver 6-0
Friday: W 56-6 at Ridge View Academy
2 Bayfield 6-0
Saturday: W 56-12 at Montezuma-Cortez
3 Platte Valley 6-0
Friday: W 42-21 vs. (6) Sterling
4 La Junta 5-1
Friday: W 45-14 at Manitou Springs
5 The Classical Academy 5-1
Friday: W 27-19 at (8) Salida
6 Sterling 4-2
Friday: L 21-42 at (3) Platte Valley
7 Faith Christian 5-1
Friday: W 48-12 vs. Arvada
8 Salida 5-1
Friday: L 19-27 vs. (5) The Classical Academy
9 Alamosa 4-2
Friday: L 15-18 vs. Delta
10 Aspen 5-1
Friday: L 22-48 vs. Basalt
Class 1A
1 Bennett 6-0
Saturday: W 52-8 at Vail Christian
2 Meeker 6-0
Saturday: W 34-7 at Grand Valley
3 Strasburg 5-1
Saturday: W 57-20 at Byers
4 Centauri 6-0
Friday: W 27-2 vs. Monte Vista
5 Limon 5-1
Friday: W 41-0 vs. Holyoke
6 Paonia 5-1
Friday: W 28-21 at Hotchkiss
7 Platte Canyon 5-0
Friday: W 2-0 at Front Range Christian
8 Crowley County 5-1
Off this week.
9 Burlington 4-2
Friday: W 40-6 at Yuma
10 Peyton 5-1
Friday: W 40-0 vs. St. Mary's
8-man
1 Sedgwick County 6-0
Friday: W 44-0 vs. (3) Haxtun
2 Holly 4-1
Friday: L 26-32 at Springfield
3 Haxtun 5-1
Friday: L 0-44 at (1) Sedgwick County
4 West Grand 6-0
Saturday: W 46-0 at Plateau Valley
5 Hoehne 5-1
Friday: W 34-28 at (7) Fowler
6 Merino 6-0
Friday: W 28-26 vs. Akron
7 Fowler 5-1
Friday: L 28-34 vs. (5) Hoehne
8 Dayspring Christian Academy 3-3
Friday: L 13-18 at Caliche
9 Sargent 3-3
Friday: W 62-12 at Dove Creek
10 Gilpin County 5-1
Friday: W 48-40 at Soroco
6-man
1 Peetz 4-1
Friday: L 41-44 at (5) Prairie
2 Stratton/Liberty 6-0
Saturday: W 53-6 at (3) Cheyenne Wells
3 Cheyenne Wells 5-1
Saturday: L 6-53 vs. (2) Stratton/Liberty
4 Otis 6-0
Friday: W 57-8 vs. Idalia
5 Prairie 6-0
Friday: W 44-41 vs. (1) Peetz
6 Kit Carson 5-1
Saturday: W 77-0 at Branson/Kim
7 North Park 4-1
Friday: W 56-8 at Weldon Valley
8 La Veta 5-1
Friday: W 53-19 at Sierra Grande
9 Fleming 3-3
Friday: W 52-8 at Briggsdale
10 Genoa-Hugo 4-2
Saturday: W 73-25 at Edison