A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 3 of the 2017 season.

Class 5A
1 Valor Christian 3-0
Off this week.
2 Pomona 3-0
Friday: W 44-20 at Ralston Valley
3 Eaglecrest 3-0
Friday: W 21-14 at (5) Grandview
4 Columbine 3-0
Friday: W 50-0 vs. Bear Creek
5 Grandview 2-1
Friday: L 14-21 vs. (3) Eaglecrest
6 Mullen 2-2
Friday: W 41-16 vs. Westminster
7 Regis Jesuit 2-1
Friday: W 35-12 vs. Rangeview
8 Cherry Creek 2-1
Saturday: W 48-31 at Arapahoe
9 Highlands Ranch 3-0
Friday: W 20-13 at Chaparral
10 Fairview 3-0
Saturday: W 24-6 at Rocky Mountain
Class 4A
1 Pine Creek 3-0
Saturday: W 21-7 vs. Fountain-Fort Carson
2 Ponderosa 3-0
Thursday: W 49-0 at Gateway
3 Pueblo South 2-1
Friday: L 54-55 at (10) Pueblo West
4 Windsor 2-1
Friday: W 40-14 at (8) Broomfield
5 Chatfield 2-1
Thursday: W 52-7 vs. Wheat Ridge
6 Loveland 3-0
Friday: W 60-0 vs. Greeley Central
7 Fruita Monument 4-0
Friday: W 24-8 at Palisade
8 Broomfield 1-2
Friday: L 14-40 vs. (4) Windsor
9 Monarch 3-0
Friday: W 21-0 at Denver South
10 Pueblo West 3-0
Friday: W 55-54 vs. (3) Pueblo South
Class 3A
1 Holy Family 3-0
Friday: W 16-13 vs. (5) Fort Morgan
2 Mead 3-0
Friday: W 58-0 vs. Thompson Valley
3 Longmont 1-2
Friday: L 12-15 at Roosevelt
4 Silver Creek 3-0
Friday: W 42-7 vs. Frederick
5 Fort Morgan 2-1
Friday: L 13-16 at (1) Holy Family
6 Palmer Ridge 3-0
Friday: W 35-7 vs. Lewis-Palmer
7 Erie 4-0
Friday: W 47-23 vs. Northridge
8 Durango 3-1
Friday: L 7-34 at Farmington
9 Discovery Canyon 2-1
Thursday: W 35-34 at (10) Pueblo East
10 Pueblo East 0-3
Thursday: L 34-35 vs. (9) Discovery Canyon
Class 2A
1 Kent Denver 3-0
Off this week.
2 Bayfield 3-0
Off this week.
3 La Junta 3-0
Friday: W 21-13 at Elizabeth
4 The Classical Academy 3-0
Friday: W 24-21 at (10) D'Evelyn
5 Platte Valley 2-0
Saturday: at Resurrection Christian
6 Delta 1-2
Friday: L 7-35 at Basalt
7 Sterling 2-1
Off this week.
8 Faith Christian 2-1
Friday: W 31-7 vs. Manitou Springs
9 Alamosa 3-1
Friday: W 42-6 vs. Trinidad
10 D'Evelyn 1-2
Friday: L 21-24 vs. (4) The Classical Academy
Class 1A
1 Bennett 3-0
Friday: W 54-14 at Ellicott
2 Meeker 3-0
Off this week.
3 Strasburg 2-1
Friday: W 26-0 at University
4 Limon 3-0
Friday: W 49-0 at Rye
5 Centauri 4-0
Friday: W 14-0 at (10) Olathe
6 Monte Vista 2-1
Friday: L 7-26 vs. Pagosa Springs
7 Paonia 2-1
Friday: W 43-6 vs. Ridge View Academy
8 Platte Canyon 3-0
Saturday: W 22-20 vs. Buena Vista
9 Peyton 2-1
Off this week.
10 Olathe 2-1
Friday: L 0-14 vs. (5) Centauri
8-man
1 Sedgwick County 3-0
Friday: W 33-28 at Perkins County
2 Hoehne 2-1
Friday: L 14-33 vs. (6) Holly
3 Dayspring Christian 3-0
Off this week.
4 West Grand 3-0
Off this week.
5 Norwood 2-0
Friday: W 56-6 at Sanford
6 Holly 3-0
Friday: W 33-14 at (2) Hoehne
7 Haxtun 3-0
Friday: W 54-12 vs. Wiley
8 Fowler 3-0
Friday: W 26-13 vs. Sargent
9 Merino 3-0
Saturday: W 26-20 vs. Rocky Mountain Lutheran
10 Caliche 2-2
Friday: L 30-36 vs. Gilpin County
6-man
1 Stratton/Liberty 3-0
Friday: W 47-8 at Deer Trail
2 Peetz 3-0
Friday: W 60-12 vs. Idalia
3 Cheyenne Wells 3-0
Friday: W 51-0 at Walsh
4 Otis 3-0
Friday: W 65-22 vs. Flagler
5 Kit Carson 3-0
Friday: W 52-34 at Genoa-Hugo
6 North Park 2-1
Saturday: W 41-36 vs. (10) La Veta
7 Fleming 1-2
Friday: L 44-46 vs. Cody-Kilgore
8 Prairie 3-0
Friday: W 34-14 vs. Arickaree/Woodlin
9 Cotopaxi 3-0
Friday: W 71-6 vs. Aguilar
10 La Veta 2-1
Saturday: L 36-41 at (6) North Park