A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 1of the 2017 season.

Class 5A
1 Valor Christian 2-0
Fri: W 34-7 vs. (4) Mullen
2 Pomona 1-0
Off this week.
3 Cherry Creek 0-1
Fri: L 20-25 vs. (5) Regis Jesuit
4 Mullen 0-2
Fri: L 7-34 at (1) Valor Christian
5 Regis Jesuit 1-0
Fri: W 25-20 at (3) Cherry Creek
6 Grandview 1-0
Thurs: W 21-7 at Chaparral
7 Eaglecrest 1-0
Fri: W 49-7 vs. Smoky Hill
8 Columbine 2-0
Thurs: W 38-13 at Rocky Mountain
9 Highlands Ranch 2-0
Fri: W 36-15 vs. Cherokee Trail
10 Fairview 1-0
Thurs: W 38-14 at Horizon
Class 4A
1 Pine Creek 1-0
Sat: W 23-7 at ThunderRidge
2 Broomfield 0-1
Fri: L 21-35 at Legacy
3 Ponderosa 1-0
Fri: W 31-21 at Legend
4 Chatfield 0-1
Off this week.
5 Windsor 1-0
Fri: W 14-3 at Vista Ridge
6 Loveland 1-0
Fri: W 28-0 at Westminster
7 Fruita Monument 2-0
Sat: W 49-14 vs. (3A 2) Discovery Canyon
8 Monarch 1-0
Fri: W 39-13 vs. Bear Creek
9 Denver South 0-1
Fri: L 25-27 vs. Boulder
10 Pueblo West 1-0
Fri: W 28-7 vs. Pueblo County
Class 3A
1 Pueblo East 0-1
Fri: L 6-31 at (7) Longmont
2 Discovery Canyon 0-1
Sat: L 14-49 at (4A 7) Fruita Monument
3 Holy Family 2-0
Fri: W 56-20 at (8) Palisade
4 Silver Creek 1-0
Thurs: W 14-0 vs. Dakota Ridge
5 Mead 1-0
Fri: W 41-14 at (9) Lewis-Palmer
6 Fort Morgan 1-0
Fri: W 22-0 vs. Brush
7 Longmont 1-0
Fri: W 31-6 vs. (1) Pueblo East
8 Palisade 1-1
Fri: L 20-56 vs. (3) Holy Family
9 Lewis-Palmer 0-1
Fri: L 14-41 vs. (5) Mead
10 Palmer Ridge 1-0
Fri: W 49-3 at Sand Creek
Class 2A
1 Kent Denver 2-0
Fri: W 41-0 at Eagle Valley
2 Bayfield 2-0
Sat: W 52-0 vs. Bloomfield (N.M.)
3 La Junta 1-0
Fri: W 42-0 vs. Gunnison
4 Delta 0-1
Off this week.
5 The Classical Academy 1-0
Fri: W 43-6 at Sierra
6 Resurrection Christian 0-2
Fri: L 0-9 at (9) Faith Christian
7 Sterling 2-0
Fri: W 42-28 vs. (8) D'Evelyn
8 D'Evelyn 0-1
Fri: L 28-42 at (7) Sterling
9 Faith Christian 1-0
Fri: W 9-0 vs. (6) Resurrection Christian
10 Platte Valley 1-0
Fri: W 49-7 vs. Lutheran
Class 1A
1 Strasburg 1-0
Fri: W 24-6 at (8) Burlington
2 Meeker 3-0
Off this week.
3 Bennett 1-0
Fri: W 58-7 at Cornerstone Christian
4 Paonia 0-1
Off this week.
5 Peyton 2-0
Sat: W 49-0 at Byers
6 Crowley County 2-0
Fri: W 44-7 vs. John Mall
7 Platte Canyon 1-0
Sat: W 40-12 vs. Sheridan
8 Burlington 0-1
Fri: L 6-24 vs. (1) Strasburg
9 Cedaredge 0-1
Fri: L 8-31 at Monte Vista
10 Limon 1-0
Fri: W 44-12 vs. Rocky Ford
Class 8-man
1 Sedgwick County 2-0
Fri: W 27-0 vs. Yuma
2 Akron 1-1
Fri: L 6-44 vs. (5) Dayspring Christian
3 Hoehne 1-0
Fri: W 30-27 at (4) Sargent
4 Sargent 0-1
Fri: L 27-30 vs. (3) Hoehne
5 Dayspring Christian 1-0
Fri: W 44-6 at (2) Akron
6 West Grand 1-0
Fri: W 40-0 at Sanford
7 Merino 2-0
Sat: W 35-28 at Gilpin County
8 Norwood 1-0
Fri: W 51-26 vs. Soroco
9 Haxtun 1-0
Fri: W 46-0 vs. Simla
10 Pikes Peak Christian 0-1
Fri: L 18-20 vs. McClave
Class 6-man
1 Flagler 0-1
Fri: L 20-70 at (3) Cheyenne Wells
2 Fleming 0-1
Off this week.
3 Cheyenne Wells 1-0
Fri: W 70-20 vs. (1) Flagler
4 Peetz 1-0
Thurs: W 63-13 vs. North Park
5 Kit Carson 1-0
Fri: W 32-26 vs. Idalia
6 Stratton/Liberty 1-0
Fri: W 51-14 vs. (7) Genoa-Hugo
7 Genoa-Hugo 0-1
Fri: L 14-51 at (6) Stratton/Liberty
8 Eads 0-1
Fri: L 14-54 vs. Otis
9 Arickaree/Woodlin 1-0
Fri: W 50-6 at Walsh
10 Cotopaxi 1-0
Fri: W 65-13 vs. Mountain Valley