All-state boys basketball teams for 2016-17 season

The 2016-17 all-state boys basketball teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created following a lengthy process which included nominations from leagues, and then a week-long vote of coaches.

A specific player of the year vote was held in each class, as was a vote for coach of the year.

Class 5A

(Ryan Casey/CHSAANow.com)

Player of the year: Colbey Ross, Eaglecrest

Coach of the year: John Olander, Eaglecrest

First Team
Name School Year Pos.
Jervay Green George Washington Senior  
Kaison Hammonds ThunderRidge Junior  
Sam Masten Rock Canyon Junior G
Colbey Ross Eaglecrest Senior G
Corey Seng ThunderRidge Senior  
Second Team
Name School Year Pos.
Braxton Bertolette Fossil Ridge Senior PG/SG
Calvin Fugett, Jr. George Washington Senior  
Daylen Kountz Denver East Junior  
Hunter Maldonado Vista Ridge Senior F
Gage Prim Grandview Senior C

Honorable mention: William Becker, Smoky Hill, Junior; Jake Belknapp, Mountain Vista, Senior; Aaris Bonds, Far Northeast Warriors, Senior; Brevin Brimble, Doherty, Senior; Ronnie Degray III, Chaparral, Sophomore; LeChaun Duhart, Grandview, Senior; Jackson Ehrlin, Rampart, Senior; Blake Fields, Legend, Senior; Kenny Foster, Smoky Hill, Sophomore; Jaizec Lottie, Cherokee Trail, Senior; Kyle Lukasiewicz, Arapahoe, Senior; Joe Miks, Chatfield, Senior; Iseri Palacio, Fort Collins, Senior; Kolton Peterson, Lakewood, Senior; Jacob Pfaffinger, Fort Collins, Senior; Colin Rardin, Rock Canyon, Senior; Titus Reed, Chatfield, Senior; Jacob Storey, Lakewood, Senior.

Class 4A

(Dennis Pleuss/Jeffco Athletics)

Player of the year: Jalen Sanders, Valor Christian

Coach of the year: Troy Pachner, Valor Christian

First Team
Name School Year Pos.
Jalen Sanders Valor Christian Senior F
D'Shawn Schwartz Sand Creek Senior PG/SG/SF
David Simental Pueblo West Senior G
Adam Thistlewood Golden Junior PG/SF
Michael Ward Mead Senior SG/PG
Second Team
Name School Year Pos.
Billy Cook Lewis-Palmer Senior PG/SG
Michael Dillon Evergreen Senior F
CJ Jennings Sierra Senior PG/G
Kayle Knuckles Valor Christian Senior F
Deshiloh Stanley Pueblo South Senior PG/SG

Honorable mention: Tanner Baird, Holy Family, Sophomore; Adam Barber, Niwot, Senior; Angelo Battistelli, Lewis-Palmer, Senior; Travis Cowan, Wheat Ridge, Senior; Charles Dinegar, D'Evelyn, Junior; Trent Dykema, Silver Creek, Junior; Marquise Johnson, Vista PEAK Prep, Senior; Te'Rae Johnson, Vista PEAK Prep, Junior; Tate Kembel, Fort Morgan, Senior; Oscar Maldonado, Northridge, Senior; Dan McLean, Palisade, Senior; Dylan Mileto, Mesa Ridge, Senior; Ravel Moody, Thomas Jefferson, Senior; CJ Olson, D'Evelyn, Senior; Chase Rogers, Evergreen, Junior; Sam Schlegel, Silver Creek, Senior; Reginald Vaughan, Pueblo Centennial, Senior; Jake Wilson, Pueblo County, Senior; Marcus Winston, Pueblo East, Junior; Steven Wyman, Durango, Senior.

Class 3A

DSST-Stapleton Colorado Springs Christian boys basketball

(Katie Pickrell/CHSAANow.com)

Player of the year: Justin Engesser, Colorado Springs Christian

Coach of the year: Mike Holloway, Sterling

First Team
Name School Year Pos.
Justin Engesser Colorado Springs Christian Senior  
Tanner Ervin Resurrection Christian Senior G
Michael Glen Basalt Senior  
Benjamin Hawkins Faith Christian Junior  
Bodie Hume Sterling Junior  
Second Team
Name School Year Pos.
Ryan Brubacher Alamosa Senior G
Conner Martin Strasburg Senior G
Blake Pullen DSST: Stapleton Senior PF/W
Lucas Rodholm Manitou Springs Senior  
Robert Williams Sheridan Senior PG/SG

Honorable mention: Samuel Bafukila, Lotus School, Senior; Jaedon Bowles, Manual, Sophomore; Beau Byers, Delta, Senior; Cade Carroll, Buena Vista, Junior; James Doyle, Kent Denver, Sophomore; Jordan Ehlert, Middle Park, Senior; Seth Fuqua, The Vanguard, Sophomore; Hunter Gerber, Coal Ridge, Senior; Kyler Hensel, Bishop Machebeuf, Senior; Brandon Herrera, Coal Ridge, Junior; Zach Hidalgo, Frontier Academy, Junior; Wade Kellogg, Sterling, Senior; Reece Mettler, Weld Central, Senior; Izak Natividad, University, Senior; Jon Nuschy, La Junta, Sophomore; Stanley Owusu, DSST: Green Valley Ranch, Junior; Aldo Pinela, Roaring Fork, Senior; Alex Rodriquez, The Academy, Senior; Will Willis, Lutheran, Senior; Zach Wismer, Colorado Springs Christian, Senior.

Class 2A

Sedgwick County Holyoke boys basketball

(Jack Eberhard/JacksActionShots.com)

Player of the year: Chad Mikelson, Sedgwick County

Coach of the year: Scott Dille, Holyoke

First Team
Name School Year Pos.
Austin Herman Holyoke Senior F
Chad Mikelson Sedgwick County Senior  
Dagan Rienks Paonia Senior  
Cole Rouse Highland Senior PG
Alex Strauss Holyoke Senior G
Second Team
Name School Year Pos.
Reese Anderson Highland Senior PF
Levi Basler Akron Senior C
Gunnar Kroeger Holyoke Senior G
Michael Nein Sedgwick County Senior  
Carlos Parra Del Norte Junior F

Honorable mention: Zack Allen, Hotchkiss, Senior; Kade Brantingham, Norwood, Senior; Conner Brown, Cripple Creek-Victor, Senior; Bradley Carnes-Clabey, Crowley County, Junior; Jett County, Burlington, Senior; Gage Gellerman, Peyton, Senior; Jordan Herder, Akron, Senior; Tre Lewis, Merino, Senior; Marcus Mazerall, Simla, Senior; Casey McDaniel, Sanford, Senior; Sebastian Moritz, Vail Christian, Junior; Samuel Perkett, Evangelical Christian, Senior; Alexander Proctor, Fowler, Senior; Leo Prosser, Calhan, Senior; Xavier Ramirez, Dolores Huerta Prep, Senior; Colby Simpson, Paonia, Senior; Jeff Stevenson, Del Norte, Senior; Jorge Venzor, Center, Senior.

Class 1A

Holly Cheyenne Wells boys basketball

(Jack Eberhard/JacksActionShots.com)

Player of the year: Yaniel Vidal, Holly

Coach of the year: Dusty Heck, Holly

First Team
Name School Year Pos.
Sigi Avalos Holly Senior  
Jaxon Crawford Kit Carson Senior F
Peyton Halde Cheyenne Wells Senior  
Kendall Pelton Cheyenne Wells Senior  
Yaniel Vidal Holly Senior  
Second Team
Name School Year Pos.
Isaac Borchers Creede/Lake City Junior G/F
Christian Dellamaestra Wiley Senior C/F
Brad Johnson Kit Carson Senior G
Jaxon King Fleming Senior G
Landon McCaffrey Flagler Senior  

Honorable mention: Joey Archuleta, Primero, Junior; Ritchie Archuleta, Centennial, Senior; Ilan Gibson, Rocky Mountain Lutheran, Senior; Cullen Glosson, Otis, Sophomore; Ty Hunt, Otis, Sophomore; Ravi Inmon, Ouray, Senior; Cameron Jauregui, Longmont Christian, Senior; Cameron Klann, Flagler, Senior; Derek Lucero, Sierra Grande, Senior; Thomas Manuel, Walsh, Junior; Landon Morehead, Kiowa, Senior; Caden Parker, Eads, Senior; Arthur Rodriguez, Sierra Grande, Junior; Wesley Shade, Rocky Mountain Lutheran, Senior; Noah Stein, Front Range Baptist, Senior; Darian Wagner, Arickaree/Woodlin, Senior; Dylan Wilkins, Weldon Valley, Senior.