All-state wrestling teams for 2016-17 season

The 2016-17 all-state wrestling teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet. Coaches of the year were selected by team performance at the state meet, as well.

Wrestlers of the year were determined by a formula which took the following information into account: season record; season winning percentage; type of wins at state (pin, tech fall, major decision); strength of a weight classification's bracket; and multiple championships.

Scroll down to see the teams, or use the menu below to navigate to the class of your choosing.

Class 5A

Josiah Rider Grand Junction wrestling

Josiah Rider. (Jeff Tucker/jefferywtucker.zenfolio.com)

Wrestler of the year: Josiah Rider, Grand Junction

Coach of the year: Sam Federico, Pomona

First Team
Name School Year Weight
Gabriel Baumgartner Senior Grandview 285
Gabriel Dinette Junior Lakewood 152
Cody Fatzinger Senior Arvada West 126
Jacob Greenwood Junior Poudre 138
Malik Heinselman Junior Castle View 106
Justin Pacheco Sophomore Pomona 113
Josiah Rider Junior Grand Junction 145
Theorius Robison Sophomore Pomona 132
Jason Romero Senior Pomona 160
Tate Samuelson Junior Castle View 170
Cohl Schultz Sophomore Ponderosa 220
Trent Schultz Senior Mountain Vista 195
Jimmy Weaver Senior Coronado 182
Colton Yapoujian Sophomore Pomona 120
Second Team
Name School Year Weight
Tanner Aitken Senior Brighton 285
Parker Benekas Junior Ponderosa 145
Josh Betts Junior Rocky Mountain 152
Dawson Collins Freshman Grand Junction 106
Stephen Dabelko Senior Coronado 113
Max Gonzales Senior Cherokee Trail 220
Darren Green Freshman Broomfield 120
Job Greenwood Sophomore Poudre 126
KJ Kearns Sophomore Coronado 138
Nolan Krone Senior Pomona 170
Dylan Martinez Junior Grand Junction 132
Josh Richardson Senior Cherokee Trail 160
Zeke Silva Senior Cherokee Trail 195
Jayden Woodruff Junior Ponderosa 182

Class 4A

State wrestling Hunter Willits Pueblo County

Hunter Willits. (Ryan Casey/CHSAANow.com)

Wrestler of the year: Hunter Willits, Pueblo County

Coach of the year: Eddie Soto, Pueblo County

First Team
Name School Year Weight
Andrew Alirez Sophomore Greeley Central 126
Erminio Barrera Senior Grand Junction Central 170
Andy Garcia Freshman Pueblo East 285
Brendon Garcia Sophomore Pueblo County 106
Weston Hunt Senior Pueblo West 220
Peter Isais Senior Pine Creek 160
Josh Nira Junior Greeley Central 113
Donavon Rincon Senior Pueblo County 195
Chris Sandoval Senior Windsor 138
Dominick Serrano Freshman Windsor 120
Tommy Stager Senior Niwot 145
Grant Willits Senior Pueblo County 132
Hunter Willits Senior Pueblo County 152
Myles Wilson Senior Glenwood Springs 182
Second Team
Name School Year Weight
Patrick Allis Sophomore Discovery Canyon 106
Zac Baker Senior Cheyenne Mountain 160
Nathan Bonham Sophomore Pueblo County 120
Justin Davis Senior Pueblo County 138
Dominick Fini Junior Mesa Ridge 220
Dante Garcia Junior Pueblo County 182
Elias Manzanares Senior Pueblo South 170
Mike McFadden Junior Cheyenne Mountain 132
Hunter Mooring Senior Pueblo West 195
Nathan Morris Senior Longmont 152
Josiah Nava Junior Pueblo County 113
Riley Prough Senior Glenwood Springs 126
Alefosio Saipaia Junior Sand Creek 285
Elijah Valdez Junior Mesa Ridge 145

Class 3A

State wrestling Fort Lupton Jody Sandoval II

Jody Sandoval II. (Ryan Casey/CHSAANow.com)

Wrestler of the year: Jody Sandoval II, Fort Lupton

Coach of the year: Ryan Linsacum, Valley

First Team
Name School Year Weight
Ricky Ayala Senior Sheridan 285
Joe Chavez Sophomore Centauri 120
Kyle Cisneros Senior Jefferson 132
Isaiah DeLaCerda Senior Alamosa 113
Jacob Duran Freshman Fort Lupton 106
Fabian Estrada Senior Alameda 195
Josh Flanagan Junior Valley 170
Noah Hermosillo Senior Eagle Valley 138
Oscar Lopez Senior Jefferson 220
Isaiah Salazar Freshman Eaton 152
Jody Sandoval II Senior Fort Lupton 126
Aaron Trujillo Senior Valley 145
William Tyler Senior La Junta 182
Kolsen Welham Senior Holy Family 160
Second Team
Name School Year Weight
Brandon Buhr Junior Centauri 145
Logan Church Junior Delta 285
Brandon Damian Junior Valley 132
Elijah DeLaCerda Sophomore Alamosa 106
Evan Hoff Senior Grand Valley 220
Nathan Johns Sophomore The Classical Academy 182
Hayden Johnson Junior Steamboat Springs 160
Moises Juarez Senior Monte Vista 126
Mikinzie Klimper Junior Moffat County 170
Jimmy Laconte Junior Weld Central 152
Quinton Montague Senior Centauri 138
Deven Mosman Junior Ridge View 195
Jimmy Ramirez III Freshman Jefferson 120
A.J. Serna Sophomore Grand Valley 113

Class 2A

Rocky Ford state wrestling Jacob Rodriguez

Jacob Rodriguez. (Dan Mohrmann/CHSAANow.com)

Wrestler of the year: Jacob Rodriguez, Rocky Ford

Coach of the year: Mike Jurney, Rocky Ford

First Team
Name School Year Weight
Jonathan Andreatta Senior John Mall 126
Trenton Armintrout Senior Norwood/Nucla 170
Keegan Bean Junior Lyons 182
Aidan Dabal Junior Norwood/Nucla 160
Kaleb Gaede Junior Limon 220
Hayden Harris Senior Norwood/Nucla 152
Sheridan Harvey Senior Meeker 138
Britton Holmes Senior Peyton 145
Dillon Jaramillo Sophomore Rocky Ford 113
Jason Murphy Senior John Mall 195
Jacob Rodriguez Senior Rocky Ford 106
Trevor Smith Senior Paonia 285
Wesley Vanmatre Freshman John Mall 120
Cody Venem Senior Rocky Ford 132
Second Team
Name School Year Weight
Ethan Appenzeller Senior Ignacio 145
Ethan Barnes Senior Norwood/Nucla 220
Sergio Campos Sophomore Hotchkiss 113
Christian Carson Senior Hayden 195
Sackett Chesnik Sophomore Paonia 138
Tyler Ilgen Senior Meeker 285
Cody Jacobsen Junior Burlington 126
Wade Katzdorn Senior Hotchkiss 160
Jace Logan Sophomore Soroco 152
Chris McKenna Freshman John Mall 106
Brendyn Nordyke Sophomore Holly 120
Marshal Ross Senior John Mall 132
Chase Rule Senior Meeker 182
Casey Turner Senior Meeker 170