Results from the 2017 state skiing championships

STEAMBOAT SPRINGS — Complete results from the 2017 state skiing championships are below.

Boys

Team Scores
Rank Team GS Skate SL Classic Total
1 Vail Mountain 171 160 169 171 671
2 Battle Mountain 122 158 137 160 577
2 Aspen 155 125 152 135 567
2 Summit 115 165 118 162 560
5 Steamboat Springs 139 118 158 125 540
6 Middle Park 118 157 96 157 528
7 Evergreen 167 94 157 99 517
8 Nederland 121 95 116 103 435
9 Colorado Rocky Mountain 42 143 38 137 360
10 Eagle Valley 94 102 66 89 351
11 Clear Creek 80 81 93 75 329
12 Lake County 57 119 27 112 315
13 Platte Canyon 129 0 134 0 263
14 Durango 67 0 69 0 136
15 Ridge View Academy 0 37 0 29 66
Alpine: Giant Slalom
Place Bib Year Team Name Run 1 Run 2 Total
1 766 Sr Evergreen RJ McLennan  51.60 (1) 46.17 (1) 01:37.8
2 385 Jr Vail Mountain Michael Resnick  51.89 (2) 47.12 (2) 01:39.0
3 557 So Aspen Trey Thorpe  52.25 (3) 47.67 (5) 01:39.9
4 383 Sr Vail Mountain Peer Carnes  52.99 (6) 47.44 (3) 01:40.4
5 772 So Evergreen Alex Kim  52.88 (4) 47.58 (4) 01:40.5
6 384 So Vail Mountain Shane Cole  53.06 (7) 47.97 (6) 01:41.0
7 258 Jr Platte Canyon Luke Bailey  52.94 (5) 48.11 (7) 01:41.1
8 476 Sr Steamboat Springs Andrew McCawley  53.53 (8) 48.23 (8) 01:41.8
9 480 Sr Steamboat Springs Alex Coffey  54.71 (11) 48.36 (9) 01:43.1
10 773 Sr Evergreen Colin Suszynski  55.07 (13) 48.46 (10) 01:43.5
11 554 So Aspen Reed Beidleman  55.27 (14) 48.46 (10) 01:43.7
12 10 Sr Battle Mountain Kedrick Kinsella  54.36 (10) 49.57 (13) 01:43.9
13 430 Sr Summit Slav Uglyar  55.31 (15) 48.76 (12) 01:44.1
14 756 Sr Evergreen Andrew Mangold  55.74 (18) 49.72 (14) 01:45.5
15 555 So Aspen Moraes Ethan De  56.31 (23) 50.40 (17) 01:46.7
16 600 Jr Nederland Charles Ghayur  56.78 (26) 50.03 (15) 01:46.8
17 215 Fr Middle Park Chris O'Rear  55.90 (19) 50.96 (19) 01:46.9
18 961 Sr Durango Lucas Robbins  55.00 (12) 52.13 (25) 01:47.1
19 250 Sr Platte Canyon Samuel Cregan  56.16 (21) 51.10 (20) 01:47.3
20 556 So Aspen Alex Ilic  56.00 (20) 51.51 (22) 01:47.5
21 292 So Colorado Rocky Mountain Gordon Davies  55.50 (16) 52.34 (29) 01:47.8
22 109 Sr Eagle Valley Dean Smith  56.24 (22) 51.63 (24) 01:47.9
23 381 Sr Vail Mountain Peter Mitchell  55.63 (17) 52.27 (28) 01:47.9
24 187 Fr Middle Park Jack O'Rear  56.88 (27) 51.11 (21) 01:48.0
25 622 Sr Nederland Trig Campbell  57.08 (29) 50.92 (18) 01:48.0
26 757 Jr Evergreen Hayden Holtrop  56.71 (25) 51.52 (23) 01:48.2
27 767 Fr Evergreen Travi Stauffenberg  57.07 (28) 52.24 (27) 01:49.3
28 819 Jr Battle Mountain Bryce Runckel  57.29 (30) 52.60 (30) 01:49.9
29 403 Sr Summit Cameron Berget  56.50 (24) 53.80 (39) 01:50.3
30 623 Jr Nederland John McDermott  57.41 (31) 53.29 (32) 01:50.7
31 788 Jr Evergreen Bradley Whitton  58.35 (35) 52.82 (31) 01:51.2
32 4 So Battle Mountain Dutch Schroeder  59.33 (44) 52.17 (26) 01:51.5
33 32 Sr Battle Mountain christian Bower  58.25 (34) 53.36 (34) 01:51.6
34 606 Sr Nederland Roland Bailey  58.49 (36) 53.52 (37) 01:52.0
35 795 Jr Evergreen Ryan Murray  58.58 (37) 53.49 (36) 01:52.1
36 482 Sr Steamboat Springs Wyatt Reynolds  57.58 (32) 54.70 (46) 01:52.3
37 3 Sr Battle Mountain Michael Barrett  58.93 (39) 53.44 (35) 01:52.4
38 601 So Nederland Talus Lantz  59.04 (40) 53.65 (38) 01:52.7
39 619 Sr Nederland Bryce Nesmith  59.44 (46) 53.33 (33) 01:52.8
40 216 So Middle Park Brenden Droll  57.62 (33) 55.30 (47) 01:52.9
41 35 So Battle Mountain Casey Cope  58.89 (38) 54.56 (44) 01:53.5
42 752 So Evergreen Joshua Rosswork  59.28 (43) 54.25 (42) 01:53.5
43 382 So Vail Mountain Theo Marston  59.04 (40) 54.54 (43) 01:53.6
44 241 Fr Platte Canyon Nick Cregan  59.40 (45) 54.57 (45) 01:54.0
45 617 Fr Nederland Alex Irwin  1:00.92 (50) 53.85 (41) 01:54.8
46 175 Sr Lake County Nathaniel Main  59.06 (42) 56.79 (56) 01:55.9
47 34 Jr Battle Mountain Dale Pistole  1:00.65 (47) 55.32 (49) 01:56.0
48 413 Jr Summit Carson Fields  1:00.80 (49) 55.49 (51) 01:56.3
49 621 Sr Nederland Ceclan Stone  1:01.23 (52) 55.30 (47) 01:56.5
50 99 Sr Clear Creek Zach Schell  1:01.25 (53) 55.84 (52) 01:57.1
51 46 Fr Battle Mountain James Hancock  1:01.34 (55) 56.13 (54) 01:57.5
52 100 Jr Eagle Valley Carter Coleman  1:02.16 (59) 55.42 (50) 01:57.6
53 223 Sr Middle Park Luke Compell  1:00.72 (48) 56.98 (59) 01:57.7
54 484 Sr Steamboat Springs Nolan Sankey  1:02.03 (58) 56.39 (55) 01:58.4
55 755 Sr Evergreen Trip Starkey  1:04.66 (65) 53.83 (40) 01:58.5
56 59 Sr Clear Creek Sam Snyder  1:01.01 (51) 57.62 (64) 01:58.6
57 169 Jr Lake County Casey Hefner  1:01.55 (56) 57.54 (63) 01:59.1
58 753 Sr Evergreen Co Haskins-Dobbels  1:02.28 (60) 56.97 (57) 01:59.3
59 483 Jr Steamboat Springs Kelly Ryan  1:02.80 (62) 56.97 (57) 01:59.8
60 602 Jr Nederland Lucas Irvin  1:02.86 (63) 57.04 (60) 01:59.9
61 37 Jr Battle Mountain Matthew Glendining  1:01.91 (57) 58.08 (65) 02:00.0
62 110 Sr Eagle Valley Aiden Sokup  1:01.33 (54) 59.06 (67) 02:00.4
63 625 Sr Nederland Cole Skilbred  1:03.25 (64) 57.40 (62) 02:00.7
64 775 Jr Evergreen Chad Mulligan  1:10.79 (70) 50.30 (16) 02:01.1
65 81 So Clear Creek Wes Davies  1:02.35 (61) 58.82 (66) 02:01.2
66 616 Sr Nederland Christian Wood  1:05.63 (66) 55.89 (53) 02:01.5
67 41 Fr Battle Mountain Aaron Cook  1:07.09 (69) 57.26 (61) 02:04.3
68 759 Sr Evergreen Alec Ebner  1:05.71 (67) 1:01.89 (69) 02:07.6
69 611 Fr Nederland Kale Lantz  1:06.73 (68) 1:04.44 (70) 02:11.2
70 963 So Durango Alexander Fleitz  1:15.89 (71) 1:11.31 (71) 02:27.2
71 186 Fr Middle Park Sam Parker  4:14.89 (72) 3:56.87 (72) 08:11.8
72 293 Sr Colorado Rocky Mountain Will Fontana  DNF 59.87 (68)  
73 620 So Nederland Alden Soto  DNF DNS  
74 754 Sr Evergreen Billly Beasley  DNF DNS  
75 781 Jr Evergreen Hayden Zopf  DNF DNS  
76 33 Sr Battle Mountain Daniel Huck  DSQ DNS  
77 36 Jr Battle Mountain Alex Sturde  DSQ DNS  
78 552 Jr Aspen Jake Bassi  54.02 (9) DNF  
Alpine: Slalom
Pl Bib Year Team Name Run 1 Run 2 Total
1 476 Sr Steamboat Springs Andrew McCawley  41.21 (1) 44.94 (1) 01:26.15
2 557 So Aspen Trey Thorpe  42.77 (3) 45.17 (2) 01:27.94
3 385 Jr Vail Mountain Michael Resnick  43.10 (5) 45.26 (3) 01:28.36
4 480 Sr Steamboat Springs Alex Coffey  42.79 (4) 46.15 (4) 01:28.94
5 384 So Vail Mountain Shane Cole  45.00 (7) 46.87 (5) 01:31.87
6 383 Sr Vail Mountain Peer Carnes  42.68 (2) 49.27 (9) 01:31.95
7 775 Jr Evergreen Chad Mulligan  45.41 (8) 47.85 (6) 01:33.26
8 258 jr Platte Canyon Luke Bailey  45.62 (9) 49.05 (7) 01:34.67
9 772 So Evergreen Alex Kim  45.97 (10) 49.10 (8) 01:35.07
10 756 Sr Evergreen Andrew Mangold  46.53 (11) 49.80 (12) 01:36.33
11 10 Sr Battle Mountain Kedrick Kinsella  47.30 (14) 49.40 (10) 01:36.70
12 430 Sr Summit Slav Uglyar  47.44 (17) 49.66 (11) 01:37.10
13 250 sr Platte Canyon Samuel Cregan  48.49 (19) 50.32 (13) 01:38.81
14 555 So Aspen Moraes Ethan De  47.56 (18) 51.96 (16) 01:39.52
15 556 So Aspen Alex Ilic  48.59 (20) 51.22 (14) 01:39.81
16 4 So Battle Mountain Dutch Schroeder  49.07 (23) 51.86 (15) 01:40.93
17 601 So Nederland Talus Lantz  47.41 (16) 54.51 (22) 01:41.92
18 766 Sr Evergreen RJ McLennan  43.99 (6) 58.42 (42) 01:42.41
19 961 Sr Durango Lucas Robbins  49.96 (24) 53.21 (19) 01:43.17
20 43 So Battle Mountain Jackson Borg  51.20 (30) 53.04 (18) 01:44.24
21 482 Sr Steamboat Springs Wyatt  Reynolds  50.04 (25) 54.72 (23) 01:44.76
22 34 Jr Battle Mountain Dale Pistole  50.36 (28) 55.84 (31) 01:46.20
23 752 So Evergreen Joshua Rosswork  52.39 (35) 54.11 (20) 01:46.50
24 413 Jr Summit Carson Fields  51.91 (32) 54.80 (24) 01:46.71
25 767 Fr Evergreen Travi Stauffenberg  51.77 (31) 55.10 (27) 01:46.87
26 382 So Vail Mountain Theo Marston  52.33 (33) 55.20 (28) 01:47.53
27 216 So Middle Park Brenden Droll  53.31 (40) 54.92 (25) 01:48.23
28 35 So Battle Mountain Casey Cope  53.13 (39) 55.28 (29) 01:48.41
29 757 Jr Evergreen Hayden Holtrop  46.94 (13) 1:01.57 (47) 01:48.51
30 788 Jr Evergreen Bradley Whitton  54.39 (44) 54.43 (21) 01:48.82
31 292 So Colorado Rocky Mountain Gordo Davies  54.16 (42) 54.97 (26) 01:49.13
32 617 Fr Nederland Alex Irwin  54.63 (46) 56.18 (32) 01:50.81
33 791 Fr Evergreen Clayton Whitton  54.90 (48) 56.21 (33) 01:51.11
34 109 Sr Eagle Valley Dean Smith  54.89 (47) 56.43 (34) 01:51.32
35 605 So Nederland Adler  Mueller  53.80 (41) 58.62 (43) 01:52.42
36 607 So Nederland Reece  Titus  56.69 (53) 55.81 (30) 01:52.50
37 59 Sr Clear Creek Sam Snyder  55.20 (49) 57.40 (37) 01:52.60
38 241 fr Platte Canyon Nick Cregan  54.62 (45) 58.20 (41) 01:52.82
39 754 Sr Evergreen Billy Beasley  55.86 (50) 57.07 (36) 01:52.93
40 806 So Battle Mountain Thatcher May  50.90 (29) 1:02.87 (55) 01:53.77
41 615 So Nederland Cameron Lu Nesmith  56.49 (51) 57.89 (40) 01:54.38
42 623 Jr Nederland John McDermott  57.34 (58) 57.83 (38) 01:55.17
43 611 Fr Nederland Kale Lantz  58.05 (60) 57.87 (39) 01:55.92
44 33 Sr Battle Mountain Daniel Huck  57.11 (57) 1:00.84 (45) 01:57.95
45 32 Sr Battle Mountain Christian Bower  56.55 (52) 1:01.63 (48) 01:58.18
46 39 Fr Battle Mountain Troy Rindone  58.12 (61) 1:00.23 (44) 01:58.35
47 236 sr Platte Canyon Jeffrey Ditlevson  57.06 (56) 1:01.74 (49) 01:58.80
48 197 Sr Middle Park Liam  Fuqua  57.61 (59) 1:02.03 (52) 01:59.64
49 38 Sr Battle Mountain Cain Gipson  58.16 (62) 1:01.95 (51) 02:00.11
50 625 Sr Nederland Cole Skilbred  52.85 (38) 1:07.32 (60) 02:00.17
51 755 Sr Evergreen Trip Starkey  1:07.99 (73) 52.78 (17) 02:00.77
52 99 Sr Clear Creek Zach Schell  52.59 (37) 1:08.24 (62) 02:00.83
53 106 Sr Eagle Valley Matthew Meline  59.91 (65) 1:01.26 (46) 02:01.17
54 424 Jr Summit Thomas Francis  59.29 (63) 1:02.20 (53) 02:01.49
55 81 So Clear Creek Wes Davies  59.82 (64) 1:01.83 (50) 02:01.65
56 747 Sr Evergreen Cameron Morgan  1:00.48 (67) 1:02.58 (54) 02:03.06
57 759 Sr Evergreen Alec Ebner  1:00.11 (66) 1:03.48 (57) 02:03.59
58 621 Sr Nederland Declan Stone  56.81 (54) 1:07.61 (61) 02:04.42
59 774 Sr Evergreen Anthony Bosch  1:02.17 (68) 1:05.22 (58) 02:07.39
60 169 Jr Lake County Casey Hefner  1:02.39 (69) 1:06.03 (59) 02:08.42
61 3 Sr Battle Mountain Michael Barrett  1:09.63 (74) 1:03.30 (56) 02:12.93
62 963 So Durango Alexander Fleitz  1:24.89 (75) 1:18.91 (63) 02:43.80
63 186 Fr Middle Park Sam Parker  3:05.76 (78) 4:19.00 (64) 07:24.76
64 609 Jr Nederland Jared Smerdell  DNF 56.44 (35)  
65 779 Sr Evergreen Wayles Concklin  1:03.96 (71) DNS  
66 960 Fr Durango Austin Swan  DNS DNS  
67 223 Sr Middle Park Luke Compell  DNS DNS  
68 781 Jr Evergreen Hayden zopf  DNF DNS  
69 616 Sr Nederland Christian Wood  DNF DNS  
70 606 Sr Nederland Roland Bailey  DNF DNS  
71 403 Sr Summit Cameron Berget  DNF DNS  
72 401 So Summit Ryan Adis  DNF DNS  
73 100 Jr Eagle Valley Carter Coleman  DNF DNS  
74 36 Jr Battle Mountain Alex Sturde  DNF DNS  
75 187 Fr Middle Park Jack O'Rear  46.60 (12) DNF  
76 215 Fr Middle Park Chris O'Rear  48.90 (22) DNF  
77 553 So Aspen Henry Barth  52.37 (34) DNF  
78 819 Jr Battle Mountain Bryce Runckel  52.52 (36) DNF  
79 795 Jr Evergreen Ryan Murray  56.94 (55) DNF  
80 211 Sr Middle Park Elliott  Shaw  1:03.35 (70) DNF  
81 620 So Nederland Alden Soto  1:05.52 (72) DNF  
82 293 Sr Colorado Rocky Mountain Will Fontana  2:05.57 (77) DNF  
83 773 Sr Evergreen Colin Suszynski  47.39 (15) DSQ  
84 554 So Aspen Reed Beidleman  48.65 (21) DSQ  
85 622 Sr Nederland Trig Campbell  50.04 (25) DSQ  
86 381 Sr Vail Mountain Peter Mitchell  50.35 (27) DSQ  
87 753 Sr Evergreen Co Haskins-Dobbels  54.35 (43) DSQ  
88 175 Sr Lake County Nathaniel Main  1:34.70 (76) DSQ  
Nordic: Skate
Place Name School Time Points
1 Tyler Scholl Middle Park 14:39.1 60
2 Franklin Reilly Battle Mountain 14:43.0 59
3 Cameron Wolfe Vail Mountain 14:47.3 58
4 Peter Haynes Summit 14:56.0 57
5 Peter Littman Vail Mountain 15:04.9 56
6 Oliver Trowbridge Summit 15:11.2 55
7 Jacob Barsness Colorado Rocky Mountain 15:18.1 54
8 Kyle Tayman Summit 15:29.3 53
9 Theo Loo Middle Park 15:47.8 52
10 Everett Olson Aspen 16:22.3 51
11 Nathaniel Badger Battle Mountain 16:24.5 50
12 Conner Mccabe Battle Mountain 16:26.2 49
13 Henry Barth Colorado Rocky Mountain 16:29.0 48
14 Nicholas Apps Battle Mountain 16:29.7  
15 Jack Hurlbert Summit 16:29.7  
16 Jack Sweeney Aspen 16:37.2 47
17 Ian Hardenbergh Vail Mountain 16:38.0 46
18 Sebastian Brower Middle Park 16:41.4 45
19 Joe Koch Lake County 16:46.8 44
20 Tanner Richard Steamboat Springs 16:48.3 43
21 David Reilly Battle Mountain 16:55.6  
22 Sam Haynes Summit 17:00.8  
23 Kimo Sullivan Middle Park 17:01.2  
24 Elliot Shaw Middle Park 17:05.1  
25 Wyatt Moehring Battle Mountain 17:09.4  
26 Brandon Hanson Lake County 17:10.0 42
27 Levi Gavette Colorado Rocky Mountain 17:11.7 41
28 Jason Macaluso Battle Mountain 17:21.7  
29 Tristan Wickland Evergreen 17:27.5 40
30 Vinny Troccoli Middle Park 17:31.6  
31 Sawyer Shook Colorado Rocky Mountain 17:33.3  
32 Caleb White Summit 17:38.8  
33 Will Cleveland Middle Park 17:40.8  
34 Matai Curzon Steamboat Springs 17:42.1 39
35 Nicholas Williams Battle Mountain 17:46.8  
36 Matt Mcbreaty Summit 17:51.9  
37 Will Swenson Colorado Rocky Mountain 17:54.5  
38 Gordon Yoder Eagle Valley 17:55.6 38
39 Liam Fuqua Middle Park 18:00.9  
40 Parker Rodeen Battle Mountain 18:05.7  
41 Gregory Townsend Ridge View Academy 18:09.8 37
42 Thomas Guercio Battle Mountain 18:09.8  
43 Mitch Meissner Steamboat Springs 18:10.3 36
44 Alex Coffey Steamboat Springs 18:10.7  
45 Ian Catto Colorado Rocky Mountain 18:14.5  
46 Harrison Trotter Eagle Valley 18:15.4 35
47 Adler Mueller Nederland 18:16.4 34
48 Quinn Wellman Steamboat Springs 18:16.9  
49 Conner Lenhard Lake County 18:17.7 33
50 Andrew Mccawley Steamboat Springs 18:22.1  
51 Gabe Rabenal Steamboat Springs 18:25.1  
52 Andrew Humble Colorado Rocky Mountain 18:25.6  
53 Wes Davies Clear Creek 18:27.0 32
54 Eric Phalen Steamboat Springs 18:32.8  
55 Will Rose Colorado Rocky Mountain 18:39.9  
56 James Bradley Steamboat Springs 18:43.8  
57 Bryce Nicols Nederland 18:44.3 31
58 Nicolas Piliero Battle Mountain 18:46.1  
59 Zadren Tufte Lake County 18:51.4  
60 Jensen Hill Middle Park 18:54.4  
61 Jackson Kruse Colorado Rocky Mountain 18:55.6  
62 Scout Edmondson Nederland 18:55.9 30
63 Liam Mazzotta Colorado Rocky Mountain 18:59.8  
64 Ryan Boeke Eagle Valley 19:01.1 29
65 Wyatt Nelson Battle Mountain 19:07.4  
66 Sam Frykholm Lake County 19:20.3  
67 Kadin Ritter Evergreen 19:25.7 28
68 Davis Krueger Battle Mountain 19:37.4  
69 Ricky Wojcik Aspen 20:04.5 27
70 Dane Freckelton Steamboat Springs 20:23.9  
71 Will Dietz Evergreen 21:47.3 26
72 Sam Snyder Clear Creek 21:48.4 25
73 Col Koepsel Clear Creek 22:07.8 24
Nordic: Classic
Place Name School Time Points
1 Franklin Reilly Battle Mountain 14:53.1 60
2 Cameron Wolfe Vail Mountain 14:57.8 59
3 Peter Littman Vail Mountain 15:01.4 58
4 Peter Haynes Summit 15:23.2 57
5 Tyler Scholl Middle Park 15:35.1 56
6 Theo Loo Middle Park 15:37.7 55
7 Ian Hardenbergh Vail Mountain 15:39.7 54
8 Kyle Tayman Summit 15:56.9 53
9 Oliver Trowbridge Summit 16:02.8 52
10 Conner Mccabe Battle Mountain 16:09.4 51
11 Jack Sweeney Aspen 16:25.6 50
12 Nicholas Apps Battle Mountain 16:32.8 49
13 Jacob Barsness Colorado Rocky Mountain 16:36.5 48
14 David Reilly Battle Mountain 16:48.6  
15 Eric Zdechlik Vail Mountain 16:50.3  
16 Everett Olson Aspen 17:11.2 47
17 Nathaniel Badger Battle Mountain 17:21.7  
18 Elliot Shaw Middle Park 17:22.2 46
19 Levi Gavette Colorado Rocky Mountain 17:22.9 45
20 Sebastian Brower Middle Park 17:51.4  
21 Sam Haynes Summit 17:55.5  
22 Henry Barth Colorado Rocky Mountain 18:07.4 44
23 Jack Hurlbert Summit 18:07.7  
24 Wyatt Nelson Battle Mountain 18:10.1  
25 Shook Sawyer Colorado Rocky Mountain 18:12.0  
26 Gabe Rabenal Steamboat Springs 18:12.1 43
27 Andrew Humble Colorado Rocky Mountain 18:14.3  
28 Matai Curzon Steamboat Springs 18:14.5 42
29 Joe Koch Lake County 18:16.6 41
30 Tanner Richard Steamboat Springs 18:23.0 40
31 Tristan Wickland Evergreen 18:33.3 39
32 Mitch Meissner Steamboat Springs 18:44.6  
33 Ricky Wojcik Aspen 18:47.5 38
34 Parker Rodeen Battle Mountain 18:49.4  
35 Brandon Hanson Lake County 18:51.9 37
36 Ian Catto Colorado Rocky Mountain 18:55.3  
37 Vinny Troccoli Middle Park 18:57.2  
38 Scout Edmondson Nederland 19:12.6 36
39 Caleb White Summit 19:17.4  
40 Adler Mueller Nederland 19:25.8 35
41 Jason Macaluso Battle Mountain 19:29.5  
42 Liam Mazzotta Colorado Rocky Mountain 19:30.4  
43 Zayden Tufte Lake County 19:31.5 34
44 Kadin Ritter Evergreen 19:35.4 33
45 Aidan Carver Middle Park 19:35.9  
46 Conner Lenhard Lake County 19:36.2  
47 Nicholas Williams Battle Mountain 19:37.2  
48 Andrew Mccawley Steamboat Springs 19:39.4  
49 Bryce Nicols Nederland 19:41.9 32
50 Liam Fuqua Middle Park 19:42.6  
51 Kimo Sullivan Middle Park 19:43.1  
52 Wyatt Moehring Battle Mountain 19:45.2  
53 Gordon Yoder Eagle Valley 19:46.0 31
54 Sam Frykholm Lake County 19:46.2  
55 Jensen Hill Middle Park 19:46.9  
56 Harrison Trotter Eagle Valley 19:48.0 30
57 Jackson Kruse Colorado Rocky Mountain 19:48.6  
58 Will Swenson Colorado Rocky Mountain 19:58.6  
59 Quinn Wellman Steamboat Springs 20:09.5  
60 Gregory Townsend Ridge View Academy 20:09.8 29
61 Eric Berry Middle Park 20:12.8  
62 Will Rose Colorado Rocky Mountain 20:15.9  
63 Adam Figgins Nederland 20:25.0  
64 Ryan Boeke Eagle Valley 20:35.6 28
65 Chris Rohlf Summit 20:37.7  
66 Davis Krueger Battle Mountain 20:41.2  
67 Will Dietz Evergreen 20:45.6 27
68 James Bradley Steamboat Springs 20:50.1  
69 Liam Hahn Steamboat Springs 20:50.6  
70 Nicolas Piliero Battle Mountain 20:55.5  
71 Wes Davies Clear Creek 21:05.9 26
72 Eric Phalen Steamboat Springs 21:14.6  
73 Isaiah Callarman Middle Park 21:49.1  
74 Zach Schell Clear Creek 24:16.7 25
75 Kellen Eno Clear Creek 38:49.6 24

Girls

Team Scores
Rank Team GS Skate SL Classic Total
1 Vail Mountain 130 170 136 174 610
2 Battle Mountain 162 143 169 132 606
2 Aspen 175 125 170 134 604
4 Colorado Rocky Mountain 112 156 74 165 507
5 Summit 108 142 112 138 500
5 Middle Park 115 135 110 123 483
7 Lake County 96 146 82 145 469
8 Evergreen 137 98 123 104 462
9 Eagle Valley 121 128 81 125 455
10 Nederland 138 41 131 103 413
11 Steamboat Springs 50 111 137 81 379
12 Clear Creek 73 84 81 81 319
13 Durango 109 0 128 0 237
14 Platte Canyon 94 0 65 0 159
Alpine: Giant Slalom
Place Bib Year Team Name Run 1 Run 2 Total
1 533 Jr Aspen Mariel Gorsuch  51.39 (2) 51.33 (1) 01:42.7
2 538 So Aspen Margo McHugh  51.28 (1) 51.96 (2) 01:43.2
3 5 Sr Battle Mountain Haley Frischholz  52.27 (3) 53.24 (4) 01:45.5
4 371 Sr Vail Mountain Whitney Merriman  52.77 (4) 52.90 (3) 01:45.7
5 539 Jr Aspen Devan McSwain  53.73 (5) 53.64 (6) 01:47.4
6 526 Sr Aspen Pascale Agspurger  55.90 (13) 53.29 (5) 01:49.2
7 700 Jr Evergreen Brianna Bond  55.14 (7) 55.12 (9) 01:50.3
8 224 Sr Middle Park Abby Wollen  55.44 (9) 54.99 (8) 01:50.4
9 6 So Battle Mountain Gabrielle Wheeler  56.21 (15) 54.60 (7) 01:50.8
10 952 Fr Durango Analise Gates  55.75 (11) 55.46 (11) 01:51.2
11 11 So Battle Mountain Kiana Brausch  55.42 (8) 55.95 (14) 01:51.4
12 7 So Battle Mountain Trinity Chelain  55.84 (12) 55.72 (13) 01:51.6
13 529 So Aspen India Cardamone  56.64 (18) 55.61 (12) 01:52.3
14 515 Jr Steamboat Springs Amy Speer  56.13 (14) 56.67 (20) 01:52.8
15 548 So Aspen Estelle Sweeney  56.49 (17) 56.45 (17) 01:52.9
16 540 Fr Aspen Summer McSwain  57.54 (27) 55.45 (10) 01:53.0
17 330 Jr Nederland Delaney Pratt  56.38 (16) 57.48 (22) 01:53.9
18 546 So Aspen Tate Randel  57.44 (25) 56.52 (18) 01:54.0
19 534 So Aspen McKenna Kiker  57.44 (25) 56.61 (19) 01:54.1
20 157 Sr Lake County Maddie Redden  55.57 (10) 58.62 (29) 01:54.2
21 130 Sr Eagle Valley Zoe Braun  58.08 (31) 56.13 (15) 01:54.2
22 547 Jr Aspen Kajsa Sutro  57.75 (28) 57.16 (21) 01:54.9
23 14 Fr Battle Mountain Samantha Lindall  57.25 (23) 57.85 (23) 01:55.1
24 334 Sr Nederland Cassidy Donohue  57.15 (21) 58.17 (26) 01:55.3
25 282 Fr Colorado Rocky Mountain Tessa Munro  56.82 (19) 58.89 (30) 01:55.7
26 709 Fr Evergreen Rhy Kuechenmeister  57.92 (29) 57.94 (25) 01:55.9
27 545 So Aspen Ellie Oates  58.94 (38) 57.91 (24) 01:56.8
28 331 Sr Nederland Natalie Platt  58.03 (30) 58.97 (31) 01:57.0
29 132 Sr Eagle Valley Shelby Essex  57.37 (24) 59.87 (35) 01:57.2
30 288 Fr Colorado Rocky Mountain Al Butcher-Salazar  59.13 (39) 58.45 (28) 01:57.6
31 444 Jr Summit Gabrielle Myers  58.48 (36) 59.26 (33) 01:57.7
32 26 Fr Battle Mountain Talia Miller  59.37 (40) 58.40 (27) 01:57.8
33 372 So Vail Mountain Cather Descisciolo  58.14 (32) 1:00.44 (37) 01:58.6
34 707 Sr Evergreen Maia Brownson  58.56 (37) 1:00.50 (39) 01:59.1
35 240 jr Platte Canyon Alex Cregan  59.57 (44) 59.68 (34) 01:59.3
36 15 So Battle Mountain Addison Smith  1:00.19 (50) 59.11 (32) 01:59.3
37 12 Sr Battle Mountain Addy Stearns  59.94 (47) 1:00.04 (36) 02:00.0
38 721 Jr Evergreen Maude Pointet  59.51 (43) 1:00.48 (38) 02:00.0
39 532 Sr Aspen Elli Gorsuch  58.28 (34) 1:02.21 (50) 02:00.5
40 728 Sr Evergreen Megan Oaklief  59.75 (45) 1:00.86 (41) 02:00.6
41 1 So Battle Mountain Chloe Young  58.25 (33) 1:02.44 (52) 02:00.7
42 704 Sr Evergreen Katherine Bender  59.42 (41) 1:01.36 (47) 02:00.8
43 251 sr Platte Canyon Michaela Rollins  59.42 (41) 1:01.41 (48) 02:00.8
44 443 So Summit Grace Karoly  59.79 (46) 1:01.30 (45) 02:01.1
45 373 Jr Vail Mountain Alyssa Hilb  1:00.28 (52) 1:01.35 (46) 02:01.6
46 433 Sr Summit Jill Bauer  58.39 (35) 1:03.46 (54) 02:01.9
47 440 Fr Summit Samantha Cheek  1:01.36 (56) 1:00.58 (40) 02:01.9
48 340 Fr Nederland Eve Colton  1:01.11 (54) 1:00.89 (42) 02:02.0
49 2 Sr Battle Mountain Julia Dramis  59.98 (48) 1:02.55 (53) 02:02.5
50 13 Jr Battle Mountain Elizabeth Criss  1:01.50 (58) 1:01.29 (44) 02:02.8
51 738 Fr Evergreen Claire Vict Bovard  1:01.49 (57) 1:01.89 (49) 02:03.4
52 9 Jr Battle Mountain Hanna Zivelonghi  1:02.49 (61) 1:01.14 (43) 02:03.6
53 379 So Vail Mountain Renata Alvarez  1:00.06 (49) 1:03.62 (55) 02:03.7
54 703 Sr Evergreen Kaylie Pykkonen  1:01.35 (55) 1:02.39 (51) 02:03.7
55 137 Fr Eagle Valley Madaket Mires  1:01.77 (59) 1:03.98 (58) 02:05.8
56 702 Jr Evergreen Anna Gottlieb  1:01.90 (60) 1:03.90 (56) 02:05.8
57 713 So Evergreen Falyn Pykkonen  1:02.79 (63) 1:03.92 (57) 02:06.7
58 8 Jr Battle Mountain Gabriell Trueblood  1:03.37 (65) 1:04.36 (60) 02:07.7
59 226 Sr Middle Park Ryleigh Sutcliffe  1:03.56 (67) 1:04.19 (59) 02:07.8
60 374 Jr Vail Mountain Emma Calarco  1:02.70 (62) 1:05.51 (62) 02:08.2
61 432 Jr Summit Geneva Ascher  1:03.27 (64) 1:05.92 (64) 02:09.2
62 222 Sr Middle Park Sarah Bausano  1:03.90 (68) 1:05.40 (61) 02:09.3
63 708 Sr Evergreen Malorie Mauthe  1:04.68 (70) 1:05.55 (63) 02:10.2
64 712 So Evergreen Emma Williams  1:04.70 (71) 1:06.27 (65) 02:11.0
65 431 Sr Summit Meagan Anderson  1:03.51 (66) 1:08.12 (69) 02:11.6
66 714 So Evergreen Abigail Fennell  1:04.19 (69) 1:07.79 (68) 02:12.0
67 336 Sr Nederland Taylor Folwell  1:05.24 (72) 1:07.74 (67) 02:13.0
68 950 Fr Durango Maddie Jo Robbins  1:18.74 (81) 56.14 (16) 02:14.9
69 951 FR Durango Claudia Luthy  1:05.70 (73) 1:09.80 (72) 02:15.5
70 86 Jr Clear Creek Arete Koepsel  1:09.14 (74) 1:06.76 (66) 02:15.9
71 284 So Colorado Rocky Mountain Sara Jensen  1:09.67 (75) 1:08.52 (71) 02:18.2
72 162 Fr Lake County Lilly Redden  1:10.96 (76) 1:16.32 (75) 02:27.3
73 72 So Clear Creek Dyani Boucher  1:15.76 (78) 1:13.79 (73) 02:29.6
74 167 Fr Lake County Ashleigh MacLennan  1:14.36 (77) 1:17.33 (77) 02:31.7
75 60 Fr Clear Creek Madi Kish  1:17.63 (80) 1:14.27 (74) 02:31.9
76 256 so Platte Canyon Roslyn Beckfield  1:16.24 (79) 1:16.65 (76) 02:32.9
77 746 Sr Evergreen Taylor Kitch-Ross  1:28.85 (83) 1:08.48 (70) 02:37.3
78 53 Jr Clear Creek Rylan Krems  1:21.78 (82) 1:25.28 (78) 02:47.1
79 512 Sr Steamboat Springs Alessandra Peliari  57.04 (20) DNS  
80 520 Fr Steamboat Springs AnnMari Hackworthy  DNF DNS  
81 542 Fr Aspen Elle Murphy  DNF DNS  
82 342 Jr Nederland Leah Kalil  DNF DNS  
83 514 Fr Steamboat Springs Ella Pietras  54.50 (6) DNF  
84 717 Jr Evergreen Lauren Ramsey  57.19 (22) DNF  
85 701 So Evergreen Madeline Tokarski  1:00.68 (53) DNF  
86 376 Jr Vail Mountain Christie Spessard  1:00.24 (51) DSQ  
Alpine: Slalom
Pl Bib Year Team Name Run 1 Run 2 Total
1 7 So Battle Mountain Trinity Chelain  48.50 (1) 47.02 (3) 01:35.52
2 538 So Aspen Margo McHugh  50.33 (5) 46.17 (1) 01:36.50
3 5 Sr Battle Mountain Haley Frischholz  49.57 (4) 46.98 (2) 01:36.55
4 529 So Aspen India Cardamone  49.11 (3) 49.36 (10) 01:38.47
5 514 Fr Steamboat Springs Ella Pietras  50.35 (6) 48.20 (6) 01:38.55
6 371 Sr Vail Mountain  Whitney Merriman  51.12 (8) 48.00 (5) 01:39.12
7 548 So Aspen Estelle Sweeney  52.22 (10) 47.55 (4) 01:39.77
8 950 Fr Durango Maddie Jo Robbins  51.58 (9) 48.70 (7) 01:40.28
9 330 Jr Nederland Delaney Pratt  50.99 (7) 50.02 (13) 01:41.01
10 11 So Battle Mountain Kiana Brausch  52.87 (12) 48.83 (8) 01:41.70
11 546 So Aspen Tate Randel  53.03 (13) 48.89 (9) 01:41.92
12 952 Fr Durango Analise Gates  52.59 (11) 49.71 (11) 01:42.30
13 212 Jr Middle Park Emma Enebo  53.03 (13) 50.32 (14) 01:43.35
14 130 Sr Eagle Valley Zoe  Braun  53.61 (15) 51.05 (15) 01:44.66
15 540 Fr Aspen Summer McSwain  55.96 (23) 49.76 (12) 01:45.72
16 331 Sr Nederland Natalie Platt  55.49 (17) 52.90 (16) 01:48.39
17 709 Fr Evergreen Rhy Kuechenmeister  55.68 (21) 52.94 (17) 01:48.62
18 282 Fr Colorado Rocky Mountain Tessa Munro  54.95 (16) 54.21 (21) 01:49.16
19 372 So Vail Mountain Cather Descisciolo  55.62 (20) 53.73 (19) 01:49.35
20 547 Jr Aspen Kajsa Sutro  56.38 (25) 53.58 (18) 01:49.96
21 240 Jr Platte Canyon Alex Cregan  55.51 (18) 54.48 (23) 01:49.99
22 444 Jr Summit Gabrielle Myers  55.52 (19) 54.53 (25) 01:50.05
23 520 Fr Steamboat Springs AnnMari Hackworthy  56.00 (24) 54.21 (21) 01:50.21
24 521 Fr Steamboat Springs Ness Lilly Van  56.52 (26) 54.60 (26) 01:51.12
25 701 So Evergreen Madeline Tokarski  57.36 (34) 54.14 (20) 01:51.50
26 708 Sr Evergreen Malorie Mauthe  57.15 (32) 54.48 (23) 01:51.63
27 12 Sr Battle Mountain Addy  Stearns  57.14 (31) 54.72 (28) 01:51.86
28 721 Jr Evergreen Maude Pointet  55.91 (22) 56.35 (36) 01:52.26
29 379 So Vail Mountain Renata Alvarez  57.58 (36) 54.71 (27) 01:52.29
30 534 So Aspen McKenna Kiker  57.56 (35) 54.83 (29) 01:52.39
31 440 Fr Summit Samantha Cheek  57.04 (30) 55.43 (32) 01:52.47
32 700 Jr Evergreen Brianna Bond  57.34 (33) 55.17 (31) 01:52.51
33 189 Sr Middle Park Laine Nabhan  56.61 (27) 56.04 (33) 01:52.65
34 6 So Battle Mountain Gabrielle Wheeler  58.80 (40) 55.09 (30) 01:53.89
35 728 Sr Evergreen Megan Oaklief  58.49 (39) 56.14 (34) 01:54.63
36 14 Fr Battle Mountain Samantha Lindall  57.92 (37) 56.96 (38) 01:54.88
37 539 Jr Aspen Devan McSwain  48.53 (2) 1:07.06 (64) 01:55.59
38 515 Jr Steamboat Springs Amy Speer  59.98 (43) 56.25 (35) 01:56.23
39 2 Sr Battle Mountain Julia Dramis  1:00.01 (44) 57.58 (40) 01:57.59
40 712 So Evergreen Emma Williams  1:00.14 (45) 57.58 (40) 01:57.72
41 26 Fr Battle Mountain Talia Miller  59.08 (41) 58.78 (43) 01:57.86
42 1 So Battle Mountain Chloe Young  1:00.34 (47) 57.76 (42) 01:58.10
43 431 Sr Summit Meagan Anderson  58.00 (38) 1:00.47 (50) 01:58.47
44 717 Jr Evergreen Lauren Ramsey  1:00.33 (46) 59.16 (44) 01:59.49
45 15 So Battle Mountain Addison  Smith  1:03.81 (55) 56.63 (37) 02:00.44
46 132 Sr Eagle Valley Shelby Essex  1:01.23 (49) 59.84 (47) 02:01.07
47 336 Sr Nederland Taylor Folwell  1:02.39 (50) 59.64 (45) 02:02.03
48 13 Jr Battle Mountain Elizabeth Criss  1:02.88 (51) 59.81 (46) 02:02.69
49 433 Sr Summit Jill Bauer  1:03.41 (52) 1:00.11 (48) 02:03.52
50 545 So Aspen Ellie Oates  1:03.50 (53) 1:00.13 (49) 02:03.63
51 157 Sr Lake County Maddie Redden  59.28 (42) 1:04.36 (58) 02:03.64
52 8 Jr Battle Mountain Gabriell Trueblood  1:03.53 (54) 1:01.40 (52) 02:04.93
53 537 Sr Aspen Maggie McGuire  1:04.87 (58) 1:02.25 (54) 02:07.12
54 714 So Evergreen Abigail Fennell  1:06.54 (62) 1:02.01 (53) 02:08.55
55 711 Fr Evergreen Isabel Gottlieb  1:06.02 (59) 1:03.53 (56) 02:09.55
56 718 Jr Evergreen Kiana Holmes  1:04.56 (57) 1:05.51 (60) 02:10.07
57 702 Jr Evergreen Anna Gottlieb  1:06.20 (61) 1:04.30 (57) 02:10.50
58 23 So Battle Mountain Mia Carroll  1:08.16 (64) 1:02.63 (55) 02:10.79
59 730 Jr Evergreen Kyrianna  Wright  1:10.54 (65) 1:00.91 (51) 02:11.45
60 443 So Summit Grace Karoly  1:06.58 (63) 1:05.25 (59) 02:11.83
61 86 Jr Clear Creek Arete  Koepsel  1:11.70 (67) 1:05.73 (61) 02:17.43
62 284 So Colorado Rocky Mountain Sara Jensen  1:10.92 (66) 1:06.76 (63) 02:17.68
63 162 Fr Lake County Lilly Redden  1:18.72 (68) 1:12.73 (66) 02:31.45
64 77 Jr Clear Creek Angelina  Inman  1:21.72 (71) 1:13.43 (67) 02:35.15
65 226 Sr Middle Park Ryleigh Sutcliffe  1:28.90 (75) 1:06.69 (62) 02:35.59
66 951 FR Durango Claudia Luthy  1:26.56 (73) 1:09.77 (65) 02:36.33
67 72 So Clear Creek Dyani  Boucher  1:22.51 (72) 1:14.15 (68) 02:36.66
68 167 Fr Lake County Ashleigh MacLennan  1:20.54 (70) 1:16.68 (69) 02:37.22
69 256 So Platte Canyon Roslyn Beckfield  1:19.93 (69) 1:17.84 (71) 02:37.77
70 53 Jr Clear Creek Rylan  Krems  1:27.55 (74) 1:17.82 (70) 02:45.37
71 251 Sr Platte Canyon Michaela Rollins  DSQ 56.98 (39)  
72 222 Sr Middle Park Sarah Bausano  1:00.91 (48) DNS  
73 512 Sr Steamboat Springs Alessandra Peliari  DNF DNS  
74 288 Fr Colorado Rocky Mountain Al Butcher-Salazar  DNF DNS  
75 373 Jr Vail Mountain Alyssa Hilb  DNF DNS  
76 432 Jr Summit Geneva Ascher  DNF DNS  
77 703 Sr Evergreen Kaylie Pykkonen  DNF DNS  
78 532 Sr Aspen Elli Gorsuch  DNF DNS  
79 713 So Evergreen Falyn Pykkonen  DNF DNS  
80 707 Sr Evergreen Maia Brownson  DNF DNS  
81 746 Sr Evergreen Taylor Kitch-Ross  DNF DNS  
82 704 Sr Evergreen Katherine Bender  56.78 (29) DNF  
83 738 Fr Evergreen Claire Vict Bovard  1:04.28 (56) DNF  
84 334 Sr Nederland Cassidy Donohue  56.70 (28) DSQ  
85 134 Sr Eagle Valley Morgan Kromer  1:06.13 (60) DSQ  
Nordic: Skate
Place Name School Time Points
1 Maddie Donovan Vail Mountain 16:44.1 60
2 Kate Oldham Colorado Rocky Mountain 17:03.7 59
3 Bridget Donovan Vail Mountain 17:12.1 58
4 Chelsea Moore Aspen 17:32.7 57
5 Noelle Resignolo Summit 17:33.9 56
6 Jordan Miner Colorado Rocky Mountain 18:02.0 55
7 Rose Sandell Eagle Valley 18:03.5 54
8 Michel Sage Middle Park 18:11.0 53
9 Emma Blakslee Vail Mountain 18:23.0 52
10 Harper Powell Lake County 18:24.7 51
11 Kaela Fahrney Battle Mountain 18:37.5 50
12 Sarah Smith Battle Mountain 18:43.4 49
13 Caroline Benney Lake County 18:43.7 48
14 Ariel Benney Lake County 18:43.9 47
15 Opal Koning Summit 18:49.5 46
16 Annika Malacinski Steamboat Springs 18:50.5 45
17 Elizabeth Constien Battle Mountain 18:55.7 44
18 Whitney White Lake County 19:05.8  
19 Alexandra Raichart Battle Mountain 19:06.1  
20 Lyle Shipp Vail Mountain 19:07.0  
21 Emily Jensen Middle Park 19:07.6 43
22 Megan Bamford Battle Mountain 19:15.9  
23 Elizabeth Barsness Colorado Rocky Mountain 19:21.8 42
24 Sarah Davidson Nederland 19:22.0 41
25 Hanna Knickerhm Summit 19:28.0 40
26 Katelyn Krehbiel Colorado Rocky Mountain 19:44.3  
27 Sofia Piliero Battle Mountain 19:48.9  
28 Elizabeth Barker Middle Park 19:52.0 39
29 Mary Wilcox Summit 20:01.3  
30 Raelee Granger Middle Park 20:01.4  
31 Berit Kirchner Battle Mountain 20:07.5  
32 Gaja Wilson Battle Mountain 20:13.0  
33 Michaela Mitchell Eagle Valley 20:15.0 38
34 Jaden Phillips Evergreen 20:16.9 37
35 Haley Frischholz Battle Mountain 20:25.4  
36 Caitlyn Young Colorado Rocky Mountain 20:30.4  
37 Sarah Helm Colorado Rocky Mountain 20:35.5  
38 Karina Feduschak Eagle Valley 20:42.0 36
39 Molly Lenhard Lake County 20:44.4  
40 Adair Pattillo Aspen 21:08.7 35
41 Avery Doan Eagle Valley 21:09.7  
42 Jackie Williams Lake County 21:19.6  
43 Kaeli Niemeyer Eagle Valley 21:36.7  
44 Brogan Murray Battle Mountain 21:39.2  
45 Jenny Adler Steamboat Springs 21:41.3 34
46 Isabelle Lorah Colorado Rocky Mountain 21:50.8  
47 Gabrielle Gully Battle Mountain 21:52.9  
48 Hazel Wille Aspen 21:59.3 33
49 Anna Gonaware Battle Mountain 22:02.3  
50 Alexandra Timm Battle Mountain 22:05.0  
51 Sofie Boggs Eagle Valley 22:09.2  
52 Zoe Braun Eagle Valley 22:31.0  
53 Loren Requist Steamboat Springs 22:33.7 32
54 Celia Badger Battle Mountain 22:37.1  
55 Lauryn Jeans Evergreen 22:43.5 31
56 Addison Smith Battle Mountain 22:52.5  
57 Rhyse Kuechenmeister Evergreen 23:01.6 30
58 Claire Traverse Steamboat Springs 23:25.7  
59 Aubrye Rohde Steamboat Springs 24:09.0  
60 Angel Inman Clear Creek 26:04.3 29
61 Annaliese Gould Clear Creek 26:27.7 28
62 Nadja Guenther Clear Creek 31:16.5 27
Nordic: Classic
Place Name School Time Points
1 Bridget Donovan Vail Mountain 17:34.4 60
2 Maddie Donovan Vail Mountain 17:41.6 59
3 Chelsea Moore Aspen 17:56.9 58
4 Kate Oldham Colorado Rocky Mountain 18:09.0 57
5 Jordan Miner Colorado Rocky Mountain 18:31.7 56
6 Lyle Shipp Vail Mountain 18:45.7 55
7 Rose Sandell Eagle Valley 18:53.1 54
8 Noelle Resignolo Summit 19:08.2 53
9 Emma Blakslee Vail Mountain 19:11.5  
10 Katelyn Krehbiel Colorado Rocky Mountain 19:34.9 52
11 Caroline Benney Lake County 19:38.1 51
12 Annika Malacinski Steamboat Springs 19:44.4 50
13 Opal Koning Summit 19:55.6 49
14 Ariel Benney Lake County 19:59.5 48
15 Sarah Smith Battle Mountain 20:02.1 47
16 Whitney White Lake County 20:09.2 46
17 Harper Powell Lake County 20:18.2  
18 Emily Jensen Middle Park 20:39.8 45
19 Elizabeth Barsness Colorado Rocky Mountain 20:55.8  
20 Sarah Davidson Nederland 21:01.4 44
21 Kaela Fahrney Battle Mountain 21:03.7 43
22 Elizabeth Constien Battle Mountain 21:08.7 42
23 Adair Pattillo Aspen 21:09.6 41
24 Alexandra Raichart Battle Mountain 21:11.3  
25 Sofia Piliero Battle Mountain 21:12.9  
26 Elizabeth Barker Middle Park 21:30.7 40
27 Gabrielle Gully Battle Mountain 21:38.9  
28 Berit Kirchner Battle Mountain 21:47.0  
29 Megan Bamford Battle Mountain 21:51.3  
30 Jaden Phillips Evergreen 21:51.6 39
31 Celia Badger Battle Mountain 21:55.9  
32 Raelee Granger Middle Park 21:58.5 38
33 Molly Lenhard Lake County 22:05.5  
34 Michaela Mitchell Eagle Valley 22:07.5 37
35 Hanna Knickerhm Summit 22:13.1 36
36 Hazel Wille Aspen 22:13.9 35
37 Karina Feduschak Eagle Valley 22:17.5 34
38 Sage Michel Middle Park 22:25.7  
39 Mary Wilcox Summit 22:58.2  
40 Jackie Williams Lake County 23:05.1  
41 Anna Gonaware Battle Mountain 23:09.2  
42 Sarah Helm Colorado Rocky Mountain 23:14.4  
43 Gaja Wilson Battle Mountain 23:21.5  
44 Abby Holm Lake County 23:32.9  
45 Isabella Rubis Battle Mountain 23:46.9  
46 Megan Maley Colorado Rocky Mountain 23:48.5  
47 Lauryn Jeans Evergreen 23:49.1 33
48 Brogan Murray Battle Mountain 23:52.9  
49 Alexandra Timm Battle Mountain 23:53.3  
50 Mackenzie Deplata* Middle Park 23:57.4  
51 Bri Clarke Summit 24:20.5  
52 Kaeli Niemeyer Eagle Valley 24:21.2  
53 Haley Frischholz* Battle Mountain 24:23.6  
54 Alyssa Peterson Middle Park 24:27.7  
55 Mia Baud Evergreen 24:31.5 32
56 Addison Smith* Battle Mountain 24:35.6  
57 Katelyn Cimino Middle Park 24:51.8  
58 Darby Howard Middle Park 24:58.9  
59 Greta Hansen Aspen 24:59.1  
60 Claire Traverse Steamboat Springs 25:34.0 31
61 Isabelle Lorah Colorado Rocky Mountain 26:25.0  
62 Eve Colton* Nederland 26:48.4 30
63 Megan Feeley Nederland 27:22.2 29
64 Annaliese Gould* Clear Creek 28:17.1 28
65 Angel Inman* Clear Creek 31:01.9 27
66 Nadja Guenther* Clear Creek 31:24.9 26