Boys tennis regional schedule for 5A and 4A in 2016

Below is a list of boys tennis' regional schedules for the 2016 season.

Class 5A

Region 1

  • Date: 10/5, 10/7
  • Site: Cherry Creek HS
  • Site contact: Jason Wilkins & Art Quinn, Cherry Creek
  • Schools: Cherry Creek, Denver South, Northglenn, Columbine, Rampart, Greeley West, Ponderosa.

Region 2

  • Date: 10/5-10/6
  • Site: Fairview
  • Site contact: Terrin Kelly, Fairview
  • Schools: Fairview, Lakewood, Palmer, Overland, Legacy, Rock Canyon, Douglas County.

Region 3

  • Date: 10/5-10/6
  • Site: Colorado Athletic Club (Monaco)
  • Site contact: Kelly Doherty, Regis Jesuit
  • Schools: Regis Jesuit, Arapahoe, Ralston Valley, Liberty, Fort Collins, Dakota Ridge, Loveland, Chaparral.

Region 4

  • Date: 10/6-10/7
  • Site: Denver City Park
  • Site contact: Mark Talhofer, Denver East
  • Schools: Denver East, Coronado, Boulder, Arvada West, Lincoln, Eaglecrest, Castle View.

Region 5

  • Date: 10/6-10/7
  • Site: Colorado Mesa University
  • Site contact: Paul Cain, District 51
  • Schools: Grand Junction, Fruita Monument, Grand Junction Central, Mountain Vista, Rocky Mountain, Smoky Hill.

Region 6

  • Date: 10/5, 10/7
  • Site: Dakota Ridge HS
  • Site contact: Craig Aukland, Chatfield
  • Schools: Chatfield, Broomfield, Grandview, Rangeview, Doherty, Poudre, Highlands Ranch.

Region 7

  • Date: 10/5-10/6
  • Site: Colorado Athletic Club Inverness
  • Site contact: Brock Becker, Heritage
  • Schools: Heritage, Pine Creek, Monarch, Far Northeast, Cherokee Trail, Thronton, Mountain Range.

Region 8

  • Date: 10/5-10/6
  • Site: Fossil Ridge & Fort Collins HS
  • Site contact: Brandon Carlucci, Fossil Ridge
  • Schools: Fossil Ridge, Brighton, Bear Creek, Fountain-Fort Carson, Horizon, ThunderRidge, Legend.

Class 4A

Region 1

  • Date: 10/6-10/7
  • Site: Colorado Academy
  • Site contact: Bill Hall, Colorado Academy
  • Schools: Colorado Academy, Arvada, D'Evelyn, Englewood, Kennedy, Lewis-Palmer, Golden, Wheat Ridge.

Region 2

  • Date: 10/6-10/7
  • Site: Kent Denver & Cherry Hills CC
  • Site contact: Richard Judd, Kent Denver
  • Schools: Kent Denver, Alameda, Denver North, DSST-Stapleton, Green Mountan, Thomas Jefferson, Palmer Ridge, Valor Christian.

Region 3

  • Date: 10/5-10/6
  • Site: Mullen & Pinehurst CC
  • Site contact: Vicky Matarazzo, Mullen
  • Schools: Mullen, Conifer, Discovery Canyon, Evergreen, George Washington, Littleton, Denver West.

Region 4

  • Date: 10/6-10/7
  • Site: Greeley Centennial Courts
  • Site contact: Chris Cline, Northridge
  • Schools: Northridge, Greeley Central, Dawson, Mountain View, Silver Creek, Thompson Valley, University, Windsor.

Region 5

  • Date: 10/6-10/7
  • Site: Quail Tennis Courts (Longmont)
  • Site contact: Chase McBride, Niwot
  • Schools: Niwot, Centaurus, Erie, Frederick, Longmont, Peak to Peak, Prospect Ridge, Skyline, Standley Lake.

Region 6

  • Date: 10/5, 10/7
  • Site: Cheyenne Mountain
  • Site contact: Kris Roberts, Cheyenne Mountain
  • Schools: Cheyenne Mountain, Air Academy, CS Christian, CS School, Harrison, Mitchell, Sand Creek, Vanguard, Widefield.

Region 7

  • Date: 10/7-10/8
  • Site: Pueblo City Park
  • Site contact: Cherie Toussaint, Pueblo County
  • Schools: Pueblo County, Canon City, Fountain Valley, Mesa Ridge, Pueblo Centennial, Pueblo Central, Pueblo East, Pueblo West, Pueblo South.

Region 8

  • Date: 10/7-10/8
  • Site: Canyon View Park, Grand Junction
  • Site contact: Christina Curtis, Delta
  • Schools: Aspen, Durango, Montrose, Steamboat Springs, Vail Mountain.