A complete schedule and scoreboard for football's top-10 teams during Week 1 of the 2016 season.

Class 5A
1 Valor Christian 0-2
Fri: L 10-41 at (3) Mullen
2 Pomona 1-1
Thurs: L 14-33 at Glynn Academy (Ga.)
3 Mullen 1-1
Fri: W 41-10 vs. (1) Valor Christian
4 Cherry Creek 0-1
Fri: L 7-19 at (8) Regis Jesuit
5 Grandview 1-0
Thurs: W 30-7 vs. Chaparral
6 Columbine 1-1
Fri: W 43-6 vs. Rocky Mountain
7 Ralston Valley 1-1
Fri: W 10-6 at Fountain-Fort Carson
8 Regis Jesuit 1-0
Fri: W 19-7 vs. (4) Cherry Creek
9 Eaglecrest 1-0
Thurs: W 49-7 at Smoky Hill
10 Fairview 1-0
Thurs: W 38-24 vs. Horizon
Class 4A
1 Windsor 1-0
Fri: W 33-21 vs. (6) Vista Ridge
2 Pine Creek 0-1
Fri: L 39-50 vs. Chatfield
3 Denver South 0-0
Sat: at Boulder
4 Loveland 1-0
Thurs: W 26-0 vs. Westminster
5 Heritage 1-0
Fri: W 34-7 vs. Rampart
6 Vista Ridge 0-1
Fri: L 21-33 at (1) Windsor
7 Dakota Ridge 0-1
Fri: L 18-22 at Heritage (Fla.)
8 Ponderosa 0-1
Fri: L 28-31 vs. Legend
9 Wheat Ridge 1-1
Fri: W 36-28 vs. Palmer
10 Broomfield 0-1
Fri: L 9-14 vs. Legacy
Class 3A
1 Pueblo East 0-0
Sat: vs. (4) Longmont
2 Roosevelt 1-1
Fri: L 11-35 vs. Greeley West
3 Fort Morgan 1-0
Fri: W 40-6 at (2A 10) Brush
4 Longmont 0-0
Sat: at (1) Pueblo East
5 Discovery Canyon 0-0
Sat: vs. Fruita Monument
6 Palisade 1-1
Fri: L 48-52 at (9) Holy Family
7 Rifle 2-0
Fri: W 39-27 vs. Montrose
8 Evergreen 1-0
Fri: W 23-21 vs. Northridge
9 Holy Family 2-0
Fri: W 52-48 vs. (6) Palisade
10 Thompson Valley 0-1
Fri: L 14-28 at Mountain View
Class 2A
1 Bayfield 1-1
Fri: W 35-0 at Bloomfield (N.M.)
2 Kent Denver 2-0
Fri: W 18-8 vs. Eagle Valley
3 Platte Valley 0-1
Fri: L 19-20 at Lutheran
4 Delta 0-1
Off this week.
5 The Classical Academy 1-0
Fri: W 48-0 vs. Sierra
6 D'Evelyn 1-0
Fri: W 28-24 vs. (9) Sterling
7 La Junta 1-0
Fri: W 46-7 at Gunnison
8 Resurrection Christian 2-0
Fri: W 27-24 vs. Faith Christian
9 Sterling 0-2
Fri: L 24-28 at (6) D'Evelyn
10 Brush 0-1
Fri: L 6-40 vs. (3A 3) Fort Morgan
Class 1A
1 Buena Vista 1-0
Fri: W 22-21 vs. Alamosa
2 Paonia 1-0
Fri: W 49-7 vs. Center
3 Burlington 0-1
Fri: L 14-48 at (6) Strasburg
4 Crowley County 2-0
Fri: W 20-6 at John Mall
5 Limon 1-0
Fri: W 21-6 at Rocky Ford
6 Strasburg 1-0
Fri: W 48-14 vs. (3) Burlington
7 Bennett 1-0
Fri: W 78-12 vs. Cornerstone Christian
8 Platte Canyon 1-0
Fri: W 47-0 at Sheridan
9 Monte Vista 0-1
Fri: L 10-23 at Cedaredge
10 Meeker 2-0
Fri: W 30-14 at Coal Ridge
Class 8-man
1 Sedgwick County 2-0
Fri: W 48-0 at Yuma
2 Akron 1-0
Sat: at (5) Dayspring Christian
3 Sargent 1-0
Fri: W 26-24 at (6) Hoehne
4 Norwood 1-0
Fri: W 36-6 at Soroco
5 Dayspring Christian 0-0
Sat: vs. (2) Akron
6 Hoehne 0-1
Fri: L 24-26 vs. (3) Sargent
7 Merino 1-0
Sat: vs. Gilpin County
8 Granada 1-1
Fri: W 34-18 vs. Swink
9 Caliche 0-2
Fri: L 26-38 vs. Kiowa
10 Dove Creek 0-0
Fri: vs. Rangely
Class 6-man
1 Fleming 2-0
Fri: W 30-22 vs. (5) Pawnee
2 Eads 1-0
Fri: W 40-34 at Otis
3 Kit Carson 1-0
Fri: W 57-18 at Idalia
4 Arickaree/Woodlin 1-0
Fri: W 58-44 vs. Walsh
5 Pawnee 0-1
Fri: L 22-30 at (1) Fleming
6 La Veta 1-0
Fri: W 73-24 vs. Aguilar
7 Peetz 0-1
Thurs: L 54-60 at North Park
8 Briggsdale 1-0
Fri: W 43-20 vs. Elbert
9 Stratton/Liberty 1-0
Fri: W 84-34 at Genoa-Hugo
10 Cotopaxi 1-0
Fri: W 47-6 at Mountain Valley