All-state boys swimming and diving teams for 2015-16 season

5A boys swim state Michael Zarian

Fairview's Michael Zarian is the 5A boys swimmer of the year. (Ray Chen/ArrayPhoto.com)

The 2016 all-state boys swimming teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet.

Swimmers of the year were selected based upon the number of team points they produced at the state meet. This means that they received the full amount of team points from individual events they swam in, as well as one-fourth of the total points earned by the team in relays they swam in.

Finally, in order to be considered for swimmer of the year, athletes must first have made the all-state team by winning in a championship.

Divers of the year were selected by finish at the state meet, as were coaches of the year.

Scroll down to see the teams.

Class 5A

Swimmer of the year: Michael Zarian, Fairview

Diver of the year: Octavio Lucero, Bear Creek

Coach of the year: Mark Morehouse, Fossil Ridge

First Team
Name School Year Event(s)
Shamzi Alkaff Fossil Ridge Junior 200 free relay
Simon Barshay Regis Jesuit Senior 200 medley relay
Mick Bartholomew Boulder Senior 400 free relay
Devin Bellamy Smoky Hill Senior Diving
Ty Coen Regis Jesuit Sophomore 200 medley relay
Griffin Eiber Arapahoe Junior 100 free
Mason Fine Fossil Ridge Senior 200 free relay
Max Grogan Ponderosa Senior 50 free
Craig Heimark Fossil Ridge Senior 200 free relay
Caleb Ives Arapahoe Sophomore Diving
Danny Kovac Fossil Ridge Sophomore 100 backstroke
Octavio Lucero Bear Creek Sophomore Diving
Kris Malinin Fossil Ridge Junior 200 free relay
Chris Nicholson Boulder Senior 200 free, 400 free relay
Nathan Rock Boulder Junior 400 free relay
Gabriele Sasia Highlands Ranch Senior 100 butterfly
PJ Stapleton Boulder Senior 400 free relay
Alexander Strepman Regis Jesuit Junior 200 medley relay
Elijah Warren Regis Jesuit Sophomore 200 medley relay, 100 breaststroke
Michael Zarian Fairview Junior 200 IM, 500 free

Class 4A

Swimmer of the year: Tommy Baker, Air Academy

Diver of the year: Casey Fellows, Valor Christian

Coach of the year: Kate Doane, Cheyenne Mountain

First Team
Name School Year Event(s)
Griffin Ayotte Air Academy Freshman 200 free relay
Tommy Baker Air Academy Senior 50 free, 100 free, 200 free relay
Jacob Bielmaier Estes Park Junior Diving
Jerry Birnbaum Cheyenne Mountain Junior 200 medley relay, 400 free relay
Harrison Buckley Cheyenne Mountain Senior 400 free relay
Casey Fellows Valor Christian Freshman Diving
Liam Gately Thompson Valley Junior 500 free
Tristan Gess Green Mountain Junior Diving
Gabe Grauvogel Cheyenne Mountain Freshman 200 medley relay
Caleb Hicks Air Academy Senior 100 butterfly, 200 free relay
Kaiden Kimball Cheyenne Mountain Senior 200 medley relay
Kyle Leach Cheyenne Mountain Sophomore 200 free, 400 free relay
Brayden Love Cheyenne Mountain Junior 200 medley relay, 100 breaststroke
Zach Reeder Air Academy Senior 200 free relay
Westin Stieglitz Cheyenne Mountain Junior 400 free relay
Samuel Willett Silver Creek Senior 200 IM, 100 backstroke