All-state skiing teams for 2015-16 season

The 2015-16 all-state skiing teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet. Skiers of the year were selected based upon the number of team points they produced during the meet.

Skimeister is a season-long event conducted by the Colorado High School Ski League which honors the top skier in both disciplines.

Scroll down to see the teams, or use the menu below to navigate to the class of your choosing.

Go to: Girls | Boys


Girls

State skiing Alpine

Evergreen's Mallorie Miller is the girls Alpine skier of the year. (Ryan Casey/CHSAANow.com)

Alpine skier of the year: Mallorie Miller, Evergreen

Nordic skier of the year: Ruthie Boyd, Summit

Skimeister: Hayley Frischolz, Battle Mountain

Coach of the year: Travis Moore, Aspen

Apline
Name School Event(s)
Emma Enebo Middle Park Slalom
Hayley Frischolz Battle Mountain Slalom, Giant Slalom, Skimeister
MacKenzie Gansmann Steamboat Springs Giant Slalom
Whitney Merriman Vail Mountain Giant Slalom
Mallorie Miller Evergreen Slalom, Giant Slalom
Gabrielle Myers Summit Slalom
Gisele Thompson Summit Slalom, Giant Slalom
Nordic
Name School Event(s)
Annie Blakslee Vail Mountain Classic, Skate
Natalie Bohlmann Steamboat Springs Classic, Skate
Ruthie Boyd Summit Classic, Skate
Bridget Donovan Vail Mountain Classic
Maddie Donovan Vail Mountain Classic, Skate
Megan Rossman Battle Mountain Skate


Boys

State skiing Alpine Quintin Cook Battle Mountain

Quintin Cooks is the boys Alpine skier of the year, as well as the Skimeister. (Ryan Casey/CHSAANow.com)

Alpine skiers of the year: Quintin Cook, Battle Mountain

Nordic skier of the year: Graham Houtsma, Aspen

Skimeister: Quinton Cook, Battle Mountain

Coach of the year: Simon Marsh, Battle Mountain

Apline
Name School Event(s)
Quinton Cook Battle Mountain Giant Slalom, Slalom, Skimeister
Chad Mulligan Evergreen Slalom
Cole Riccio Middle Park Giant Slalom, Slalom
Colin Suszynski Evergreen Giant Slalom
Owen Tallmadge Evergreen Slalom
Luke Vickerman Battle Mountain Giant Slalom, Slalom
Britt Walton Steamboat Springs Giant Slalom
Nordic
Name School Event(s)
Graham Houtsma Aspen Classic, Skate
Logan Miyauchi Middle Park Classic, Skate
Nick Sweeney Aspen Classic
Jack Sweeney Aspen Classic, Skate
Colt Whitley Aspen Skate
Cameron Wolfe Vail Mountain Classic, Skate