All-state wrestling teams for 2015-16 season

State wrestling tournament Pepsi Center generic

(Ryan Casey/CHSAANow.com)

The 2015-16 all-state wrestling teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet. Coaches of the year were selected by team performance at the state meet, as well.

Wrestlers of the year were determined by a formula which took the following information into account: season record; season winning percentage; type of wins at state (pin, tech fall, major decision); and strength of a weight classification's bracket.

Scroll down to see the teams, or use the menu below to navigate to the class of your choosing.

Go to: 5A | 4A | 3A | 2A


Class 5A

Wrestler of the year: Ryan Deakin, Legacy

Coach of the year: Sam Federico, Pomona

First Team
Name School Year Weight
Dawson Cranmer Chaparral Senior 170
Ryan Deakin Legacy Senior 138
Gabriel Dinette Lakewood Sophomore 145
Jacob Greenwood Poudre Sophomore 132
Fabian Gutierrez Adams City Senior 113
Malik Heinselman Castle View Sophomore 106
Peter Isais Pine Creek Junior 160
Jordan Martinez Pine Creek Junior 120
Garrett Niel Pine Creek Sophomore 182
Josiah Rider Grand Junction Sophomore 152
Theorius Robison Pomona Freshman 126
Trenton Schultz Mountain Vista Junior 195
Cohl Schultz Ponderosa Freshman 220
Clayton Voytilla Fruita Senior 285


Class 4A

Wrestler of the year: Parker Simington, Thompson Valley

Coach of the year: Eddie Soto, Pueblo County

First Team
Name School Year Weight
Andrew Alirez Greeley Central Freshman 120
Deric Cruz Mesa Ridge Junior 195
Justin Davis Pueblo County Junior 132
Samuel Freeman Mesa Ridge Senior 145
Dante Garcia Pueblo County Sophomore 182
Alex Mai Fort Morgan Senior 220
Toby McBride Fort Morgan Senior 285
Parker Simington Thompson Valley Senior 160
Jace Trujillo Pueblo East Freshman 113
Sam Turner Discovery Canyon Senior 138
Will Vombaur Windsor Freshman 106
Grant Willits Pueblo County Junior 126
Hunter Willits Pueblo County Junior 152
Myles Wilson Glenwood Springs Junior 170


Class 3A

Wrestler of the year: Jimmy Fate, Berthoud

Coach of the year: Mike Caciari, Valley

First Team
Name School Year Weight
Ricky Ayala Sheridan Junior 220
Kyle Cisneros Jefferson Junior 126
Zach Damian Valley Senior 145
Isaiah DeLaCerda Alamosa Junior 113
Sam deSeriere Mullen Junior 285
Chad Ellis Berthoud Senior 195
Jimmy Fate Berthoud Senior 160
Macoy Flanagan Valley Senior 170
Brendon Garcia Dolores Huerta Freshman 106
Jacob Jimenez Olathe Senior 152
Michael Johnson Lamar Senior 132
Dalton Robertson Weld Central Senior 182
Jody Sandoval II Fort Lupton Junior 120
Aaron Trujillo Valley Junior 138


Class 2A

Wrestler of the year: TJ Shelton, Meeker

Coach of the year: JC Watt, Meeker

First Team
Name School Year Weight
Brandon Anderson Sedgwick County/Fleming Senior 195
Sabyn Diamond Buena Vista Senior 160
Keith Dunagan Crowley County Junior 285
Morgan Fogg Highland Senior 126
Jeremy Fraser Rocky Ford Senior 132
Britton Holmes Peyton Junior 138
Quinton Montague Centauri Junior 120
Bo Pipher Paonia Senior 145
Devon Pontine Meeker Senior 182
Jacob Rodriguez Rocky Ford Junior 106
TJ Shelton Meeker Senior 170
Casey Turner Meeker Junior 152
Tanner Watson Akron Senior 113
Keegan Wentz Buena Vista Senior 220