All-state boys swimming and diving teams for 2015 season

The 2015 all-state boys swimming teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet.

Swimmers of the year were selected based upon the number of team points they produced at the state meet. This means that they received the full amount of team points from individual events they swam in, as well as one-fourth of the total points earned by the team in relays they swam in.

Finally, in order to be considered for swimmer of the year, athletes must first have made the all-state team by winning in a championship.

Divers of the year were selected by finish at the state meet, as were coaches of the year.

Scroll down to see the teams, or use the menu below to navigate to the class of your choosing.

Go to: 5A | 4A


Class 5A

Swimmer of the year: Sam Coffman, Cherry Creek

Diver of the year: Kyle Goodwin, Regis Jesuit

Coach of the year: Mark Morehouse, Fossil Ridge

First Team
Name School Year Event(s)
Mick Bartholomew Boulder Junior 200 medley relay
Devin Bellamy Smoky Hill Junior Diving
Sam Coffman Cherry Creek Senior 200 free, 100 free, 400 free relay
John Cremer Cherry Creek Junior 400 free relay
Walter Dauksher Fossil Ridge Senior 200 free relay
Christian Feiler Boulder Senior 200 medley relay, 50 free
Mason Fine Fossil Ridge Junior 200 free relay
Keegan Foulke Pomona Junior 200 IM
Hunter Fuqua Cherry Creek Junior 400 free relay
Kyle Goodwin Regis Jesuit Senior Diving
Danny Kovac Fossil Ridge Freshman 200 free relay, 100 back
Brody Lewis Greeley West Junior 100 breast
Chris Nicholson Boulder Junior 200 medley relay
Gabriele Sasia Highlands Ranch Junior 100 butterfly
PJ Stapleton Boulder Junior 200 medley relay
JJ Strain Cherry Creek Sophomore 400 free relay
Matt Willis Fossil Ridge Junior 200 free relay
Michael Zarian Fairview Sophomore 500 free


Class 4A

Swimmer of the year: Daniel Carr, Cheyenne Mountain

Diver of the year: Kyle Pape, Thompson Valley

Coach of the year: Kate Doane, Cheyenne Mountain

First Team
Name School Year Event(s)
Tommy Baker Air Academy Junior 200 free, 200 free relay
Jerry Bimbaum Cheyenne Mountain Sophomore 400 free relay
Daniel Carr Cheyenne Mountain Sophomore 200 IM, 100 free, 400 free relay
Jack Dangremond Air Academy Senior 200 medley relay, 200 free relay
Hunter Doerr Air Academy Senior 200 medley relay, 50 free, 200 free relay
Liam Gately Thompson Valley Sophomore 500 free
Daniel Graber D'Evelyn Senior 100 breast
Caleb Hicks Air Academy Junior 200 medley relay, 100 butterfly, 200 free relay
Kyle Leach Cheyenne Mountain Freshman 400 free relay
Michael Loyd Air Academy Senior 200 medley relay
Kyle Pape Thompson Valley Senior Diving
Westin Stieglitz Cheyenne Mountain Sophomore 400 free relay
Jack Thorne Thompson Valley Senior 100 back
Collin Williams Thompson Valley Senior Diving