All-state girls swimming and diving teams for 2014-15 season

The 2014-15 all-state girls swimming teams are presented by CHSAANow.com, ColoradoPreps.com and MaxPreps.

These teams were created based upon results at the state meet.

Swimmers of the year were selected based upon the number of team points they produced at the state meet. This means that they received the full amount of team points from individual events they swam in, as well as one-fourth of the total points earned by the team in relays they swam in. Finally, in order to be considered for swimmer of the year, athletes must first have made the all-state team by winning in a championship.

Divers of the year were selected by finish at the state meet, as were coaches of the year.

Scroll down to see the teams, or use the menu below to navigate to the class of your choosing.

Go to: 5A | 4A


Class 5A

Swimmer of the year: Bailey Nero, Fossil Ridge

Diver of the year: McKensi Austin, Regis Jesuit

Coach of the year: Tasha Marchant, Fossil Ridge

First Team
Name Year School Event(s)
McKensi Austin Junior Regis Jesuit 1-meter diving
Zoe Bartel Freshman Fossil Ridge 400 free relay
Jennae Frederick Sophomore Regis Jesuit 200 free relay
Riley Hoffman Senior Fossil Ridge 400 free relay
Lesley-Ann Knee Sophomore Fossil Ridge 200 medley relay
Abigail Kochevar Junior Rock Canyon 100 back
Bailey Kovac Sophomore Fossil Ridge 200 medley relay, 100 breast, 400 free relay
Amy Lenderink Junior Regis Jesuit 200 free relay
Ella Moynihan Senior Arapahoe 200 free, 500 free
Bailey Nero Senior Fossil Ridge 200 medley relay, 200 IM, 100 butterfly, 400 free relay
Annie Ochitwa Senior ThunderRidge 50 free, 100 free
Lindsay Painton Junior Regis Jesuit 200 free relay
Bayley Stewert Freshman Fossil Ridge 200 medley relay
Taylor Wilson Senior Regis Jesuit 200 free relay


Class 4A

Swimmer of the year: Lindsay Morrow, Evergreen

Diver of the year: Katie Russ, Mullen

Coach of the year: Jeanne Godaire, Evergreen

First Team
Name Year School Event(s)
Kethrys Buffa Sophomore Manitou Springs 200 medley relay
Raili Carter Junior Valor Christian 200 free relay
Emily Dolloff-Holt Sophomore Manitou Springs 200 medley relay
Eryn Eddy Senior Thompson Valley 200 free, 100 free
Morgan Friesen Sophomore Windsor 100 breast
Madison Hoehn Sophomore Valor Christian 200 free relay
Katelyn Kenchel Sophomore Evergreen 400 free relay
Brook Landt Junior Valor Christian 200 free relay
Kate McDonald Sophomore Evergreen 500 free
Anna McDonald Senior Evergreen 400 free relay
Veronica Morin Junior Manitou Springs 200 medley relay
Lindsay Morrow Senior Evergreen 200 IM, 100 back, 400 free relay
Katie Russ Senior Mullen 1-meter diving
Bailey Smith Senior Evergreen 400 free relay
Brooke Stenstrom Junior Valor Christian 50 free, 200 free relay
Samantha White Junior Manitou Springs 200 medley relay
Cat Wright Freshman Cheyenne Mountain 100 butterfly