Day 2 results from state skiing at Keystone

KEYSTONE — Results from the second day of the state skiing championships.

Girls

Team scores
Rank Team GS Skate Slalom Classic Total
1 Summit 168 163 166 170 667
2 Aspen 158 162 155 163 638
3 Battle Mountain 133 154 158 154 599
4 Nederland 158 111 113 149.5 531.5
5 Evergreen 165 127 72 139 503
6 Middle Park 125 102 121 127.5 475.5
7 Lake County 113 118 124 111.5 466.5
8 Eagle Valley 104.5 114 125 105.5 449
9 Steamboat Springs 117.5 142 150 32 441.5
10 Clear Creek 81 78 84 84 327
11 Vail Mountain 30 170 114 0 314
12 Colorado Rocky Mountain 31 89 97 35 252
13 Platte Canyon 121 0 0 117 238
Slalom
Place Bib Team Name Run 1 Place Run 2 Place Result
1 336 Nederland Sophie Defries 33.86 3 36.01 1 01:09.9
2 425 Summit Eleanor Brown-Wolf 33.83 2 36.63 3 01:10.5
3 535 Aspen Hannah Mass 34.77 4 36.2 2 01:11.0
4 7 Battle Mountain Abby Davidson 34.98 6 36.69 4 01:11.7
5 444 Summit Rachel Smith 34.93 5 37.02 5 01:11.9
6 445 Summit Gisele Thompson 35.43 9 37.14 6 01:12.6
7 437 Summit Dani Moulton 35.55 11 37.8 7 01:13.3
8 525 Aspen Linzhi Douglas 35.25 7 38.9 11 01:14.1
9 339 Nederland Brita Luscher 36.17 15 38.18 8 01:14.4
10 714 Evergreen Kaylie Pykkonen 36.29 16 38.32 9 01:14.6
11 542 Aspen Qunicy Dollahan 35.25 7 39.62 17 01:14.9
12 12 Battle Mountain Katherine Harnick 36.08 14 38.98 12 01:15.1
13 485 Steamboat Springs Lindsey Adler 36.57 17 38.98 12 01:15.6
14 537 Aspen Dolores Sharif 37.05 20 38.6 10 01:15.7
15 252 Platte Canyon Lindsay Dedrickson 37.26 23 39.18 14 01:16.4
16 432 Summit McKenzie Hart 37.03 19 39.44 15 01:16.5
17 15 Battle Mountain Hailey Norvell 37.14 22 39.7 18 01:16.8
18 424 Summit Jill Bauer 37.46 24 40.15 19 01:17.6
19 722 Evergreen Brianna Bond 38.78 31 39.54 16 01:18.3
20 526 Aspen Nikki Blizzard 37.67 25 41.87 27 01:19.5
21 212 Middle Park Rebecca Bolen 38.67 30 41.44 22 01:20.1
22 141 Lake County Madaline Redden 37.99 27 42.12 30 01:20.1
23 528 Aspen Lacey Newhard 39.11 33 41.78 24 01:20.9
24 222 Middle Park Olivia Butrymovich 39.22 34 41.93 28 01:21.2
25 494 Steamboat Springs Mariah Hoots 39.48 37 41.75 23 01:21.2
26 700 Evergreen Hannelore Gruber 40.39 45 41.79 25 01:22.2
27 536 Aspen Nikki Cardamone 39.71 40 42.84 31 01:22.6
28 14 Battle Mountain Gabrielle Truebloo 39.23 35 43.77 36 01:23.0
29 713 Evergreen Mali Holmes 40.28 44 43.17 32 01:23.4
30 217 Middle Park Sarah Bausano 39.63 39 43.83 38 01:23.5
31 430 Summit Carly Cummings 39.73 41 43.86 39 01:23.6
32 10 Battle Mountain Annika Heid 41.81 50 41.86 26 01:23.7
33 703 Evergreen Sydney Brown 39.56 38 44.32 43 01:23.9
34 102 Eagle Valley Morgan Kromer 40.21 42 43.8 37 01:24.0
35 705 Evergreen Taylor Kitch-Ross 41.2 49 43.23 33 01:24.4
36 254 Platte Canyon Michaela Rollins 40.87 46 43.57 34 01:24.4
37 103 Eagle Valley Shelby Essex 40.92 47 43.64 35 01:24.6
38 347 Nederland Leah Kalil 40.27 43 44.29 42 01:24.6
39 294 Colorado Rocky Mountain Erin Rush 41.98 51 44.02 41 01:26.0
40 142 Lake County Rebekah Main 39.42 36 48.05 48 01:27.5
41 701 Evergreen Kit Bender 46.73 56 41.02 21 01:27.7
42 149 Lake County Jayde Daigle 42.72 53 46.84 44 01:29.6
43 341 Nederland Cassidy Donohue 33.46 1 56.34 51 01:29.8
44 376 Vail Mountain Bess Daniel 42.51 52 47.53 46 01:30.0
45 718 Evergreen Lauren Hawes 43 54 47.26 45 01:30.3
46 257 Platte Canyon Jourdan Valentine 36.85 18 55.38 50 01:32.2
47 226 Middle Park Ryleigh Sutcliffe 44.51 55 47.73 47 01:32.2
48 223 Middle Park Lainey Nabhan 52.88 58 40.73 20 01:33.6
49 541 Aspen Pascale Augurger 35.75 12 01:00.9 54 01:36.7
50 107 Eagle Valley Jessica Nulle 38.85 32 58.8 53 01:37.7
51 98 Clear Creek Tessa Spialek 51.55 57 54.34 49 01:45.9
52 86 Clear Creek Arete Koepsel 53.61 59 56.84 52 01:50.5
53 346 Nederland Emma Gann 01:19.6 62 41.93 28 02:01.6
54 52 Clear Creek Rylan Krems 59.79 60 01:06.7 55 02:06.5
55 487 Steamboat Springs Paige VanArsdale 01:06.0 61 01:11.9 56 02:17.8
56 255 Platte Canyon Kate Tarkenton 01:42.4 63 43.88 40 02:26.2
57 335 Nederland Delaney Pratt 35.46 10 DNF
58 215 Middle Park Kelsey Fagan 37.09 21 DNF
59 343 Nederland Hannah Isenhart 37.69 26 DNF
60 441 Summit McKenna Ramsay 38.22 28 DNF
61 423 Summit Geneva Ascher 38.58 29 DNF
62 702 Evergreen Kylee Petrik 35.94 13 DSQ
63 9 Battle Mountain Morgan Crooke 41.01 48 DSQ
64 56 Clear Creek Angelina Inman DNF
65 332 Nederland Taylor Folwell DSQ
66 717 Evergreen Maia Brownson DSQ
Nordic Classic
Place Name School Time
1 Ezra Smith Summit 22:19.0
2 Ruthie Boyd Summit 23:49.4
3 Lyle Shipp Vail Mountain 24:04.4
4 Megan Rossman Battle Mountain 24:14.8
5 Annie Blakslee Vail Mountain 24:31.0
6 Chelsea Moore Aspen 24:34.8
7 Natalie Bohlmann Steamboat Springs 24:46.0
8 Hannah Gaylord Battle Mountain 24:59.6
9 Lara Lufkin Lake County 25:08.6
10 Melody Lemke Aspen 25:13.7
11 Catherine Brodie Steamboat Springs 25:16.8
12 Adair Pattillo Aspen 25:18.6
13 Sarah Smith Battle Mountain 25:25.7
14 Christa Gutzel Summit 25:35.8
15 Tessa Piehl Summit 25:41.7
16 Allie Sands Battle Mountain 25:48.3
17 Kaela Fahrney Battle Mountain 25:54.4
18 Eliza Leeson Steamboat Springs 26:05.5
19 Rychelle DeNardo Battle Mountain 26:25.2
20 Anna Gongaware Battle Mountain 26:27.9
21 Brynn Mehan Eagle Valley 26:45.3
22 Lindsey Adler Steamboat Springs 26:47.5
23 Carly Hough Summit 26:51.9
24 Maya McDonough Aspen 26:57.3
25 Mackenzie Radandt Nederland 27:00.8
26 Mariah Hoots Steamboat Springs 27:10.1
27 Kaeli Niemeyer Eagle Valley 27:20.5
28 Kim Sandbach Aspen 27:29.7
29 Emily Jensen Middle Park 27:33.4
30 Rowen Gallagher Middle Park 27:37.4
31 Natalie Platil Evergreen 27:42.1
32 Sofia Calabrese Battle Mountain 27:56.0
33 Hazel Wille Aspen 27:59.7
34 Elizabeth Constien Battle Mountain 28:08.7
35 Mary Wilcox Summit 28:15.4
36 Harper Powell Lake County 28:17.8
37 Sierra Smith Middle Park 28:38.5
38 Michaela Mitchell Eagle Valley 28:50.1
39 Lilly McMurrain Battle Mountain 28:57.1
40 Olivia Dixon Colorado Rocky Mountain 28:57.4
41 Darby Howard Middle Park 28:59.7
42 Maise Bryant Nederland 29:00.1
43 Molly Madden Nederland 29:12.8
44 Julia Budsey Aspen 29:39.7
45 Jayde Daigle Lake County 29:44.9
46 McKenzie Millard Steamboat Springs 29:57.3
47 Kylee Petrik Evergreen 31:03.5
48 Katelyn Krehbiel Colorado Rocky Mountain 31:13.0
49 Ruby Marker Colorado Rocky Mountain 33:42.0
50 Tessa Spialek Clear Creek 34:05.2
51 Mackenzie DePlata Middle Park 35:13.4
52 Angellina Inman Clear Creek 36:43.9
53 Arete Koepsel Clear Creek 38:51.2

Boys

Team scores
Rank Team GS Skate Slalom Classic Total
1 Battle Mountain 175 154 155 173 657
2 Summit 146 167 159 150 622
3 Aspen 117 166 169 136 588
4 Evergreen 153 134 106 145 538
5 Eagle Valley 127 136 140 131 534
6 Nederland 149 107 110 157 523
7 Middle Park 92 133 146 123 494
8 Lake County 99 121 116 74 410
9 Steamboat Springs 121 103 110 76 410
10 Clear Creek 105 85 90 120 400
11 Vail Mountain 74 100 52 43 269
12 Platte Canyon 121 0 0 67 188
13 Colorado Rocky Mountain 0 73 99 0 172
Slalom
Place Bib Team Name Run 1 Place Run 2 Place Result
1 4 Battle Mountain Quintin Cook 29.8 2 30.79 1 01:00.6
2 2 Battle Mountain Sands Simonton 29.55 1 31.56 3 01:01.1
3 757 Evergreen Owen Tallmadge 30.62 4 31.24 2 01:01.9
4 221 Middle Park Cole Riccio 29.97 3 32.38 4 01:02.4
5 780 Nederland Owen Foster 30.87 5 33.01 6 01:03.9
6 401 Summit Cameron Berget 31.51 6 33.14 8 01:04.7
7 6 Battle Mountain Keenan Zopf 32.33 9 32.6 5 01:04.9
8 776 Nederland Quin Kuechenmeiste 31.95 7 33.61 9 01:05.6
9 27 Battle Mountain Victor Guilmineau 32.68 12 33.05 7 01:05.7
10 74 Clear Creek Mike Skladanowsk 32.33 9 33.89 10 01:06.2
11 114 Eagle Valley Matt Genelin 33.33 16 34.55 11 01:07.9
12 414 Summit Slav Uglyar Ivanov 33.29 15 35.33 16 01:08.6
13 554 Aspen David Mondry 33.76 18 35.07 14 01:08.8
14 362 Nederland Sam Vonmettenheim 33.73 17 35.31 15 01:09.0
15 553 Aspen Kyle LaCouture 34.42 22 34.8 13 01:09.2
16 759 Evergreen Hayden Holtrop 34.9 25 34.57 12 01:09.5
17 402 Summit Henry Boyd 33.76 18 37.53 25 01:11.3
18 502 Steamboat Springs Channing Conner 33.27 14 38.29 29 01:11.6
19 372 Vail Mountain Peter Mitchell 34.82 23 36.79 20 01:11.6
20 777 Nederland Jacob Scheiffler 35.33 27 37.07 21 01:12.4
21 109 Eagle Valley Austin Darrough 35.99 30 37.32 22 01:13.3
22 782 Nederland Christian Wood 35.49 28 37.86 28 01:13.3
23 41 Battle Mountain Nathan Cook 36.32 32 37.46 24 01:13.8
24 745 Evergreen Grant Novota 36.25 31 37.76 26 01:14.0
25 743 Evergreen Trip Starkey 34.86 24 39.46 36 01:14.3
26 556 Aspen Will Reagan 37.09 37 37.4 23 01:14.5
27 768 Evergreen Wayles Concklin 39.31 45 35.47 17 01:14.8
28 784 Nederland Cole Skilbred 37.25 38 37.8 27 01:15.1
29 779 Nederland Bryce Nesmith 36.58 33 39.03 33 01:15.6
30 43 Battle Mountain Cade Cyphers 36.95 36 38.83 32 01:15.8
31 158 Lake County Nathaniel Main 37.53 40 38.54 30 01:16.1
32 755 Evergreen Hayden Zopf 36.71 34 39.76 38 01:16.5
33 123 Eagle Valley Dean Smith 38.1 42 38.82 31 01:16.9
34 76 Clear Creek Jon Lovett 37.63 41 39.39 35 01:17.0
35 411 Summit Logan Ramsay 38.34 43 39.38 34 01:17.7
36 196 Middle Park Luke Compel 37.33 39 40.48 40 01:17.8
37 781 Nederland Roland Bailey 42.3 50 36.25 18 01:18.5
38 38 Battle Mountain Daniel Huck 38.48 44 40.77 42 01:19.3
39 157 Lake County Brayhan Reveles 39.68 46 39.7 37 01:19.4
40 240 Platte Canyon Bryan Knisely 39.69 47 40.19 39 01:19.9
41 241 Platte Canyon Craig Beckfield 39.86 48 40.54 41 01:20.4
42 765 Evergreen Ebner Alec 44.72 51 45.46 44 01:30.2
43 119 Eagle Valley Jakob Schwaiger 36.76 35 54.08 45 01:30.8
44 500 Steamboat Springs Riley Brodie 54.79 52 36.77 19 01:31.6
45 59 Clear Creek Sam Snyder 01:13.4 54 43.54 43 01:56.9
46 211 Middle Park Elliott Shaw 39.91 49 01:44.4 46 02:24.3
47 154 Lake County Grant Gipson 32.24 8 DNF
48 778 Nederland Michael Carrannant 34.02 20 DNF
49 501 Steamboat Springs Micah Gibbons 34.27 21 DNF
50 39 Battle Mountain David Stearns 34.92 26 DNF
51 752 Evergreen Deane Long 32.57 11 DSQ
52 771 Evergreen Spencer Albert 32.85 13 DSQ
53 400 Summit Chris Aden 35.88 29 DSQ
54 250 Platte Canyon Luke Bailey 55.79 53 DSQ
55 404 Summit Jack Farrell DNF
56 507 Steamboat Springs Rio Grabb DNF
57 783 Nederland Trig Campbell DNF
58 766 Evergreen Jacob Weichert DNF
59 412 Summit George Richard DNF
60 371 Vail Mountain Caleb Chicoine DSQ
61 750 Evergreen Billy Beasley DSQ
62 110 Eagle Valley Ryan Hanson DSQ
Nordic Classic
Place Name School Time
1 Nick Sweeney Aspen 19:29.6
2 Luk Platil Evergreen 19:55.1
3 Graham Houtsma Aspen 19:58.3
4 Cameron Moore Battle Mountain 20:20.3
5 Joel Sawyer Summit 20:31.0
6 Theo Loo Middle Park 20:34.2
7 Franklin Reilly Battle Mountain 20:40.1
8 Derek Hill Summit 20:48.5
9 Eric Zdechlik Vail Mountain 20:50.3
10 Jack Sweeney Aspen 20:52.9
11 Billy Wilcox Summit 21:19.5
12 Colin McGrew Summit 21:24.8
13 Michael Niemeyer Eagle Valley 21:30.4
14 Daniel Kopp Middle Park 21:32.7
15 Ricky Wojcik Aspen 21:34.5
16 Christopher King Evergreen 22:04.9
17 Gino Giovagnoli Eagle Valley 22:06.6
18 Riley Mehan Eagle Valley 22:08.2
19 Quintin Cook Battle Mountain 22:23.8
20 Logan Miyauchi Middle Park 22:35.9
21 Koby Simonton Battle Mountain 22:44.8
22 Conner McCabe Battle Mountain 22:46.6
23 Mark Simmons Middle Park 22:48.3
24 Ian Carver Middle Park 22:52.1
25 Isaac Yoder Eagle Valley 22:54.8
26 James McNamara Nederland 22:57.6
27 Jack Hulbert Summit 23:01.4
28 Elliot Shaw Middle Park 23:02.8
29 Taylor Stack Lake County 23:05.1
30 Ethan Greiner Lake County 23:05.5
31 Brandon Sheard Eagle Valley 23:09.7
32 Nicholas Apps Battle Mountain 23:11.9
33 Logan Ramsey Summit 23:12.8
34 Peter Myller Steamboat Springs 23:15.9
35 Nathaniel Badger Battle Mountain 23:18.2
36 Wes Engstrom Colorado Rocky Mountain 23:25.8
37 Rylan Miller Summit 23:27.0
38 Tait Dixson Steamboat Springs 23:37.6
39 Kiernan McClish Nederland 23:38.7
40 Christian Apps Battle Mountain 23:40.2
41 Russell Orris Lake County 23:41.3
42 Nash LaFrankie Summit 23:43.3
43 Kyle Tayman Summit 24:14.3
44 Kevin Curnutte Summit 24:21.1
45 Micah Gibbons Steamboat Springs 24:42.7
46 Liam Fuqua Middle Park 24:44.6
47 Benjamin Lingle Steamboat Springs 24:49.0
48 Jacob Barsness Colorado Rocky Mountain 24:56.7
49 Kyle Ciccarelli Middle Park 24:59.8
50 Tate Whitney Nederland 25:01.1
51 Tanner Richard Steamboat Springs 25:36.8
52 Michael Skladanowski Clear Creek 26:36.0
53 Conrad (CJ) Monson Clear Creek 26:44.7
54 Karsten Kunst Battle Mountain 27:52.6
55 Jon Lovette Clear Creek 29:29.9
56 Taylor Potenziani Colorado Rocky Mountain 30:22.8