Day 1 results from state skiing at Keystone

KEYSTONE — Results from the first day of the state skiing championships.

Girls

Team scores
Rank Team G Skate Total
1 Summit 168 163 331
2 Aspen 158 162 320
3 Evergreen 165 127 292
4 Battle Mountain 133 154 287
5 Nederland 158 111 269
6 Steamboat Springs 117.5 142 259.5
7 Lake County 113 118 231
8 Middle Park 125 102 227
9 Eagle Valley 104.5 114 218.5
10 Vail Mountain 30 170 200
11 Clear Creek 81 78 159
12 Platte Canyon 121 0 121
13 Colorado Rocky Mountain 31 89 120
Giant Slalom
Place Bib Team Name Run 1 Place Run 2 Place Result
1 542 Aspen Qunicy Dollahan 41.19 1 40.95 2 01:22.1
2 715 Evergreen Brenna Hattler 41.2 2 41.12 3 01:22.3
3 445 Summit Gisele Thompson 41.56 4 40.79 1 01:22.3
4 336 Nederland Sophie Defries 41.31 3 41.81 4 01:23.1
5 432 Summit McKenzie Hart 42.64 7 42.03 5 01:24.7
6 722 Evergreen Brianna Bond 42.55 6 42.16 7 01:24.7
7 437 Summit Dani Moulton 42.51 5 42.39 10 01:24.9
8 425 Summit Eleanor Brown-Wolf 42.72 8 42.75 12 01:25.5
9 540 Aspen Elena Felace 43.47 13 42.04 6 01:25.5
10 335 Nederland Delaney Pratt 43 9 42.63 11 01:25.6
11 424 Summit Jill Bauer 43.69 16 42.38 9 01:26.1
12 701 Evergreen Kit Bender 43.16 11 43.51 17 01:26.7
13 257 Platte Canyon Jourdan Valentine 43.09 10 43.76 21 01:26.9
14 341 Nederland Cassidy Donohue 43.53 14 43.4 15 01:26.9
15 15 Battle Mountain Hailey Norvell 43.43 12 43.78 22 01:27.2
16 492 Steamboat Springs McKenzie Millard 43.6 15 43.65 19 01:27.3
17 141 Lake County Madaline Redden 43.71 17 43.68 20 01:27.4
18 537 Aspen Dolores Sharif 44.5 22 43.06 13 01:27.6
19 444 Summit Rachel Smith 44.23 21 43.56 18 01:27.8
20 525 Aspen Linzhi Douglas 44.85 27 43.23 14 01:28.1
21 714 Evergreen Kaylie Pykkonen 44.6 25 43.5 16 01:28.1
22 332 Nederland Taylor Folwell 44.68 26 44.15 24 01:28.8
23 212 Middle Park Rebecca Bolen 44.89 28 43.99 23 01:28.9
24 7 Battle Mountain Abby Davidson 47.39 50 42.18 8 01:29.6
25 346 Nederland Emma Gann 44.57 24 45.05 31 01:29.6
26 430 Summit Carly Cummings 45.39 32 44.24 25 01:29.6
27 717 Evergreen Maia Brownson 45.16 29 44.63 28 01:29.8
28 12 Battle Mountain Katherine Harnick 45.25 30 44.79 30 01:30.0
29 703 Evergreen Sydney Brown 45.8 34 44.25 26 01:30.1
30 339 Nederland Brita Luscher 45.89 36 44.41 27 01:30.3
31 541 Aspen Pascale Augurger 44.56 23 45.79 34 01:30.4
32 528 Aspen Lacey Newhard 45.73 33 44.77 29 01:30.5
33 215 Middle Park Kelsey Fagan 45.34 31 46.05 39 01:31.4
34 536 Aspen Nikki Cardamone 45.8 34 45.8 35 01:31.6
35 223 Middle Park Lainey Nabhan 43.9 20 47.89 54 01:31.8
36 526 Aspen Nikki Blizzard 45.9 37 46.42 44 01:32.3
37 700 Evergreen Hannelore Gruber 47.1 44 45.45 32 01:32.6
38 14 Battle Mountain Gabrielle Truebloo 46.82 42 45.92 36 01:32.7
39 252 Platte Canyon Lindsay Dedrickson 46.37 38 46.81 47 01:33.2
40 222 Middle Park Olivia Butrymovich 47.17 46 46.03 38 01:33.2
41 423 Summit Geneva Ascher 47.2 47 46.02 37 01:33.2
42 343 Nederland Hannah Isenhart 46.51 39 46.72 46 01:33.2
43 441 Summit McKenna Ramsay 48.03 56 45.48 33 01:33.5
44 705 Evergreen Taylor Kitch-Ross 47.39 50 46.14 40 01:33.5
45 142 Lake County Rebekah Main 46.73 40 46.86 49 01:33.6
46 485 Steamboat Springs Lindsey Adler 47.34 49 46.28 42 01:33.6
47 103 Eagle Valley Shelby Essex 46.82 42 46.84 48 01:33.7
48 102 Eagle Valley Morgan Kromer 47.4 52 46.32 43 01:33.7
49 107 Eagle Valley Jessica Nulle 47.91 55 46.2 41 01:34.1
50 494 Steamboat Springs Mariah Hoots 47.15 45 46.96 50 01:34.1
51 255 Platte Canyon Kate Tarkenton 47.73 54 46.52 45 01:34.3
52 217 Middle Park Sarah Bausano 46.79 41 47.47 52 01:34.3
53 527 Aspen Maggie McGuire 47.22 48 47.49 53 01:34.7
54 294 Colorado Rocky Mountain Erin Rush 48.35 57 47.02 51 01:35.4
55 702 Evergreen Kylee Petrik 43.73 18 51.79 62 01:35.5
56 10 Battle Mountain Annika Heid 47.65 53 48.34 55 01:36.0
57 713 Evergreen Mali Holmes 48.6 58 48.57 56 01:37.2
58 428 Summit Meagan Collins 49.38 60 48.6 57 01:38.0
59 226 Middle Park Ryleigh Sutcliffe 49.86 61 48.74 58 01:38.6
60 347 Nederland Leah Kalil 50.22 62 49.38 59 01:39.6
61 376 Vail Mountain Bess Daniel 49.32 59 50.61 61 01:39.9
62 149 Lake County Jayde Daigle 51.36 63 49.92 60 01:41.3
63 98 Clear Creek Tessa Spialek 57.9 64 54.18 63 01:52.1
64 56 Clear Creek Angelina Inman 0.41 65 57.75 64 01:58.2
65 68 Clear Creek Sophia Pettitt-K 1: 2.61 66 01:02.6 65 02:05.2
66 52 Clear Creek Rylan Krems   8.51 68 01:06.5 66 02:15.0
67 487 Steamboat Springs Paige VanArsdale 6.81 67 01:10.6 67 02:17.5
68 531 Aspen Sophie Dassaro 43.78 19
69 254 Platte Canyon Michaela Rollins DNF
Nordic Skate
Place Name School Time
1 Ezra Smith Summit 15:22.5
2 Maddie Donovan Vail Mountain 15:40.1
3 Ruthie Boyd Summit 16:34.3
4 Nina Beidleman Aspen 16:52.9
5 Lyle Shipp Vail Mountain 17:06.3
6 Annie Blakslee Vail Mountain 17:12.0
7 Megan Rossman Battle Mountain 17:17.9
8 Chelsea Moore Aspen 17:35.7
9 Jozie Wille Aspen 17:48.5
10 Logan McNamee Aspen 17:49.3
11 Hannah Gaylord Battle Mountain 17:57.7
12 Natalie Bohlmann Steamboat Springs 18:05.7
13 Kaela Fahrney Battle Mountain 18:22.9
14 Allie Sands Battle Mountain 18:38.2
15 Adair Pattillo Aspen 18:40.5
16 Catherine Brodie Steamboat Springs 18:41.4
17 Lara Lufkin Lake County 18:47.1
18 Natalie Platil Evergreen 18:55.5
19 Melody Lemke Aspen 19:10.7
20 Delaney McCabe Battle Mountain 19:27.2
21 Sarah Smith Battle Mountain 19:28.3
22 Tessa Piehl Summit 19:32.9
23 Christa Gutzel Summit 19:40.0
24 Mariah Hoots Steamboat Springs 19:42.4
25 Maya McDonough Aspen 19:44.9
26 Eliza Leeson Steamboat Springs 19:45.0
27 Rose Sandell Eagle Valley 19:48.8
28 Caitlin Schmitt Evergreen 19:57.1
29 Mary Wilcox Summit 19:58.4
30 Sierra Smith Middle Park 20:03.6
31 Rychelle DeNardo Battle Mountain 20:04.0
32 Carly Hough Summit 20:05.2
33 Sarah Davidson Nederland 20:05.6
34 Kylee Petrik Evergreen 20:06.5
35 McKenzie Millard Steamboat Springs 20:11.8
36 Lindsey Adler Steamboat Springs 20:12.2
37 Anna Gongaware Battle Mountain 20:22.5
38 Megan Bamford Battle Mountain 20:24.6
39 Jayde Daigle Lake County 20:27.7
40 Elizabeth Constien Battle Mountain 20:29.2
41 Brynn Mehan Eagle Valley 20:36.1
42 Ella Piecoup Summit 20:38.8
43 Molly Madden Nederland 20:42.3
44 Mackenzie Radandt Nederland 20:43.1
45 Michaela Mitchell Eagle Valley 20:46.6
46 Julia Budsey Aspen 20:48.9
47 Sofia Calabrese Battle Mountain 20:55.0
48 Maise Bryant Nederland 20:57.3
49 Caroline Benney Lake County 21:07.6
50 Lauryn Jeans Evergreen 21:08.6
51 Kaeli Niemeyer Eagle Valley 21:22.7
52 Kim Sandbach Aspen 21:36.3
53 Olivia Dixon Colorado Rocky Mountain 21:38.1
54 Lilly McMurrain Battle Mountain 21:38.2
55 Emily Jensen Middle Park 21:46.0
56 Darby Howard Middle Park 21:50.2
57 Lauren Requist Steamboat Springs 22:33.4
58 Katelyn Krehbiel Colorado Rocky Mountain 22:44.8
59 Hazel Wille Aspen 23:10.3
60 Jillian Wentzel Colorado Rocky Mountain 23:18.8
61 Tessa Spialek Clear Creek 23:29.1
62 Angellina Inman Clear Creek 26:26.7
63 Arete Koepsel Clear Creek 29:25.3

Boys

Team scores
Rank Team G Skate Total
1 Battle Mountain 175 154 329
2 Summit 146 167 313
3 Evergreen 153 134 287
4 Aspen 117 166 283
5 Eagle Valley 127 136 263
6 Nederland 149 107 256
7 Middle Park 92 133 225
8 Steamboat Springs 121 103 224
9 Lake County 99 121 220
10 Clear Creek 105 85 190
11 Vail Mountain 74 100 174
12 Platte Canyon 121 0 121
13 Colorado Rocky Mountain 0 73 73
Giant Slalom
Place Bib Team Name Run 1 Place Run 2 Place Result
1 2 Battle Mountain Sands Simonton 38.66 1 38.64 1 01:17.3
2 4 Battle Mountain Quintin Cook 39.5 2 39.16 2 01:18.7
3 250 Platte Canyon Luke Bailey 39.75 3 39.71 3 01:19.5
4 221 Middle Park Cole Riccio 39.82 4 39.77 4 01:19.6
5 6 Battle Mountain Keenan Zopf 41.07 7 40 5 01:21.1
6 757 Evergreen Owen Tallmadge 40.88 5 40.62 6 01:21.5
7 780 Nederland Owen Foster 41.03 6 40.63 7 01:21.7
8 27 Battle Mountain Victor Guilmineau 42.58 10 40.81 8 01:23.4
9 771 Evergreen Spencer Albert 42.93 12 41.37 9 01:24.3
10 404 Summit Jack Farrell 42.46 9 42.2 13 01:24.7
11 414 Summit Slav Uglyar Ivanov 42.62 11 42.27 15 01:24.9
12 114 Eagle Valley Matt Genelin 43.07 15 42.24 14 01:25.3
13 777 Nederland Jacob Scheiffler 43.52 21 41.95 11 01:25.5
14 74 Clear Creek Mike Skladanowsk 43.14 16 42.44 17 01:25.6
15 39 Battle Mountain David Stearns 43.01 13 42.58 18 01:25.6
16 502 Steamboat Springs Channing Conner 44.03 24 41.63 10 01:25.7
17 776 Nederland Quin Kuechenmeiste 43.55 22 42.69 19 01:26.2
18 759 Evergreen Hayden Holtrop 43.93 23 42.39 16 01:26.3
19 553 Aspen Kyle LaCouture 43.36 19 43.07 22 01:26.4
20 402 Summit Henry Boyd 43.35 18 43.16 23 01:26.5
21 154 Lake County Grant Gipson 43.24 17 43.29 24 01:26.5
22 401 Summit Cameron Berget 41.87 8 44.78 43 01:26.6
23 766 Evergreen Jacob Weichert 44.27 28 42.86 20 01:27.1
24 371 Vail Mountain Caleb Chicoine 43.36 19 44.09 31 01:27.5
25 123 Eagle Valley Dean Smith 44.48 30 43.03 21 01:27.5
26 554 Aspen David Mondry 44.03 24 43.94 28 01:28.0
27 500 Steamboat Springs Riley Brodie 44.23 27 43.83 26 01:28.1
28 109 Eagle Valley Austin Darrough 44.36 29 44.21 35 01:28.6
29 43 Battle Mountain Cade Cyphers 44.15 26 44.47 38 01:28.6
30 119 Eagle Valley Jakob Schwaiger 44.66 31 44.09 31 01:28.8
31 400 Summit Chris Aden 45.04 34 43.94 28 01:29.0
32 501 Steamboat Springs Micah Gibbons 45.17 35 44 30 01:29.2
33 41 Battle Mountain Nathan Cook 44.88 32 44.4 36 01:29.3
34 196 Middle Park Luke Compel 45.2 36 44.11 33 01:29.3
35 783 Nederland Trig Campbell 45.63 40 43.82 25 01:29.5
36 407 Ben Jorgenson 44.9 33 44.89 44 01:29.8
37 556 Aspen Will Reagan 45.99 45 43.93 27 01:29.9
38 755 Evergreen Hayden Zopf 45.31 38 44.64 42 01:30.0
39 372 Vail Mountain Peter Mitchell 45.69 41 44.55 40 01:30.2
40 781 Nederland Roland Bailey 45.93 44 44.47 38 01:30.4
41 236 Platte Canyon Jeffrey Ditlevson 45.54 39 44.93 45 01:30.5
42 45 Battle Mountain Alex Sturde 45.21 37 45.32 48 01:30.5
43 240 Platte Canyon Bryan Knisely 46.4 47 44.43 37 01:30.8
44 113 Eagle Valley Riley Boomhower 45.72 42 45.59 49 01:31.3
45 115 Eagle Valley Jared Salaz 46.46 48 45.02 46 01:31.5
46 362 Nederland Sam Vonmettenheim 47.45 52 44.11 33 01:31.6
47 745 Evergreen Grant Novota 45.86 43 45.71 50 01:31.6
48 744 Evergreen Glenn Moss 46.99 49 45.12 47 01:32.1
49 158 Lake County Nathaniel Main 47.15 50 46.15 51 01:33.3
50 750 Evergreen Billy Beasley 47.26 51 46.69 53 01:34.0
51 754 Evergreen Beck Heidmous 48.25 53 46.85 54 01:35.1
52 778 Nederland Michael Carrannant 43.02 14 52.74 61 01:35.8
53 76 Clear Creek Jon Lovett 48.35 54 47.43 55 01:35.8
54 743 Evergreen Trip Starkey 51.46 58 44.63 41 01:36.1
55 782 Nederland Christian Wood 46.35 46 50.44 60 01:36.8
56 769 Evergreen Ben Hakes 48.68 55 49.72 59 01:38.4
57 747 Evergreen Cameron Morgan 49.17 56 49.5 58 01:38.7
58 81 Clear Creek Zach Schell 51.38 57 48.86 57 01:40.2
59 507 Steamboat Springs Rio Grabb 58.55 60 42.1 12 01:40.7
60 412 Summit George Richard 55.03 59 47.63 56 01:42.7
61 157 Lake County Brayhan Reveles  11.73 61 46.55 52 01:58.3
62 122 Eagle Valley Riley Mehan DNF
63 202 Middle Park Ian Carver DNF
64 752 Evergreen Deane Long DNF
65 125 Eagle Valley Aiden Sokup DNF
Nordic Skate
Place Name School Time
1 Henry Trowbridge Summit 14:10.4
2 Nick Sweeney Aspen 14:25.7
3 Joel Sawyer Summit 14:28.2
4 Cameron Moore Battle Mountain 14:30.2
5 Luk Platil Evergreen 14:32.8
6 Graham Houtsma Aspen 14:37.5
7 Franklin Reilly Battle Mountain 14:57.3
8 Eric Zdechlik Vail Mountain 14:59.3
9 Jack Sweeney Aspen 15:05.8
10 Michael Niemeyer Eagle Valley 15:06.6
11 Taylor Stack Lake County 15:18.5
12 Derek Hill Summit 15:19.2
13 Ricky Wojcik Aspen 15:56.5
14 Theo Loo Middle Park 15:56.7
15 Nick Iskenderian Vail Mountain 15:57.6
16 Billy Wilcox Summit 16:02.2
17 Christopher King Evergreen 16:02.5
18 Colin McGrew Summit 16:11.5
19 Logan Miyauchi Middle Park 16:14.8
20 Gino Giovagnoli Eagle Valley 16:18.5
21 Quintin Cook Battle Mountain 16:20.5
22 Ethan Greiner Lake County 16:22.5
23 Riley Mehan Eagle Valley 16:23.2
24 Elliot Shaw Middle Park 16:39.2
25 Koby Simonton Battle Mountain 16:45.7
26 Daniel Kopp Middle Park 17:00.8
27 Nicholas Apps Battle Mountain 17:01.9
28 James McNamara Nederland 17:02.0
29 Isaac Yoder Eagle Valley 17:03.2
30 Conner McCabe Battle Mountain 17:09.5
31 Peter Myller Steamboat Springs 17:10.0
32 Kyle Tayman Summit 17:13.0
33 Jacob Barsness Colorado Rocky Mountain 17:13.8
34 Tuomas Wickman Summit 17:16.6
35 Wes Engstrom Colorado Rocky Mountain 17:19.6
36 Mark Simmons Middle Park 17:33.3
37 Christian Apps Battle Mountain 17:35.1
38 Kiernan McClish Nederland 17:38.3
39 Micah Gibbons Steamboat Springs 17:39.6
40 Rylan Miller Summit 17:41.0
41 Tate Whitney Nederland 17:41.2
42 Nash LaFrankie Summit 17:42.4
43 Brandon Sheard Eagle Valley 17:44.9
44 Kyle Ciccarelli Middle Park 17:59.0
45 Parker Rodeen Battle Mountain 18:00.5
46 Ian Carver Middle Park 18:02.1
47 Jack Snare Evergreen 18:05.2
48 Nathaniel Badger Battle Mountain 18:09.7
49 Logan Ramsey Summit 18:12.5
50 Tanner Richard Steamboat Springs 18:14.6
51 Patrick Whitesel Evergreen 18:18.1
52 Benjamin Lingle Steamboat Springs 18:22.2
53 Kevin Curnutte Summit 18:26.9
54 Liam Fuqua Middle Park 18:33.4
55 Chris Ciccarelli Middle Park 18:36.1
56 Michael Skladanowski Clear Creek 18:58.1
57 Harrison Trotter Eagle Valley 19:26.0
58 Joe Koch Lake County 19:29.5
59 Riley Brodie Steamboat Springs 20:33.1
60 Conrad (CJ) Monson  Clear Creek 21:03.7
61 Sam Snyder Clear Creek 21:39.4