State track and field meet schedule

Track and field's schedule for the state meet, which runs May 15-17. More information on the meet itself is available here.

Finals are bolded.

Go to: Track events | Field events


Track Events

Thursday Morning Session (May 15)
Starting time Class Event Type
8:20 am National Anthem
8:30 am 5A girls 800M Medley Relay Prelim
8:40 am 4A girls 800M Medley Relay Prelim
8:55 am 5A girls 100M Dash Prelim
9:00 am 5A boys 100M Dash Prelim
9:05 am 4A girls 100M Dash Prelim
9:10 am 4A boys 100M Dash Prelim
9:15 am 5A girls 3200 Run Final
9:30 am 5A boys 3200 Run Final
9:45 am 5A girls 4 x 200 Relay Prelim
9:55 am 5A boys 4 x 200 Relay Prelim
10:05 am 4A girls 4 x 200 Relay Prelim
10:15 am 4A boys 4 x 200 Relay Prelim
10:30 am 5A girls 100M Hurdles Prelim
10:35 am 4A girls 100M Hurdles Prelim
10:45 am 5A boys 110M Hurdles Prelim
10:50 am 4A boys 110M Hurdles Prelim
11:05 am 5A girls 400M Dash Prelim
11:13 am 5A boys 400M Dash Prelim
11:20 am 4A girls 400M Dash Prelim
11:28 am 4A boys 400M Dash Prelim
11:40 am 5A girls 4 x 800 Relay Final
11:55 am 5A boys 4 x 800 Relay Final
12:10 pm 4A girls 4 x 800 Relay Final
12:25 pm 4A boys 4 x 800 Relay Final
12:40 pm -- BREAK --
12:50 pm 5A girls 200M Dash Prelim
12:55 pm 5A boys 200M Dash Prelim
1:00 pm 4A girls 200M Dash Prelim
1:05 pm 4A boys 200M Dash Prelim
Thursday Afternoon Session (May 15)
Starting time Class Event Type
2:00 pm 3A girls 800M Medley Relay Prelim
2:10 pm 2A girls 800M Medley Relay Prelim
2:25 pm 3A girls 100M Dash Prelim
2:30 pm 3A boys 100M Dash Prelim
2:35 pm 2A girls 100M Dash Prelim
2:40 pm 2A boys 100M Dash Prelim
2:45 pm -- BREAK --
3:05 pm 3A girls 4 x 200 Relay Prelim
3:15 pm 3A boys 4 x 200 Relay Prelim
3:25 pm 2A girls 4 x 200 Relay Prelim
3:35 pm 2A boys 4 x 200 Relay Prelim
3:50 pm 3A girls 100M Hurdles Prelim
3:55 pm 2A girls 100M Hurdles Prelim
4:05 pm 3A boys 110M Hurdles Prelim
4:10 pm 2A boys 110M Hurdles Prelim
4:25 pm 3A girls 4 x 800 Relay Final
4:40 pm 3A boys 4 x 800 Relay Final
4:55 pm 2A girls 4 x 800 Relay Final
5:10 pm 2A boys 4 x 800 Relay Final
5:25 pm 1A girls 3200M Run Final
5:45 pm 1A boys 3200M Run Final
6:00 pm 3A girls 200M Dash Prelim
6:05 pm 3A boys 200M Dash Prelim
6:10 pm 2A girls 200M Dash Prelim
6:15 pm 2A boys 200M Dash Prelim
6:25 pm 3A girls 3200M Run Final
6:40 pm 3A boys 3200M Run Final
7:00 pm 3A girls 400M Dash Prelim
7:08 pm 3A boys 400M Dash Prelim
7:15 pm 2A girls 400M Dash Prelim
7:23 pm 2A boys 400M Dash Prelim
Friday Morning Session (May 16)
Starting time Class Event Type
8:10 am National Anthem
8:20 am 2A girls 3200M Run Finals
8:40 am 2A boys 3200M Run Finals
9:00 am 4A girls 4 x 100 Relay Prelim
9:08 am 4A boys 4 x 100 Relay Prelim
9:15 am 2A girls 4 x 100 Relay Prelim
9:23 am 2A boys 4 x 100 Relay Prelim
9:30 am 5A girls 4 x 100 Relay Prelim
9:38 am 5A boys 4 x 100 Relay Prelim
9:45 am 3A girls 4 x 100 Relay Prelim
9:53 am 3A boys 4 x 100 Relay Prelim
10:05 am 4A girls 3200M Run Finals
10:25 am 4A boys 3200M Run Finals
10:45 am 4A girls 300M Hurdles Prelim
10:50 am 2A girls 300M Hurdles Prelim
10:55 am 5A girls 300M Hurdles Prelim
11:00 am 3A girls 300M Hurdles Prelim
11:10 am 4A boys 300M Hurdles Prelim
11:15 am 2A boys 300M Hurdles Prelim
11:20 am 5A boys 300M Hurdles Prelim
11:25 am 3A boys 300M Hurdles Prelim
11:35 am 100M Paralympic/Unified Race
11:50 am 4A girls 800M Medley Relay Finals
11:55 am 2A girls 800M Medley Relay Finals
12:00 pm 1A girls 800M Medley Relay Finals
12:05 pm 5A girls 800M Medley Relay Finals
12:10 pm 3A girls 800M Medley Relay Finals
Friday Afternoon Session (May 16)
Starting time Class Event Type
12:20 pm 1A girls 800M Run Finals
12:25 pm 1A boys 800M Run Finals
12:30 pm 2A girls 800M Run Finals
12:35 pm 2A boys 800M Run Finals
12:40 pm 4A girls 800M Run Finals
12:45 pm 4A boys 800M Run Finals
12:50 pm 5A girls 800M Run Finals
12:55 pm 5A boys 800M Run Finals
1:00 pm 3A girls 800M Run Finals
1:05 pm 3A boys 800M Run Finals
1:20 pm 1A girls 4 x 200 Relay Finals
1:25 pm 1A boys 4 x 200 Relay Finals
1:30 pm 4A girls 4 x 200 Relay Finals
1:35 pm 4A boys 4 x 200 Relay Finals
1:40 pm 2A girls 4 x 200 Relay Finals
1:45 pm 2A boys 4 x 200 Relay Finals
1:50 pm 5A girls 4 x 200 Relay Finals
1:55 pm 5A boys 4 x 200 Relay Finals
2:00 pm 3A girls 4 x 200 Relay Finals
2:05 pm 3A boys 4 x 200 Relay Finals
2:10 pm 200M Paralympic/Unified Race
2:30 pm 1A girls 4 x 800 Relay Finals
2:50 pm 1A boys 4 x 800 Relay Finals
3:10 pm 4A girls 4 x 400 Relay Prelims
3:23 pm 4A boys 4 x 400 Relay Prelims
3:35 pm 2A girls 4 x 400 Relay Prelims
3:48 pm 2A boys 4 x 400 Relay Prelims
4:00 pm 5A girls 4 x 400 Relay Prelims
4:13 pm 5A boys 4 x 400 Relay Prelims
4:25 pm 3A girls 4 x 400 Relay Prelims
4:38 pm 3A boys 4 x 400 Relay Prelims
Saturday Morning Session (May 17)
Starting time Class Event Type
9:15 am National Anthem
9:30 am 4A girls 100M Hurdles Finals
9:33 am 2A girls 100M Hurdles Finals
9:37 am 1A girls 100M Hurdles Finals
9:40 am 5A girls 100M Hurdles Finals
9:44 am 3A girls 100M Hurdles Finals
9:50 am 4A boys 110M Hurdles Finals
9:53 am 2A boys 110M Hurdles Finals
9:57 am 1A boys 110M Hurdles Finals
10:00 am 5A boys 110M Hurdles Finals
10:04 am 3A boys 110M Hurdles Finals
10:15 am Geoffrey Zaragoza Special Olympics 100M Dash
10:30 am 4A girls 100M Dash Finals
10:33 am 4A boys 100M Dash Finals
10:37 am 2A girls 100M Dash Finals
10:40 am 2A boys 100M Dash Finals
10:43 am 1A girls 100M Dash Finals
10:47 am 1A boys 100M Dash Finals
10:50 am 5A girls 100M Dash Finals
10:53 am 5A boys 100M Dash Finals
10:57 am 3A girls 100M Dash Finals
11:00 am 3A boys 100M Dash Finals
11:10 am 2A girls 1600M Run Finals
11:20 am 2A boys 1600M Run Finals
11:30 am 4A girls 400M Dash Finals
11:33 am 4A boys 400M Dash Finals
11:37 am 2A girls 400M Dash Finals
11:40 am 2A boys 400M Dash Finals
11:43 am 1A girls 400M Dash Finals
11:47 am 1A boys 400M Dash Finals
11:50 am 5A girls 400M Dash Finals
11:53 am 5A boys 400M Dash Finals
11:57 am 3A girls 400M Dash Finals
12:00 am 3A boys 400M Dash Finals
12:10 pm 1A girls 1600M Run Finals
12:20 pm 1A boys 1600M Run Finals
Saturday Afternoon Session (May 17)
Starting time Class Event Type
12:30 pm Past Champions & Officials Awards Recognition
12:50 pm 4A girls 1600M Run Finals
1:00 pm 4A boys 1600M Run Finals
1:10 pm 4A girls 200M Dash Finals
1:14 pm 4A boys 200M Dash Finals
1:18 pm 2A girls 200M Dash Finals
1:22 pm 2A boys 200M Dash Finals
1:26 pm 1A girls 200M Dash Finals
1:30 pm 1A boys 200M Dash Finals
1:34 pm 5A girls 200M Dash Finals
1:38 pm 5A boys 200M Dash Finals
1:42 pm 3A girls 200M Dash Finals
1:46 pm 3A boys 200M Dash Finals
2:00 pm 4A girls 300M Hurdles Finals
2:03 pm 2A girls 300M Hurdles Finals
2:07 pm 1A girls 300M Hurdles Finals
2:10 pm 5A girls 300M Hurdles Finals
2:14 pm 3A girls 300M Hurdles Finals
2:20 pm 4A boys 300M Hurdles Finals
2:23 pm 2A boys 300M Hurdles Finals
2:27 pm 1A boys 300M Hurdles Finals
2:30 pm 5A boys 300M Hurdles Finals
2:34 pm 3A boys 300M Hurdles Finals
2:45 pm 3A girls 1600M Run Finals
2:55 pm 3A boys 1600M Run Finals
3:05 pm 4A girls 4 x 100 Relay Finals
3:10 pm 4A boys 4 x 100 Relay Finals
3:15 pm 2A girls 4 x 100 Relay Finals
3:20 pm 2A boys 4 x 100 Relay Finals
3:25 pm 1A girls 4 x 100 Relay Finals
3:30 pm 1A boys 4 x 100 Relay Finals
3:35 pm 5A girls 4 x 100 Relay Finals
3:40 pm 5A boys 4 x 100 Relay Finals
3:45 pm 3A girls 4 x 100 Relay Finals
3:50 pm 3A boys 4 x 100 Relay Finals
4:05 pm 5A girls 1600M Run Finals
4:15 pm 5A boys 1600M Run Finals
4:25 pm 4A girls 4 x 400 Relay Finals
4:33 pm 4A boys 4 x 400 Relay Finals
4:40 pm 2A girls 4 x 400 Relay Finals
4:48 pm 2A boys 4 x 400 Relay Finals
4:55 pm 1A girls 4 x 400 Relay Finals
5:03 pm 1A boys 4 x 400 Relay Finals
5:10 pm 5A girls 4 x 400 Relay Finals
5:18 pm 5A boys 4 x 400 Relay Finals
5:25 pm 3A girls 4 x 400 Relay Finals
5:33 pm 3A boys 4 x 400 Relay Finals


Field Events

Thursday (May 15)
Event Class Time
Pole Vault 5A boys 8:30
Pole Vault 5A girls 11:00
Pole Vault 3A boys 1:30
Pole Vault 1A girls 4:00
Long Jump 5A girls 8:30
Long Jump 5A boys 11:30
Long Jump 2A boys 2:00
Long Jump 1A boys 4:00
Triple Jump 4A girls 8:30
Triple Jump 4A boys 11:00
Triple Jump 3A boys 2:30
High Jump 5A boys 8:30
High Jump 4A girls 11:00
High Jump 3A girls 1:30
High Jump 2A girls 4:00
Shot Put 4A boys 8:30
Shot Put 4A girls 11:30
Shot Put 2A boys 2:00
Shot Put 1A boys 4:00
Discus 5A boys 8:30
Discus 5A girls 11:00
Discus 3A boys 1:30
Discus 1A girls 4:00
Friday (May 16)
Event Class Time
Pole Vault 2A boys 8:30
Pole Vault 2A girls 11:00
Pole Vault 3A girls 1:30
Long Jump 4A boys 8:30
Long Jump 2A girls 11:00
Long Jump 4A girls 2:00
Triple Jump 1A boys 8:30
Triple Jump 3A girls 10:00
Triple Jump 1A girls 12:30
Triple Jump 2A boys 2:00
High Jump 1A girls 8:30
High Jump 5A girls 10:30
High Jump 4A boys 1:30
Shot Put 3A boys 8:30
Shot Put 1A girls G - 10:30
Shot Put 2A girls G - 12:30
Discus 2A boys 8:30
Discus 3A girls G –11:00
Discus 1A boys 1:30
Saturday (May 17)
Event Class Time
Pole Vault 1A boys 8:30
Pole Vault 4A boys 11:00
Pole Vault 4A girls 1:30
Long Jump 1A girls 8:30
Long Jump 3A boys 10:00
Long Jump 3A girls 1:00
Triple Jump 5A boys 8:30
Triple Jump 5A girls 11:00
Triple Jump 2A girls 2:00
High Jump 3A boys 8:30
High Jump 2A boys 11:00
High Jump 1A boys 1:30
Shot Put 5A girls 8:30
Shot Put 5A 10:30
Shot Put 3A 12:30
Discus 2A 8:30
Discus 4A 11:00
Discus 4A 1:30