Day 1 results from state skiing at Eldora

(Ryan Casey/CHSAANow.com)

More photos. (Ryan Casey/CHSAANow.com)

NEDERLAND -- The 2014 state ski meet is being held at Eldora Mountain Resort on Feb. 14-15. Below are Day 1 results.

Navigate to:


Boys results

Giant Slalom
Place Bib Team Name Run 1 Run 2 Result
1 28 Battle Mountain Sands Simonton 46.49 (1) 49.57 (2) 1:36.06 (1)
2 566 Aspen Luca Woehrle 48.43 (2) 49.72 (3) 1:38.15 (2)
3 74 Clear Creek Mike Skladanowsk 49.39 (6) 51.04 (4) 1:40.43 (3)
4 29 Battle Mountain Keenan Zopf 49.05 (4) 51.52 (6) 1:40.57 (4)
5 32 Battle Mountain Quintin Cook 49.03 (3) 51.54 (7) 1:40.57 (4)
6 757 Evergreen Deane Long 49.33 (5) 51.79 (10) 1:41.12 (6)
7 560 Aspen Max Marolt 49.81 (9) 51.45 (5) 1:41.26 (7)
8 512 Steamboat Springs Peter White 49.98 (11) 51.60 (9) 1:41.58 (8)
9 354 Nederland Owen Foster 50.01 (12) 51.59 (8) 1:41.60 (9)
10 771 Evergreen Spencer Albert 49.62 (8) 51.98 (13) 1:41.60 (9)
11 728 Evergreen Skyler Yanish 49.92 (10) 51.80 (11) 1:41.72 (11)
12 410 Summit Jack Farrell 50.55 (15) 51.80 (11) 1:42.35 (12)
13 403 Summit Brian Coleman 49.42 (7) 53.44 (20) 1:42.86 (13)
14 569 Aspen Kyle La Couture 50.32 (14) 52.74 (15) 1:43.06 (14)
15 516 Steamboat Springs Danny  Kramer 50.10 (13) 53.35 (19) 1:43.45 (15)
16 402 Summit Jack Bilenduke 50.87 (22) 52.82 (16) 1:43.69 (16)
17 556 Aspen Scott Houtsma 51.17 (27) 52.58 (14) 1:43.75 (17)
18 340 Nederland Trig Campbell 50.95 (24) 53.01 (17) 1:43.96 (18)
19 749 Evergreen Max Rhulen 51.04 (26) 53.06 (18) 1:44.10 (19)
20 523 Steamboat Springs Rio Graab 50.64 (18) 53.64 (24) 1:44.28 (20)
21 42 Battle Mountain Kevin Nichols 50.70 (20) 53.71 (26) 1:44.41 (21)
22 509 Steamboat Springs Rick Walters 50.96 (25) 53.49 (21) 1:44.45 (22)
23 373 Vail Mountain Caleb Chicoine 50.65 (19) 53.99 (30) 1:44.64 (23)
24 746 Evergreen Weston Mauz 50.55 (15) 54.14 (33) 1:44.69 (24)
25 552 Aspen Giovanni Grendene 50.87 (22) 53.91 (28) 1:44.78 (25)
26 335 Nederland Quin Kuechenmeiste 50.85 (21) 54.09 (32) 1:44.94 (26)
27 372 Vail Mountain Billy Mitchell 51.49 (28) 53.63 (23) 1:45.12 (27)
28 555 Aspen Graham Houtsma 50.59 (17) 54.56 (34) 1:45.15 (28)
29 44 Battle Mountain Jack Nichols 51.67 (29) 53.61 (22) 1:45.28 (29)
30 563 Aspen Matt Tierney 51.95 (32) 53.95 (29) 1:45.90 (30)
31 38 Battle Mountain Michael Barrett 52.24 (33) 53.78 (27) 1:46.02 (31)
32 740 Evergreen Jackson Grise 51.74 (30) 54.58 (35) 1:46.32 (32)
33 332 Nederland Ian Hastings 52.45 (36) 54.04 (31) 1:46.49 (33)
34 41 Battle Mountain Aidan Stege 53.18 (44) 53.65 (25) 1:46.83 (34)
35 346 Nederland Christian Wood 52.41 (35) 54.99 (38) 1:47.40 (35)
36 119 Eagle Valley Matt Genelin 51.76 (31) 56.15 (50) 1:47.91 (36)
37 27 Battle Mountain Kevan Aubel 53.52 (50) 54.68 (37) 1:48.20 (37)
38 381 Vail Mountain Peter Mitchell 52.45 (36) 55.80 (46) 1:48.25 (38)
39 522 Steamboat Springs Riley Brodie 52.34 (34) 56.03 (49) 1:48.37 (39)
40 214 Middle Park Cody Charland 53.87 (53) 54.65 (36) 1:48.52 (40)
41 742 Evergreen David Stearns 53.28 (45) 55.25 (41) 1:48.53 (41)
42 432 Summit Slav Uglyar Ivanov 52.73 (39) 55.84 (48) 1:48.57 (42)
43 752 Evergreen Jacob Weichert 53.47 (48) 55.18 (39) 1:48.65 (43)
44 339 Nederland Jacob Scheiffler 52.94 (42) 55.74 (45) 1:48.68 (44)
45 341 Nederland Ross Ellwood 53.51 (49) 55.19 (40) 1:48.70 (45)
46 568 Aspen Tye Zasacky 53.46 (47) 55.53 (43) 1:48.99 (46)
47 741 Evergreen Trip Starkey 52.75 (40) 56.42 (52) 1:49.17 (47)
48 401 Summit Chris Aden 53.36 (46) 56.63 (53) 1:49.99 (48)
49 35 Battle Mountain Eli Stephens 53.91 (54) 56.34 (51) 1:50.25 (49)
50 228 Middle Park Luke Compel 53.60 (51) 57.51 (55) 1:51.11 (50)
51 411 Summit Eric Fretz 53.95 (55) 57.31 (54) 1:51.26 (51)
52 240 Platte Canyon Austin Specht 52.81 (41) 58.67 (59) 1:51.48 (52)
53 246 Platte Canyon Eddie Patterson 54.76 (60) 58.05 (57) 1:52.81 (53)
54 505 Steamboat Springs Micah Gibbons 54.41 (58) 58.45 (58) 1:52.86 (54)
55 123 Eagle Valley Jared Salaz 54.07 (56) 59.10 (60) 1:53.17 (55)
56 745 Evergreen Grant Novota 54.31 (57) 59.32 (61) 1:53.63 (56)
57 120 Eagle Valley Austin Darrough 56.47 (63) 57.51 (55) 1:53.98 (57)
58 769 Evergreen Patrick Whitesel 55.75 (62) 59.85 (62) 1:55.60 (58)
59 565 Aspen Matt Wills 55.03 (61) 1:00.88 (63) 1:55.91 (59)
60 76 Clear Creek Jon Lovette 59.67 (65) 1:01.84 (64) 2:01.51 (60)
61 59 Clear Creek Sam Snyder 1:07.62 (66) 1:03.23 (65) 2:10.85 (61)
62 232 Platte Canyon Andris Arnold 54.69 (59) 1:21.23 (66) 2:15.92 (62)
63 216 Middle Park Jenson Hill DNF 26.05 (1)
64 520 Steamboat Springs Aidan Gibbs DNF 55.38 (42)
65 343 Nederland Roland Bailey DNF 55.69 (44)
66 561 Aspen David Mondry DNF 55.82 (47)
67 775 Evergreen Ethan Miller 56.54 (64) DNS
68 753 Evergreen Jordan Ebner DNS DNS
69 559 Aspen Christian Lewis DNS DNS
70 355 Nederland Michael Carrannant DNF DNS
71 747 Evergreen Adam Huff DNF DNS
72 772 Evergreen Owen Tallmadge DNF DNS
73 501 Steamboat Springs Andreas Foulk DNF DNS
74 154 Lake County Grant Gibson DNF DNS
75 336 Nederland Sam Vonmettenheim 52.70 (38) DNF
76 564 Aspen Rocky Tschappat 53.08 (43) DNF
77 429 Summit Logan Ramsay 53.70 (52) DNF

Classic
Place Name School Time
1 Henry Trowbridge Summit 16:18
2 Cameron Bobb Summit 16:58
3 Luk Platil Evergreen 17:06
4 Nick Sweeney Aspen 17:09
5 Liam Mcdonnell Summit 17:15
6 Nicolas Reitman Colorado Rocky Mountain 17:32
7 Joel Sawyer Summit 17:41
8 Christoph Keirng Evergreen 17:50
9 Will Thrasher Eagle Valley 17:57
10 Cameron Moore Battle Mountain 18:04
11 Peter White Steamboat Springs 18:08
12 Ford Mcclure Aspen 18:17
13 Billy Wilcox Summit 18:21
14 Colin Mcgrew Summit 18:28
15 Derek Hill Summit 18:32
16 Nathan Maddox Eagle Valley 18:33
17 Jack Sweeney Aspen 18:41
18 Ben Belinski Aspen 18:43
19 Max Marolt Aspen 18:46
20 Hudson Macnamee Aspen 18:51
21 Michael Niemeyer Eagle Valley 18:53
22 Ethan Greiner Lake County 18:53
23 Eric Zdechlik Vail Mountain School 18:55
24 Steve Simmons Middle Park 18:55
25 Charlie Koch Lake County 18:57
26 Alex Wells Aspen 19
27 Graham Houtsma Aspen 19:03
28 Andrew Coffin Lake County 19:05
29 Franklin Reilly Battle Mountain 19:10
30 Cormac Mcgeough Colorado Rocky Mountain 19:19
31 Gino Giovagnoli Eagle Valley 19:20
32 Parker Shell Summit 19:29
33 Logan Miyauchi Middle Park 19:36
34 Ryan Morrison Lake County 19:40
35 Seamus Crowley Aspen 19:41
36 Tristan Fischer Steamboat Springs 19:48
37 Andreas Foulk Steamboat Springs 19:58
38 Daniel Kopp Middle Park 20:03
39 Scotty Houtsma Aspen 20:05
40 Kevin Curnutte Summit 20:05
41 Riley Mehan Eagle Valley 20:17
42 Davin Wilkinson Aspen 20:24
43 Steve Ragle Summit 20:33
44 Theo Loo Middle Park 20:39
45 Quintin Cook Battle Mountain 20:44
46 Ian Carver Middle Park 20:48
47 Isaac Yoder Eagle Valley 21:04
48 Kevin Callahan Aspen 21:09
49 Colin Daniels Colorado Rocky Mountain 21:19
50 James Mcnamara Nederland 21:22
51 Kiernan Mcclish Nederland 21:32
52 Elliot Shaw Middle Park 21:36
53 Patrick Whitesel Evergreen 22:40
54 Bryce Nichols Nederland 23:05
55 Mike Skladanowski Clear Creek 23:34
56 Conrad Monson Clear Creek 24:35
57 Nathan Valdez Ridge View Academy 25:02
58 Daniel Atencio Ridge View Academy 25:10
59 Liam Mcdonough Clear Creek 25:33
60 Tarance Rabb Ridge View Academy 27:58

Team scores
Place Team Giant Slalom Classic Total
1 Summit 142 175 317
2 Aspen 160 155 315
3 Battle Mountain 173 128 301
4 Evergreen 156.5 143 299.5
5 Steamboat Springs 142 126 268
6 Eagle Valley 104 148.5 252.5
7 Nederland 136.5 95 231.5
8 Clear Creek 119 82 201
9 Middle Park 73 119.5 192.5
10 Vail Mountain 120 44.5 164.5
11 Lake County 131.5 131.5
12 Colorado Rocky Mountain 129 129
13 Platte Canyon 98 98
14 Ridge View Academy 77 77

Girls results

Giant Slalom
Place Bib Team Name Run 1 Run 2 Result
1 5 Battle Mountain Haley Frischholz 47.52 (2) 50.95 (1) 1:38.47 (1)
2 444 Summit Anne Parker 48.17 (4) 51.28 (2) 1:39.45 (2)
3 541 Aspen Hanna Mass 48.13 (3) 51.47 (4) 1:39.60 (3)
4 544 Aspen Anna Patterson 48.99 (7) 51.76 (6) 1:40.75 (4)
5 778 Nederland Raina Galbiati 49.14 (8) 51.76 (6) 1:40.90 (5)
6 715 Evergreen Brenna Hattler 48.96 (6) 52.04 (8) 1:41.00 (6)
7 531 Aspen Quincy Dollahan 48.79 (5) 52.29 (11) 1:41.08 (7)
8 779 Nederland Keile Kropf 49.22 (9) 52.14 (9) 1:41.36 (8)
9 7 Battle Mountain Abby Davidson 50.06 (12) 51.65 (5) 1:41.71 (9)
10 526 Aspen Pascale Augspurge 50.52 (14) 51.29 (3) 1:41.81 (10)
11 482 Steamboat Springs McKenzie Millard 49.88 (10) 52.36 (12) 1:42.24 (11)
12 776 Nederland Bailey Kuechenmeis ter 50.08 (13) 52.22 (10) 1:42.30 (12)
13 546 Aspen Dolores Sharaf 50.02 (11) 52.75 (13) 1:42.77 (13)
14 529 Aspen Hannah Clauss 50.95 (17) 54.34 (15) 1:45.29 (14)
15 480 Steamboat Springs Lindsey Adler 50.75 (15) 54.69 (17) 1:45.44 (15)
16 212 Middle Park Becca Bolen 50.92 (16) 55.42 (20) 1:46.34 (16)
17 777 Nederland Brita Luscher 51.36 (19) 55.88 (25) 1:47.24 (17)
18 730 Evergreen Kit Bender 51.10 (18) 56.18 (27) 1:47.28 (18)
19 733 Evergreen Sydney Brown 51.48 (20) 55.93 (26) 1:47.41 (19)
20 434 Summit Megan Andersen 52.35 (23) 55.75 (24) 1:48.10 (20)
21 711 Evergreen Kylee Petrik 52.55 (24) 55.65 (23) 1:48.20 (21)
22 532 Aspen Linzhi Douglass 52.93 (28) 55.30 (19) 1:48.23 (22)
23 439 Summit Jill Bauer 51.82 (21) 56.47 (30) 1:48.29 (23)
24 454 Summit Ciara Morrison 52.85 (27) 55.62 (22) 1:48.47 (24)
25 707 Evergreen Maia Brownson 53.09 (29) 55.44 (21) 1:48.53 (25)
26 141 Lake County Anna Trybula 51.90 (22) 56.64 (31) 1:48.54 (26)
27 460 Summit McKenna Ramsay 53.74 (31) 54.88 (18) 1:48.62 (27)
28 780 Nederland Emma Gann 52.58 (25) 56.29 (29) 1:48.87 (28)
29 717 Evergreen Kaylie Pykkonen 52.76 (26) 56.18 (27) 1:48.94 (29)
30 537 Aspen Haley Hopkinson 53.32 (30) 56.67 (32) 1:49.99 (30)
31 542 Aspen Maggie McGuire 54.18 (34) 56.98 (35) 1:51.16 (31)
32 528 Aspen Nikki Cardamone 54.16 (33) 57.91 (36) 1:52.07 (32)
33 9 Battle Mountain Julia Dramis 54.00 (32) 59.12 (38) 1:53.12 (33)
34 527 Aspen Nikki Blizzard 54.77 (38) 59.03 (37) 1:53.80 (34)
35 784 Nederland Hannah Isenhart 54.65 (36) 59.39 (39) 1:54.04 (35)
36 291 Colorado Rocky Mountain Tereza Varadyova 54.20 (35) 1:00.17 (41) 1:54.37 (36)
37 723 Evergreen Taylor Kitch-Ross 55.39 (43) 59.76 (40) 1:55.15 (37)
38 787 Nederland Jane Bright 54.97 (39) 1:00.44 (42) 1:55.41 (38)
39 290 Colorado Rocky Mountain Erin Rush 55.17 (41) 1:00.82 (43) 1:55.99 (39)
40 292 Colorado Rocky Mountain Annalise Becer 56.24 (44) 1:01.35 (44) 1:57.59 (40)
41 534 Aspen Allegra Galli 56.51 (46) 1:01.51 (45) 1:58.02 (41)
42 256 Platte Canyon Jourdan Valentine 55.21 (42) 1:03.04 (48) 1:58.25 (42)
43 543 Aspen Lacey Newhard 57.55 (47) 1:01.66 (46) 1:59.21 (43)
44 255 Platte Canyon Kate Tarkenton 56.30 (45) 1:03.26 (49) 1:59.56 (44)
45 142 Lake County Rebekah Main 57.64 (48) 1:02.05 (47) 1:59.69 (45)
46 538 Aspen Stella Kaplan 58.71 (49) 1:03.45 (50) 2:02.16 (46)
47 221 Middle Park Carly Frick 1:01.25 (50) 1:03.54 (51) 2:04.79 (47)
48 68 Clear Creek Sophia Pettitt 1:08.87 (51) 1:09.64 (54) 2:18.51 (48)
49 2 Battle Mountain Nicole Affleck DNF 54.18 (14)
50 782 Nederland Sophie Defries DNF 54.35 (16)
51 781 Nederland Taylor Folwell DNF 56.90 (33)
52 252 Platte Canyon Lindsay Dedrickso DNF 56.93 (34)
53 729 Evergreen Carlson Given DNF 1:04.32 (52)
54 58 Clear Creek Katie Sullivan DNF 1:08.09 (53)
55 700 Evergreen Hannelore Gruber 54.76 (37) DNS
56 498 Steamboat Springs Mariah Hoots 1:44.66 (52) DNS
57 88 Clear Creek Camille Kintzel DNS DNS
58 101 Eagle Valley Shelby Essex DNS DNS
59 103 Eagle Valley Morgan Kromer DNS DNS
60 455 Summit Danielle Moulten 46.18 (1) DNF
61 227 Middle Park Kelsey Fagan 55.01 (40) DNF
62 102 Eagle Valley Jessica Nulle DNF DNF

Classic
Place Name School Time
1 Taeler Mccrerey Summit 18:25
2 Ruthie Boyd Summit 18:41
3 Christa Gutzel Summit 19:27
4 Bailey Kuechenmeister Nederland 19:38
5 Val Constien Battle Mountain 20
6 Maddie Donovan Vail Mountain School 20:11
7 Logan Macnamee Aspen 20:13
8 Annie Blakslee Vail Mountain School 20:18
9 Hannah Dodge Aspen 20:37
10 Natalie Bohlmann Steamboat Springs 20:40
11 Sophie Stuber Aspen 20:54
12 Else Dodge Aspen 21:05
13 Tessa Piehl Summit 21:05
14 Meg O'Connell Steamboat Springs 21:12
15 Daisy Mcclure Aspen 21:13
16 Nina Beidleman Aspen 21:14
17 Mackenzie Radandt Nederland 21:27
18 Linnea Anderson Battle Mountain 21:28
19 Claire Vandeyacht Summit 21:34
20 Eliza Leeson Steamboat Springs 21:40
21 Hannah Lufkin Lake County 21:41
22 Kim Vierczhalek Lake County 21:51
23 Leigh Sandbach Aspen 21:52
24 Lyle Shipp Vail Mountain School 22:07
25 Nikki Cunning Eagle Valley 22:10
26 Delaney Mccabe Battle Mountain 22:10
27 Kim Sandbach Aspen 22:12
28 Megan Rossman Battle Mountain 22:23
29 Caitlin Schmitt Evergreen 22:27
30 Allie Sands Battle Mountain 22:40
31 Linnea Zink Steamboat Springs 22:56
32 Sophia Lindenberger Nederland 23:05
33 Bella Walz Evergreen 23:06
34 Adair Pattillo Aspen 23:10
35 Ella Piecoup Summit 23:14
36 Whitney White Lake County 23:18
37 Melody Lemke Aspen 23:36
38 Carly Hough Summit 23:43
39 Rose Sandell Eagle Valley 23:56
40 Dominique Wojcik Aspen 23:57
41 Sara Wille Aspen 24:21
42 Rowen Gallagher Middle Park 24:36
43 Aidan Manning Evergreen 25:18
44 Marika Feduschak Eagle Valley 25:40
45 Macenzie Deplata Middle Park 26:39
46 Sara Mcclain Middle Park 27:12
47 Katie Sullivan Clear Creek 28:47
48 Camille Kintzele Clear Creek 34:06
49 Sophia Pettitt-Kenney Clear Creek 40:08

Team scores
Place Team Giant Slalom Classic Total
1 Summit 148 177 325
2 Aspen 169 156 325
3 Nederland 159 144 303
4 Battle Mountain 154 144.5 298.5
5 Evergreen 148 112 260
6 Steamboat Springs 100 145 245
7 Lake County 79 126 205
8 Middle Park 83 98 181
9 Vail Mountain   151 151
10 Clear Creek 34 87 121
11 Colorado Rocky Mountain 120   120
12 Eagle Valley   110.5 110.5
13 Platte Canyon 75   75