5A volleyball regional tournament brackets

A complete schedule for the Class 5A regional volleyball tournaments.

Order of play at each regional: Team 1 vs. Team 3, Team 2 vs. Team 3, Team 1 vs. Team 2.

All regional winners advance to the state championships. Regional champions are in bold.

Printable bracket: 5A volleyball regionals

Go to region: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

Region 1
Site: Grandview
Date: Nov. 2, 9 a.m.
Seed School W L
1 Grandview 2 0
24 Heritage 1 1
36 Dakota Ridge 0 2
Schedule
(1) Grandview def. (36) Dakota Ridge, 3-0 (25-10, 25-10, 25-17)
(24) Heritage def. (36) Dakota Ridge, 3-2 (18-25, 25-18, 25-22, 26-28, 16-7)
(1) Grandview def. (24) Heritage, 3-0 (25-10, 25-16, 25-20)

Region 2
Site: Arapahoe
Date: Nov. 2, 9 a.m.
Seed School W L
2 Arapahoe 2 0
23 Brighton 1 0
35 Boulder 0 1
Schedule
(2) Arapahoe def. (35) Boulder, 3-0
(23) Brighton def. (35) Boulder, 3-0
(2) Arapahoe def. (23) Brighton, 3-0

Region 3
Site: Fossil Ridge
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
3 Fossil Ridge 2 0
22 ThunderRidge 1 1
34 Liberty 0 2
Schedule
(3) Fossil Ridge def. (34) Liberty, 3-0 (25-11, 25-14, 25-11)
(22) ThunderRidge def. (34) Liberty, 3-0 (25-13, 25-17, 25-14)
(3) Fossil Ridge vs. (22) ThunderRidge, 3-0 (25-16, 25-17, 25-18)

Region 4
Site: Regis Jesuit
Date: Nov. 2, 9:30 a.m.
Seed School W L
4 Regis Jesuit 1 1
21 Castle View 2 0
33 Rangeview 0 2
Schedule
(4) Regis Jesuit def. (33) Rangeview, 3-0
(21) Castle View vs. (33) Rangeview, 3-0
(21) Castle View def. (4) Regis Jesuit, 3-1

Region 5
Site: Mountain Vista
Date: Nov. 2, 9 a.m.
Seed School W L
5 Mountain Vista 2 0
20 Chatfield 1 1
32 Palmer 0 2
Schedule
(5) Mountain Vista def. (32) Palmer, 3-0
(20) Chatfield def. (32) Palmer, 3-0 (25-22, 25-17, 25-23)
(5) Mountain Vista def. (20) Chatfield, 3-0 (25-20, 25-21, 25-21)

Region 6
Site: Cherry Creek
Date: Nov. 2, 9 a.m.
Seed School W L
6 Cherry Creek 2 0
19 Chaparral 1 1
31 Gateway 0 2
Schedule
(6) Cherry Creek def. (31) Gateway, 3-0 (25-16, 25-9, 25-16)
(19) Chaparral def. (31) Gateway, 3-0 (29-27, 25-18. 25-14)
(6) Cherry Creek def. (19) Chaparral, 3-0 (25-21, 25-15, 25-22)

Region 7
Site: Eaglecrest
Date: Nov. 2, 9 a.m.
Seed School W L
7 Eaglecrest 2 0
18 Loveland 0 2
30 Bear Creek 1 1
Schedule
(7) Eaglecrest def. (30) Bear Creek, 3-0 (25-10, 25-22, 25-19)
(30) Bear Creek def. (18) Loveland, 3-2
(7) Eaglecrest vs. (18) Loveland, 3-0

Region 8
Site: Doherty
Date: Nov. 2, 9 a.m.
Seed School W L
8 Doherty 2 0
17 Rocky Mountain 1 1
29 Legend 0 2
Schedule
(8) Doherty def. (29) Legend, 3-1 (25-23, 25-15, 16-25, 25-23)
(17) Rocky Mountain def. (29) Legend, 3-2
(8) Doherty def. (17) Rocky Mountain, 3-1 (18-25, 25-11, 25-21, 25-18)

Region 9
Site: Rampart
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
9 Rampart 2 0
16 Ralston Valley 1 1
28 Fairview 0 2
Schedule
(9) Rampart def. (28) Fairview, 3-1 (25-23, 25-11, 23-25, 31-29)
(16) Ralston Valley def. (28) Fairview (25-12, 25-23, 25-22)
(9) Rampart def. (16) Ralston Valley, 3-0 (25-17, 25-13, 25-10)

Region 10
Site: Fruita Monument
Date: Nov. 2, 9 a.m.
Seed School W L
10 Fruita Monument 2 0
15 Fort Collins 1 1
27 Grand Junction 0 2
Schedule
(10) Fruita Monument def. (27) Grand Junction, 3-0 (25-18, 25-22, 25-23)
(15) Fort Collins def. (27) Grand Junction, 3-2 (25-23, 24-26, 25-12, 19-25, 15-7)
(10) Fruita Monument vs. (15) Fort Collins, 3-1 (25-21, 25-23, 18-25, 25-22)

Region 11
Site: Highlands Ranch
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
11 Highlands Ranch 1 1
14 Cherokee Trail 2 0
26 Denver East 0 2
Schedule
(11) Highlands Ranch def. (26) Denver East, 3-1 (25-22, 23-25, 25-22, 25-22)
(14) Cherokee Trail def. (26) Denver East, 3-0 (25-22, 25-20, 25-19)
(11) Highlands Ranch vs. (14) Cherokee Trail, 3-1 (25-22, 25-18, 20-25, 28-26)

Region 12
Site: Pine Creek
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
12 Pine Creek 2 0
13 Lakewood 1 1
25 Douglas County 0 2
Schedule
(12) Pine Creek def. (25) Douglas County, 3-0
(13) Lakewood def. (25) Douglas County, 3-0
(12) Pine Creek def. (13) Lakewood, 3-0