4A volleyball regional tournament brackets

A complete schedule for the Class 4A regional volleyball tournaments.

Order of play at each regional: Team 1 vs. Team 3, Team 2 vs. Team 3, Team 1 vs. Team 2.

All regional winners advance to the state championships. Regional champions are in bold.

Printable bracket: 4A volleyball regionals

Go to region: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12

Region 1
Site: Lewis-Palmer
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
1 Lewis-Palmer 2 0
24 Glenwood Springs 1 1
36 Pueblo County 0 2
Schedule
(1) Lewis-Palmer def. (36) Pueblo County, 3-0 (25-9, 25-11, 25-18)
(24) Glenwood Springs def. (36) Pueblo County, 3-0 (25-20, 25-21, 25-22)
(1) Lewis Palmer def. (24) Glenwood Springs, 3-0 (25-14, 25-12, 25-13)

Region 2
Site: Longmont
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
2 Longmont 2 0
23 Palmer Ridge 1 1
35 D'Evelyn 0 2
Schedule
(2) Longmont def. (35) D'Evelyn, 3-0 (25-9, 25-18, 25-10)
(23) Palmer Ridge def. (35) D'Evelyn, 3-0 (25-18, 25-14, 25-14)
(2) Longmont def. (23) Palmer Ridge, 3-0 (25-6, 25-17, 25-18)

Region 3
Site: Cheyenne Mountain
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
3 Cheyenne Mountain 2 0
22 Eagle Valley 1 1
34 Montezuma-Cortez 0 2
Schedule
(3) Cheyenne Mountain def. (34) Montezuma-Cortez, 3-0
(22) Eagle Valley def. (34) Montezuma-Cortez, 3-2
(3) Cheyenne Mountain def. (22) Eagle Valley, 3-0

Region 4
Site: Thomas Jefferson
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
4 Thomas Jefferson 2 0
21 Durango 1 1
33 Greeley Central 1 1
Schedule
(4) Thomas Jefferson def. (33) Greeley Central, 3-0
(33) Greeley Central def. (21) Durango, 3-2
(4) Thomas Jefferson def. (21) Durango, 3-0

Region 5
Site: Battle Mountain
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
5 Battle Mountain 1 1
20 Coronado 2 0
32 Canon City 0 2
Schedule
(5) Battle Mountain def. (32) Canon City, 3-0
(20) Coronado def. (32) Canon City, 3-0
(20) Coronado def. (5) Battle Mountain, 3-0

Region 6
Site: Montrose
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
6 Montrose 2 0
19 Mountain View 1 1
31 Steamboat Springs 0 2
Schedule
(6) Montrose def. (31) Steamboat Springs, 3-2 (25-11, 25-14, 28-30, 22-25, 15-10)
(19) Mountain View def. (31) Steamboat Springs, 3-0 (25-17, 25-19, 25-18)
(6) Montrose def. (19) Mountain Vie, 3-2

Region 7
Site: Air Academy
Date: Nov. 1, 4 p.m.
Seed School W L
7 Air Academy 2 0
18 Silver Creek 1 1
30 Green Mountain 0 2
Schedule
(7) Air Academy def. (30) Green Mountain, 3-0 (25-19, 25-13, 25-17)
(18) Silver Creek def. (30) Green Mountain, 3-0 (25-13, 25-15, 25-23)
(7) Air Academy def. (18) Silver Creek, 3-2 (25-15, 23-25, 25-15, 20-25, 15-10)

Region 8
Site: Ponderosa
Date: Nov. 2, 9 a.m.
Seed School W L
8 Ponderosa 2 0
17 Mead 1 1
29 Broomfield 0 2
Schedule
(8) Ponderosa def. (29) Broomfield, 3-2 (25-6, 25-13, 23-25, 22-25, 15-6)
(17) Mead def. (29) Broomfield, 3-0 (25-17, 26-24, 25-23)
(8) Ponderosa def. (17) Mead, 3-0 (25-22, 25-12, 25-21)

Region 9
Site: Roosevelt
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
9 Roosevelt 2 0
16 Thompson Valley 1 1
28 Mullen 0 2
Schedule
(9) Roosevelt def. (28) Mullen, 3-0 (25-18, 25-23, 25-12)
(16) Thompson Valley def. (28) Mullen, 3-1 (25-20, 25-14, 18-25, 25-21)
(9) Roosevelt def. (16) Thompson Valley, 3-1 (25-22, 21-25, 25-22, 25-20)

Region 10
Site: Niwot
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
10 Niwot 1 1
15 Pueblo West 2 0
27 Berthoud 0 2
Schedule
(10) Niwot def. (27) Berthoud, 3-1
(15) Pueblo West def. (27) Berthoud, 3-0
(15) Pueblo West def. (10) Niwot, 3-2

Region 11
Site: Elizabeth
Date: Nov. 2, 10 a.m.
Seed School W L
11 Elizabeth 2 0
14 Frederick 1 1
26 Pueblo Centennial 0 2
Schedule
(11) Elizabeth def. (26) Pueblo Centennial, 3-1
(14) Frederick def. (26) Pueblo Centennial, 3-0
(11) Elizabeth def. (14) Frederick, 3-2

Region 12
Site: Valor Christian
Date: Nov. 2, 3 p.m.
Seed School W L
12 Valor Christian 2 0
13 Windsor 1 1
25 Mesa Ridge 0 2
Schedule
(12) Valor Christian def. (25) Mesa Ridge, 3-1 (25-15, 25-22, 24-26, 25-22)
(13) Windsor def. (25) Mesa Ridge, 3-0 (25-22, 25-20, 25-19)
(12) Valor Christian def. (13) Windsor, 3-0 (25-23, 25-22, 25-20)